“Azərbaycan hər zaman dialoqa, dinc birgə yaşayışa və beynəlxalq əməkdaşlığa dövlət səviyyəsində böyük əhəmiyyət verir”.
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün Bakıda keçirilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci Baş Assambleyasında çıxışı zamanı səsləndirib. Onun sözlərinə görə, bu gün Bakı ideyaların yarandığı, təcrübə mübadiləsinin aparıldığı, birlikdə regionumuzu yaxşılığa doğru dəyişə biləcək həll yollarının axtarıldığı yerə çevrilir.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, ölkəmiz real və hərtərəfli uğur əldə etmək üçün öz təcrübəsini və imkanlarını bölüşür. O, deyib ki, bu gün Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən enerji layihələri və strateji boru kəmərləri regionun və onun sərhədlərindən kənarda enerji təhlükəsizliyində əvəzsiz rol oynayır. Bununla yanaşı, Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, nəqliyyat infrastrukturuna qoyulan böyük investisiyalar Azərbaycanı Avrasiyanın mühüm nəqliyyat qovşaqlarından birinə çevirib, Orta Dəhliz boyunca Şərqlə Qərb arasında həyati və etibarlı əlaqəni təmin edib.
Onun sözlərinə görə, Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizinin inkişafı üzrə layihələr Xəzərin böyük yaşıl enerji ehtiyatlarının Avropaya ixracına imkan yaradacaq, ölkələrimizin yaşıl inkişaf gündəliyinə töhfə verəcək.

Azerbaijan has always attached great importance, at the state level, to dialogue, peaceful co-existence and international co-operation.
This view was expressed by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova during her speech today at the 65th General Assembly of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Co-operation (PABSEC) held in Baku. According to her, Baku is now becoming a hub where ideas are born, experiences are shared and solutions are sought that can transform our region for the better collectively.
Speaker Sahiba Gafarova emphasised that our country shares its expertise and capabilities for the achievement of a tangible and comprehensive success. She noted that energy projects and strategic pipelines, initiated by Azerbaijan, play an indispensable role in ensuring energy security both within the region and beyond. Furthermore, the Speaker of the Milli Majlis underscored Azerbaijan’s transformation into a key Eurasian transport hub, driven by substantial investments in transport infrastructure, which has established a vital and dependable link between East and West along the Middle Corridor. She added that projects to develop the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor will enable exportation of significant green energy resources from the Caspian to Europe whilst also contributing to the green development agenda of our countries.