https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_fe4407a7062e13e215f73ab67_o.jpg
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunun iştirakçıları Özbəkistanın Xivə şəhərində yerləşən bir sıra tarixi-mədəni abidələrlə tanış olublar. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva və nümayəndə heyətlərinin üzvləri əvvəlcə Arda Xivə kompleksinə gəliblər. Burada qonaqlara məlumat verilib ki, 25 hektar ərazidə tikilmiş kompleks yaşıllıqların salındığı Govuk gölünün sahilində yerləşir.
Qonaqlar, həmçinin "Nurullaboy" saray kompleksi ilə də tanış olublar. Bildirilib ki, Xivə xanı II Məhəmməd-Rəhimbayanın əmri ilə 1906-1912-ci illərdə tikilmiş kompleks dörd hissədən ibarətdir ki, buraya ümumilikdə 100-dən çox zal və otaq, o cümlədən mərasim və məhkəmə zalları, yaşayış binaları və mədrəsə daxildir. Saray kompleksindəki bütün tikililər uzunluğu 650 metrdən çox olan güclü istehkamla əhatə edilib.
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunun iştirakçıları daha sonra Xivə şəhərində İçan-Qala Dövlət Tarixi Memarlıq Muzeyi ilə tanış olublar. Burada qonaqlara bildirilib ki, İçan-Qala Dövlət Tarixi Memarlıq Muzeyi 1920-ci ildə yaradılıb. 1969-cu ildə tarixi İçan-Qala şəhəri muzey-qoruq elan edilib. Muzeyin fondunun əsasını xan dəftərxanasının sənədləri və sarayın müxtəlif əşyaları təşkil edir. Qeyd edilib ki, ümumi sahəsi 26 hektar olan muzeydəki ekspozisiyalar Özbəkistanın qədim tarixini və müasir dövrünü əlaqələndirir. Burada Xivə xanlığının, qədim Xarəzmin tarixinə, etnoqrafiyasına, sənət nümunələrinə dair müxtəlif kolleksiyalar ilə bağlı 14 stasionar muzey və ekspozisiyalar var.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_fe4407a7062e13e215f73ab67_o.jpg
Participants of the First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum visited several historical and cultural landmarks in the city of Khiva in Uzbekistan. Speaker of the Milli Majlis of Azerbaijan Sahiba Gafarova, Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva and members of their respective delegations commenced their visit at the Arda Khiva Complex. They were informed that the Complex, constructed across an area comprising 25 hectares, is situated on the shores of Lake Govuk, enveloped by verdant greenery.
As part of the trip, the guests also acquainted themselves with the 'Nurullaboy' Palatial Complex. It was remarked that the Complex, which was erected to the orders of the Khan of Khiva Muhammad-Rahimbay II during 1906-1912, consists of four parts incorporating the total of more than 100 chambers and other spaces, amongst them ceremonial and judicial chambers residential buildings and a medrese. All the Palatial Complex edifices are surrounded with a robust castle wall which is over 650 metres long.
Subsequently, the participants of the First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum visited the Ichan-Kala State Historical and Architectural Museum in the town of Khiva. The guests were informed that the Ichan-Kala State Historical and Architectural Museum was established in 1920. In 1969, the historical town of Ichan-Kala was designated a museum-preserve. The museum’s collection is primarily composed of documents from the Khan’s Chancellery and various artefacts from the Palace. It was noted that the museum’s exhibitions, spanning a total area of 26 hectares, connect Uzbekistan’s ancient history with her contemporary era. The site houses 14 permanent museums and exhibitions related to the history of the Khiva Khanate and the ancient Khwarazm as well as ethnography, art specimens and diverse collections.