https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_fda821ee76dca7306a9576bb3_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 18-də “Qanunun aliliyinin gücləndirilməsi: ombudsmanların və milli insan hüquqları təsisatlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan paytaxtının hazırda həm simpozium, həm də regionda parlamentlərarası əməkdaşlığın mühüm mexanizmi olan Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci Assambleyasına uğurla ev sahibliyi etdiyini bildirərək, deyib ki, belə tədbirləri təşkil etmək, beynəlxalq ictimaiyyəti maraqlandıran məsələlərin müzakirəsi üçün platformanın təmin edilməsi Azərbaycanın baxışını, dialoqa və əməkdaşlığa sadiqliyini əks etdirir. Vurğulanıb ki, bu, ciddi problemlərlə üzləşən dünyada yalnız birgə səylər və koordinasiya ilə ümumi məqsədlərə və mühüm nəticələrə nail ola biləcəyimizə inamın təzahürüdür.
Görüşdə Azərbaycanın inkişaf yolu və insan hüquqları sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər barədə qonaqlara məlumat verən spiker Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, ölkəmiz üzləşdiyi bütün çətinliklərə və çağırışlara baxmayaraq, insan hüquq və əsas azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edib. O, həmçinin, Azərbaycanda İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil İnstitutunun fəaliyyəti, bu sahədə mövcud olan qanunvericilik bazası haqqında da danışıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin 30 il ərzində qonşusu Ermənistan tərəfindən işğalı, şəhər və kəndlərimizin, infrastrukturun, tarixi, dini, mədəni irsin tamamilə dağıdılması haqqında da danışaraq deyib ki, burada söhbət həm də insan hüquqlarının, xalqımızın əsas azadlıqlarının pozulmasından gedir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan xalqı etnik təmizləmə və soyqırımı ilə üzləşmiş, öz yurd-yuvasından didərgin düşməyə məcbur olmuşdur. Qeyd olunub ki, işğal olunmuş ərazilərdən 750 mindən çox məcburi köçkün, həmçinin Ermənistanda yaşayan 250 mindən çox azərbaycanlı 1980-ci illərin sonlarında, hələ münaqişə başlamamış öz doğma yurdlarından didərgin salınıb. Ağır sosial-iqtisadi yükə baxmayaraq, dövlətimiz onların ehtiyaclarını ödəmək, təməl hüquqlarını təmin etmək üçün bütün lazımi tədbirləri gördü. Bu mənada, ərazilərimizin işğaldan azad edilməsi, ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpası həm də insan hüquqlarının və əsas azadlıqların təntənəsidir.
Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri aparıldığını bildirən Sahibə Qafarova deyib ki, görülən tədbirlər keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmasına şərait yaradıb. 44 günlük Vətən müharibəsindən ötən qısa müddət ərzində bu ərazilərdə 40 mindən çox insan yaşayır və işləyir. Milli Məclisin sədri xüsusilə vurğulayıb ki, bütün bu nailiyyətlərin memarı olan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi rəmzi məna daşıyır: Dövlətçiliyimizin hüquq və azadlıqlarını təmin edən əsas sənəd olan Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının qəbulunun 30-cu ildönümü, Vətən müharibəsində qələbənin, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpasının, xalqımızın hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsinin 5-ci ildönümü.
Spiker Sahibə Qafarova bununla belə, hələ də aradan qaldırılmalı olan bəzi məsələlərdən danışıb. O, xüsusilə Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların öz evlərinə qayıtmaq hüquqlarının təmin edilmədiyini, Ermənistanın hələ də buna məhəl qoymadığını söyləyib. O, bu Simpozium zamanı aparılan müzakirələrin beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələyə diqqətinin artırılması və Ermənistanın bu insanların hüquqlarına hörmətlə yanaşmağa məcbur edilməsi baxımından əhəmiyyətli olacağına da inamını ifadə edib.
Görüşdə çıxış edən Türkiyə Respublikasının Baş Ombudsmanı Mehmet Akarca, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ombudsmanlar Assosiasiyasının İcraçı katibi Almas Ali Jovindah, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin İnsan Hüquqları üzrə müvəkkili Feruza Eşmatova, Slovakiya Respublikasının Ombudsmanı Robert Dubrovodski Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumunda müzakirə olunan mövzuların aktuallığı və əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini səsləndiriblər. Həmçinin, insan hüquqları sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Bu sahədə qanunverici orqanların mühüm rolu xüsusilə qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_fda821ee76dca7306a9576bb3_o.jpg
18 июня спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с участниками Международного симпозиума омбудсменов «Укрепление верховенства закона: роль омбудсменов и национальных институтов по правам человека».
