https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1dd725c5d05a6c619ef94f2e5_o.jpg
İyunun 17-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçirilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT PA) 65-ci plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nataliya Kiselova ilə görüşüb.
Görüşdə Nataliya Kiselovanın Azərbaycana bu ilk səfərinin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inam ifadə olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova QDİƏT PA-nın fəaliyyətdə olan sədri kimi sessiya çərçivəsində QDİƏT PA-ya sədrliyin Bolqarıstan parlamentinə təhvil veriləcəyini qeyd edib və bu təşkilatın parlamentlərarası əməkdaşlıq üçün mühüm bir platforma olduğunu bildirib.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan dost və strateji tərəfdaş ölkələrdir. Ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələr, Prezident İlham Əliyevin və Prezident Rumen Radevin qarşılıqlı səfərləri ikitərəfli münasibətlərin inkişafında müstəsna rol oynayır. Qeyd edilib ki, ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə intensiv və məhsuldar əməkdaşlıq mövcuddur və enerji sahəsində əməkdaşlıq əsas sahədir.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılmasının vacibliyi qeyd olunub, humanitar, təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın, qarşılıqlı dil və mədəniyyət mərkəzlərinin fəaliyyətindən məmnunluq ifadə olunub.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan arasında ikitərəfli və çoxşaxəli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının birgə fəaliyyəti mühüm rol oynayır.
Söhbət zamanı parlament komitələri arasında münasibətlərin inkişafı, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə də danışılıb.
Görüş üçün təşəkkürünü bildirən Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nataliya Kiselova Bolqarıstanla Azərbaycan arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib və onun səfərinin də bu münasibətlərin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb. Qonaq ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafı baxımdan QDİƏT PA-nın əhəmiyyətli bir platforma olduğunu qeyd edib.
Bolqarıstan Milli Assambleyasının sədri Heydər Əliyev Fondunun maliyyə dəstəyi ilə Veliko-Tarnovo şəhərinin Trapezitsa Arxeoloji Muzey Qoruğunun bərpasının bolqar xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı o, regional və beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq, qarşılıqlı parlament dostluq qruplarının fəaliyyəti, parlament diplomatiyasının əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной Ассамблеи Республики Болгария
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной Ассамблеи Республики Болгария Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной Ассамблеи Республики Болгария
17-го июня спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу со спикером Национальной Ассамблеи Республики Болгария Натальей Киселовой, находящейся в нашей стране с визитом для участия в проходящей в Баку 65-й пленарной сессии Парламентской Ассамблеи Черноморского Экономического Сотрудничества (ПАЧЭС).
На встрече была выражена уверенность в том, что первый визит Наталии Киселовой в Азербайджан послужит делу дальнейшего укрепления отношений между нашими государствами и их парламентами.
Как заметила спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, она в качестве действующей председателя ПАЧЭС передаст председательство в организации Болгарии на сессии, подчеркнув, при этом, что ПАЧЭС – важная площадка межпарламентского сотрудничества.
Спикер Сагиба Гафарова сказала, что Азербайджан и Болгария являются дружественными государствами и стратегическими партнёрами. Политические отношения между нашими странами, равно как и встречные визиты Президента Ильхама Алиева и Президента Румена Радева, играют исключительную роль в развитии двусторонних отношений. Было отмечено наличие между нашими странами интенсивного и плодотворного сотрудничества в различных сферах, при том, что сотрудничество в энергетической области является ключевым направлением.
В беседе отмечалась необходимость увеличения товарооборота между двумя странами, а также было выражено удовлетворение сотрудничеством в гуманитарной, образовательной, научной и культурной сферах, и деятельностью взаимных центров языка и культуры.
Как заявила спикер Милли Меджлиса, что одним из факторов важного положительного влияния на двусторонние и многосторонние отношения между Азербайджаном и Болгарией является взаимодействие между нашими парламентами. Совместная деятельность межпарламентских групп дружбы играет значительную роль в этой сфере.
Собеседницы также обсуждали вопросы развития отношений между парламентскими комитетами и укрепления сотрудничества в рамках международных парламентских организаций.
Спикер Национальной Ассамблеи Республики Болгария Наталия Киселова, выразив благодарность за встречу, отметила удовлетворение высоким уровнем отношений между Болгарией и Азербайджаном и подчеркнула, что её визит является свидетельством этих отношений. Гостья указала на значимость ПАЧЭС как важной платформы для развития связей между нашими странами.
Как затем отметила спикер Национальной Ассамблеи Болгарии, болгарским народом высоко ценится восстановление археологического музейного заповедника Трапезица в городе Велико-Тырново при финансовой поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Она также поделилась мыслями о сотрудничестве в региональных и международных парламентских организациях, деятельности взаимных парламентских групп дружбы и значении парламентской дипломатии.