“Türk ailəsinin fəal üzvü kimi Azərbaycan türk dünyasının birliyinin daha da güclənməsi üçün düşünülmüş tədbirlər həyata keçirir”.
Bu barədə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də Astana şəhərində keçirilən TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasında çıxışı zamanı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, Türk dövlətləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın İkinci Qarabağ müharibəsi və antiterror əməliyyatı nəticəsində öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi bütün türk dünyası üçün tarixi nailiyyət olub. Bu böyük qələbələr Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaqla yanaşı, həm də ümumi regionumuzda yeni geosiyasi reallıqlar formalaşdırıb və türk dünyasının daha da sıx birləşməsi üçün yeni perspektivlər açıb. Enerji, nəqliyyat, tranzit və digər sahələr üzrə mövcud potensialdan maksimum istifadə, yeni əməkdaşlıq formatlarının tətbiqi türk dövlətlərinin iqtisadi birliyinin daha da möhkəmlənməsini təmin edəcək.

«Азербайджан как активный член Тюркской семьи предпринимает продуманные меры по дальнейшему укреплению единства Тюркского мира».
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сделала такое заявление в своём выступлении 12-го июня на 14-м пленарном заседании ТЮРКПА в городе Астана. По её словам, развитие двусторонних и многосторонних отношений с тюркскими государствами является одним из приоритетных направлений внешней политики Азербайджана.
Спикер Милли Меджлиса сказала в своей речи, что восстановление нашим народом своих территориальной целостности и суверенитета под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева по итогам Второй Карабахской войны и антитеррористической операции стало историческим достижением для всего Тюркского мира. Эти великие победы не только положили конец оккупации азербайджанских земель, но и сформировали новые геополитические реалии в нашем регионе, породив новые перспективы для более тесной сплочённости Тюркского мира. Максимальное задействование наличного потенциала в сферах энергетики, транспорта, транзита и других сферах, а также внедрение новых форматов сотрудничества обеспечат дальнейшее укрепление экономического единства тюркских государств.