https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_d9932a767069e5c06c298edf8_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumda iştirak etmək üçün iyunun 30-da Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfərə gəlib.
Ürgənc şəhərinin beynəlxalq hava limanında spiker Sahibə Qafarovanı Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin spikeri Sahibə Qafarova Özbəkistanın Xivə şəhərində keçiriləcək Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunda iştirak edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_d9932a767069e5c06c298edf8_o.jpg
A parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in the Republic of Uzbekistan on a working visit on 30 June in order to take part in the 1st Uzbekistan-Azerbaijan Inter-Parliamentary Forum.
Speaker Sahiba Gafarova was welcomed at the international airport of the town of Urgench by Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva and other officials.
During the visit, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova will take part in the First Uzbekistan-Azerbaijan Inter-Parliamentary Forum in the town of Khiva of Uzbekistan.