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заметила на встрече, что столица Азербайджана в настоящее время успешно принимает как симпозиум, так и 65-ю Ассамблею Парламентской Ассамблеи Черноморского Экономического Сотрудничества – важного механизма межпарламентского сотрудничества в регионе. Как она подчеркнула, проведение таких мероприятий и поддержание платформы для обсуждения волнующих международное сообщество вопросов отражает видение Азербайджана и его приверженность диалогу и сотрудничеству. Было отмечено также, что налицо проявление уверенности в том, что в мире, сталкивающемся с серьёзными вызовами, только совместные усилия и координация позволят достичь общих целей и значимых результатов.
Далее, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала гостей о пути развития Азербайджана и достижениях в области прав человека. По её словам, несмотря на все трудности и вызовы, с которыми столкнулась наша страна, ей удалось добиться значительных успехов в сфере защиты прав человека и основных свобод. Она также рассказала о деятельности Института Уполномоченного по правам человека в Азербайджане и существующей законодательной базе в этой области.
В ходе беседы спикер Сагиба Гафарова поведала о 30-летней оккупации 20 процентов международно признанных территорий Азербайджана соседней Арменией, полном разрушении наших городов и сёл, равно как и инфраструктуры, исторического, религиозного и культурного наследия, отметив, что речь идёт также о нарушении прав человека и основных свобод нашего народа. По её словам, азербайджанский народ столкнулся с этнической чисткой и геноцидом, и был вынужден покинуть свои родные земли. Более 750 тысяч вынужденных переселенцев из оккупированных территорий и свыше 250 тысяч ранее проживавших в Армении азербайджанцев были изгнаны из своих родных мест в конце 1980-х годов, то есть, ещё до начала конфликта. Невзирая на тяжкое социально-экономическое бремя, наше государство предприняло все необходимые меры для удовлетворения их потребностей и обеспечения основных прав этих людей. В этом плане, освобождение наших территорий, восстановление территориальной целостности и суверенитета является также триумфом прав человека и основных свобод.
Сагиба Гафарова сообщила, что в настоящее время на освобождённых от оккупации территориях проводятся широкомасштабные работы по их восстановлению и реконструкции, а предпринятые меры создали условия для возвращения бывших вынужденных переселенцев в свои родные земли. За истёкший с окончания 44-дневной Отечественной войны короткий период на этих территориях уже поселились, проживают и работают более 40 тысяч человек. Как особо отметила спикер Милли Меджлиса, символично объявление 2025-го года «Годом Конституции и Суверенитета» Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, являющимся архитектором всех этих достижений: речь о 30-летии принятия Конституции Азербайджанской Республики, основного документа, обеспечивающего наше государственное устройство, права и свободы, а также 5-летии победы в Отечественной войне, восстановления территориальной целостности и суверенитета нашей страны, обеспечения прав и свобод нашего народа.
Вслед за этим спикер Сагиба Гафарова коснулась и ряда вопросов, которые ещё предстоит решить. В частности, она отметила, что до сих пор не обеспечено право изгнанных из Армении азербайджанцев на возвращение в свои дома, а Армения продолжает игнорировать эту тему. Она также выразила уверенность в том, что проведённые в рамках симпозиума обсуждения будут важны для привлечения повышенного внимания международного сообщества к этой проблеме и побуждения Армении к уважению прав этих людей.
На встрече выступили Главный омбудсмен Турецкой Республики Мехмет Акарджа, исполнительный секретарь Ассоциации омбудсменов Организации Исламского Сотрудничества Алмас Али Джовиндах, Уполномоченная по правам человека при Верховном Совете Республики Узбекистан Феруза Эшматова и омбудсмен Словацкой Республики Роберт Дуброводски, которые высказали свои мнения об актуальности и значимости обсуждаемых на Международном симпозиуме омбудсменов тем. Также была подчёркнута важность международного сотрудничества в сфере прав человека. Особо отмечалась и существенная роль законодательных органов в этой области.