“Türk ailəsinin fəal üzvü kimi Azərbaycan türk dünyasının birliyinin daha da güclənməsi üçün düşünülmüş tədbirlər həyata keçirir”.
Bu barədə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də Astana şəhərində keçirilən TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasında çıxışı zamanı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, Türk dövlətləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın İkinci Qarabağ müharibəsi və antiterror əməliyyatı nəticəsində öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi bütün türk dünyası üçün tarixi nailiyyət olub. Bu böyük qələbələr Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaqla yanaşı, həm də ümumi regionumuzda yeni geosiyasi reallıqlar formalaşdırıb və türk dünyasının daha da sıx birləşməsi üçün yeni perspektivlər açıb. Enerji, nəqliyyat, tranzit və digər sahələr üzrə mövcud potensialdan maksimum istifadə, yeni əməkdaşlıq formatlarının tətbiqi türk dövlətlərinin iqtisadi birliyinin daha da möhkəmlənməsini təmin edəcək.

‘Azerbaijan as an active member of the Turkic Family is taking well thought-out steps to ensure a continued strengthening of the Turkic World’s unity.’
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova made that remark in her address at the 14th TURKPA Plenary Meeting in Astana on 12 June. According to her, development of bilateral and multilateral connections with the Turkic states is one of the foreign political priorities of Azerbaijan.
The Speaker of the Milli Majlis said in her speech that our people’s having restored their territorial integrity and sovereignty under the leadership of the President and Commander-in-Chief of the Armed Forces of Azerbaijan Ilham Aliyev pursuant to the Garabagh War II and the anti-terrorist operation came as a historic achievement of the whole Turkic World. Those resounding victories not only put an end to occupation of Azerbaijani lands but also formed new geopolitical realities in our region and gave rise to new prospects for the closer unity of the Turkic World. The fullest possible utilisation of the existing potentials in the fields of energy, transport, transit and other sectors, alongside the introduction of new co-operation formats, will ensure a further strengthening of the economic unity of Turkic States.