https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_1ff0e3cd8f52c67497b824215_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumu ilə bağlı mətbuata bəyanatla çıxış ediblər.
Spiker Sahibə Qafarova birinci forumun uğurla təşkil olunduğunu, aparılan müzakirələrin ikitərəfli əməkdaşlıq əlqələrinə müsbət təsir edəcəyinə inandığını bildiririb. Qeyd olunub ki, birinci Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası forumu xalqlarımız və ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsini əks etdirir.
O, çıxışında Azərbaycan parlamentinin nümayəndələrinin həm ikitərəfli əsasda, həm də müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Özbəkistana tez-tez səfərlər etdiyini xatırladaraq, bu ölkədə Prezident Şavkat Mirziyoyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində baş verən müsbət dəyişiklikləri qeyd edib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçılarımızın siyasi iradəsi sayəsində möhkəm dostluq və qardaşlıq üzərində qurulan Azərbaycan-Özbəkistan münasibətləri hər gün daha da inkişaf edir və qısa müddətdə artıq müttəfiqlik münasibətləri səviyyəsinə çatıb. O, dövlət başçıları səviyyəsində qarşılqlı səfərlərin əhəmiyyətini xüsusilə diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri media nümayəndələrinə bəyanatında, həmçinin Azərbaycan və Özbəkistan parlamentləri arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulduğunu qeyd edərək bildirib ki, parlament sədrlərinin çoxsaylı qarşılıqlı səfərləri, deputatların və dostluq qruplarının sıx təmasları əlaqələrimizin yüksək səviyyəsindən xəbər verir. O, eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Senatı arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş” və parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafı üzrə 2 “Yol xəritəsi”nin də əhəmiyyətini ifadə edib. Spiker Sahibə Qafarova beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində də bütün məsələlərdə qarşılqlı dəstəkdən məmnunluğunu bildirib.
Bunlarla yanaşı, Sahibə Qafarova bu gün keçirilən birinci parlamentlərarası forumun da əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinə töhfələr verəcəyinə inamını ifadə edib. Qeyd olunub ki, bu forum qanunvericilik bazasının daha da möhkəmləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi məsələsində mühüm əhəmiyyət kəsb edən parlament komitələri arasında qarşılıqlı əlaqə yaratmaq, qanunvericilik fəaliyyəti sahəsində təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı verir.
O, həmçinin iki ölkənin qanunverici orqanları arasında imzalanan müvafiq sənədlərin də əhəmiyyətini qeyd edərək bildirib ki, bunlar parlamentlərimiz arasında əlaqələri keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldıracaq. Parlamentlərarası Komissiya daimi əsaslarla fəaliyyət göstərəcək və nəzərdə tutulan planları daha səmərəli həyata keçirmək, əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək imkanı yaradacaq.
Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva da birinci forumun əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, bu tədbirin yeni əməkdaşlıq platforması yaratdığını söyləyib. Onun sözlərinə görə, forum onsuz da yüksək səviyyədə olan əlaqələrimizin daha da genişlənməsinə xidmət edir.
Senatın sədri çıxışında, həmçinin ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələri qeyd edərək, Azərbaycan və Özbəkistanın bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_1ff0e3cd8f52c67497b824215_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и спикер Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева выступили с заявлением для прессы по итогам первого Узбеко-Азербайджанского межпарламентского форума.
Как отметила спикер Сагиба Гафарова, первый форум был организован успешно; она выразила уверенность в том, что состоявшиеся обсуждения окажут положительное влияние на двустороннее сотрудничество. Было также подчёркнуто, что первый Азербайджано-Узбекский межпарламентский форум отражает высокий уровень связей между нашими народами и странами.
В своём выступлении она напомнила, что представители азербайджанского парламента часто посещают Узбекистан – как в двустороннем формате, так и в рамках различных международных мероприятий, и упомянула происходящие в этой стране благодаря реализуемым под руководством президента Шавката Мирзиёева мерам положительные изменения. Спикер подчеркнула, что благодаря политической воле глав наших государств азербайджанско-узбекские отношения, основанные на крепкой дружбе и братстве, развиваются с каждым днём и в краткий срок уже достигли уровня союзнических отношений. Она особо выделила значение взаимных визитов на уровне глав государств.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова также сказала в своём заявлении для СМИ, что между парламентами Азербайджана и Узбекистана налажено весьма эффективное сотрудничество, подчеркнув, что многочисленные взаимные визиты спикеров парламентов, равно как и тесные контакты между депутатами и группами дружбы свидетельствуют о высоком уровне наших взаимоотношений. Кроме того, она подчеркнула значение «Соглашения о сотрудничестве между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан» и двух «Дорожных карт» по развитию межпарламентского сотрудничества. Спикер Сагиба Гафарова выразила удовлетворение взаимной поддержкой по всем вопросам в рамках международных парламентских организаций.
Наряду с этим, спикер Сагиба Гафарова заявила о своей уверенности в том, что проведённый сегодня первый Межпарламентский форум внесёт вклад в дальнейшее углубление сотрудничества. Было отмечено, что этот форум имеет большое значение для укрепления и совершенствования законодательной базы, предоставляя возможность наладить взаимодействие между парламентскими комитетами и обмен опытом в сфере законодательной деятельности.
Она также указала на важность соответствующих документов, подписанных между законодательными собраниями двух государств, подчеркнув, при этом, что эти документы выведут отношения между нашими парламентами на качественно новый уровень. Межпарламентская комиссия будет действовать на постоянной основе и создаст возможности для более эффективной реализации намеченных планов и дальнейшего углубления сотрудничества.
Спикер Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, в свою очередь, поделилась своими мыслями о значении Первого форума, сказав, что это мероприятие создаёт новую платформу для сотрудничества. По её словам, форум способствует дальнейшему расширению наших отношений, уже находящихся на высоком уровне.
В своём заявлении спикер Сената также отметила высокий уровень отношений между нашими странами, подчеркнув плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном во многих областях.