https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_3ec979da6145a4ca2d50f8920_o.jpg
Quba rayonunda təşkil olunan “Tarixin izi ilə: yaddaşımız gələcəyimizdir” III gənclər düşərgəsi çərçivəsində panel müzakirə keçirilib.
Panel görüşündə Qərbi Azərbaycan İcmasının Aparat rəhbəri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Qalib Qasımov Qərbi Azərbaycan İcmasının strukturu, fəaliyyət istiqamətləri, Qayıdış Konsepsiyanın mahiyyəti, qayıdış hüquqları və prinsipləri haqqında ətraflı məlumat verib, iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Panel müzakirədə bildirilib ki, indiki Ermənistan ərazisindən zorla çıxarılmış azərbaycanlıların qayıdış hüquqları barədə səsləndirdiyi bəyanatlar beynəlxalq hüquqi sənədlərə əsaslanır, həmçinin, Ermənistanın qayıdış hüquqları ilə bağlı çağırışları cavabsız qoyması və ərazi iddiası kimi təqdim etməyə çalışmasının əsası yoxdur.
Qeyd edək ki, düşərgə Gənclər və İdman Nazirliyi, Qərbi Azərbaycan İcması, Bakı Dövlət Universiteti, “ASAN könüllüləri” təşkilatı və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_3ec979da6145a4ca2d50f8920_o.jpg
В рамках III молодежного лагеря «По следам истории: наша память — наше будущее», организованного в Губинском районе, прошла панельная дискуссия.
На панельной встрече руководитель аппарата общины Западного Азербайджана Галиб Гасымов предоставил информацию о структуре общины, ее деятельности, сути Концепции возвращения, правах и принципах возвращения, ответил на вопросы.
Было сообщено, что заявления азербайджанцев, насильственно изгнанных с территории Армении, о правах на возвращение основаны на международно-правовых документах, и у Армении нет оснований оставлять без ответа призывы относительно прав на возвращение и пытаться представить их как территориальные претензии.