https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8188c719b5884eb83dea984d0_o.jpg
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumu parlamentlərimiz üçün çox əlamətdar bir hadisədir. Bunu Özbəkistanın Xivə şəhərində birinci Özbəkistan-Azərbaycan parlamentlərarası forumunun açılış mərasimində çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib.
Onun sözlərinə görə, bu tədbir Azərbaycan Milli Məclisinin hər hansı digər ölkənin qanunverici orqanı ilə keçirdiyi ilk forumdur. Bu fakt təkcə parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu deyil, həm də ölkələrimiz və xalqlarımız arasındakı qardaşlıq münasibətlərini əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Milli Məclisin sədri bu forumun səmərəli əməkdaşlıq mexanizminə çevriləcəyinə, aparılan müzakirələrin parlamentlərarası əlaqələrimizin möhkəmlənməsinə böyük töhfə verəcəyinə inamına ifadə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8188c719b5884eb83dea984d0_o.jpg
The First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum is a very significant event for our parliaments. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova offered the thought in her speech at the opening ceremony for the First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum in the town of Khiva in Uzbekistan.
According to her, the event is the first forum undertaken by the Milli Majlis of Azerbaijan in conjunction with the legislative body of any other nation. This fact not only reflects the high level of co-operation between our parliaments but, above all, demonstrates the fraternal bonds between our nations and peoples vividly.
The Speaker of the Milli Majlis said she was confident that this forum would go on to become an effective co-operation mechanism and that the forthcoming discussions would contribute across the board to the strengthening of our inter-parliamentary links.