https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_fe4407a7062e13e215f73ab67_o.jpg
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunun iştirakçıları Özbəkistanın Xivə şəhərində yerləşən bir sıra tarixi-mədəni abidələrlə tanış olublar. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva və nümayəndə heyətlərinin üzvləri əvvəlcə Arda Xivə kompleksinə gəliblər. Burada qonaqlara məlumat verilib ki, 25 hektar ərazidə tikilmiş kompleks yaşıllıqların salındığı Govuk gölünün sahilində yerləşir.
Qonaqlar, həmçinin "Nurullaboy" saray kompleksi ilə də tanış olublar. Bildirilib ki, Xivə xanı II Məhəmməd-Rəhimbayanın əmri ilə 1906-1912-ci illərdə tikilmiş kompleks dörd hissədən ibarətdir ki, buraya ümumilikdə 100-dən çox zal və otaq, o cümlədən mərasim və məhkəmə zalları, yaşayış binaları və mədrəsə daxildir. Saray kompleksindəki bütün tikililər uzunluğu 650 metrdən çox olan güclü istehkamla əhatə edilib.
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunun iştirakçıları daha sonra Xivə şəhərində İçan-Qala Dövlət Tarixi Memarlıq Muzeyi ilə tanış olublar. Burada qonaqlara bildirilib ki, İçan-Qala Dövlət Tarixi Memarlıq Muzeyi 1920-ci ildə yaradılıb. 1969-cu ildə tarixi İçan-Qala şəhəri muzey-qoruq elan edilib. Muzeyin fondunun əsasını xan dəftərxanasının sənədləri və sarayın müxtəlif əşyaları təşkil edir. Qeyd edilib ki, ümumi sahəsi 26 hektar olan muzeydəki ekspozisiyalar Özbəkistanın qədim tarixini və müasir dövrünü əlaqələndirir. Burada Xivə xanlığının, qədim Xarəzmin tarixinə, etnoqrafiyasına, sənət nümunələrinə dair müxtəlif kolleksiyalar ilə bağlı 14 stasionar muzey və ekspozisiyalar var.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_fe4407a7062e13e215f73ab67_o.jpg
Участники первого Узбеко-Азербайджанского Межпарламентского Форума ознакомились с рядом историко-культурных памятников в городе Хива Узбекистана. Спикер Милли Меджлиса Азербайджана Сагиба Гафарова, спикер Сената Олий Маджлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева и члены их делегаций сперва посетили комплекс Арда Хива. Здесь гостям сообщили, что комплекс, построенный на территории площадью в 25 гектара, расположен на берегу озера Говук, окруженного зелёными насаждениями.
В рамках визита гости также ознакомились с дворцовым комплексом «Нуруллабой». Было отмечено, что комплекс, построенный в 1906–1912-м годах по приказу хивинского хана Мухаммад-Рахимбая II, состоит из четырёх частей, включающих в общей сложности более 100 залов и иных помещений, в том числе церемониальные и судебные залы, жилые здания и медресе. Все строения дворцового комплекса окружены мощной крепостной стеной длиной более 650 метров.
Вслед за этим, участники первого Узбеко-Азербайджанского Межпарламентского Форума посетили Государственный историко-архитектурный музей Ичан-Кала в городе Хива. Как сообщили гостям, Государственный историко-архитектурный музей Ичан-Кала был создан в 1920-м году. В 1969-м году исторический город Ичан-Кала был объявлен музеем-заповедником. Основу музейного фонда составляют документы ханской канцелярии и различные предметы дворца. Было сказано, что экспозиции музея, расположенного на общей площади в 26 гектаров, связывают древнюю историю Узбекистана с современностью. Здесь представлены 14 стационарных музеев и экспозиций, связанных с историей Хивинского ханства, древнего Хорезма, а также с этнографией, образцами искусства и различными коллекциями.