İyulun 7-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Pakistan İslam Respublikası Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiqin rəhbərlik etdiyi parlament nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə vurğulanıb ki, Azərbaycan və Pakistan arasında strateji münasibətlər dostluq və qardaşlıq prinsipləri əsasında qurulub. Spiker Sahibə Qafarova bu səfərin ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin növbəti təzahürü olduğunu bildirib. Milli Məclisin sədri qonaqların Prezident İlham Əliyevlə görüşünə toxunaraq, qeyd edib ki, dövlət başçımız ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirir.
Söhbət zamanı bildirilib ki, Azərbaycan xalqı Ermənistanın torpaqlarımızı 30 il davam etmiş işğalı dövründə və Vətən müharibəsində Pakistanın ölkəmizə dəstəyini yüksək qiymətləndirir.
İki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin xüsusi rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri Prezident İlham Əliyevin Pakistana səfərlərinin, Pakistanın dövlət rəhbərlərinin Azərbaycana səfərlərinin və imzalanmış sənədlərin xüsusi rolundan danışıb. Bildirilib ki, Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərifin bir neçə gün əvvəl İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Xankəndidə keçirilmiş 17-ci sammitində iştirakı dostluğumuzun növbəti nümunəsidir.
Parlamentlərarası əlaqələr barədə danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, hər iki ölkənin parlamentlərində qarşılıqlı dostluq qrupları uğurla fəaliyyət göstərir və bu gün qanunverici orqanlarımız arasında çox yaxşı münasibətlər qurulub. Parlamentlərimiz bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda sıx əməkdaşlıq edirlər. Bildirilib ki, Azərbaycan, Pakistan və Türkiyə arasında yaradılmış üçtərəfli əməkdaşlıq formatı strateji müttəfiq ölkələrimizin əldə etdikləri nailiyyətlərdən biridir.
Görüşdə, həmçinin bu il mayın 28-də Laçın şəhərində keçirilmiş Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə liderlərinin üçtərəfli Sammitini xüsusi qeyd edən spiker Sahibə Qafarova bu sammitin əhəmiyyətini vurğulayıb. Üçtərəfli formatda əməkdaşlığın parlamentlər çərçivəsində də davam etdirildiyini deyən spiker Sahibə Qafarova parlament sədrlərinin nəzərdə tutulan Üçüncü Üçtərəfli Görüşü barədə fikirlərini bölüşüb.
Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiq qonaqpərvərliyə və ölkəmizə dəvətə görə təşəkkürünü ifadə edərək bildirib ki, Pakistan və Azərbaycan həmişə bir-birilərini dəstəkləyən qardaş ölkələrdir. Assambleyanın sədri, Hindistanla münaqişədə Pakistanla həmrəylik nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirib.
O, qeyd edib ki, ölkələrimizin yerləşdiyi coğrafi məkanlar arasında bağların gücləndirilməsi gələcək üçün böyük önəm daşıyır. Diqqətə çatdırılıb ki, Pakistan bütün beynəlxalq müstəvilərdə həmişə Azərbaycanı dəstəkləyib.
Qonaq bildirib ki, bir neçə gün əvvəl Xankəndidə keçirilmiş sammitdə dövlət və hökumət başçılarının iştirakı həm dünyaya verilmiş bir mesaj, həm də Azərbaycanın zəfərinə dəstəkdir.
Söhbət zamanı Milli Assambleyanın sədri Pakistanla Azərbaycan arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf perspektivləri, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi barədə fikirlərini bölüşüb, Pakistan parlamentinin strukturu, fəaliyyət prinsipləri barədə məlumat verib, mütəmadi həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin mühüm rolundan danışıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной Ассамблеи Пакистана
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной Ассамблеи Пакистана Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной Ассамблеи Пакистана
7-го июля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с прибывшей в нашу страну с официальным визитом парламентской делегацией во главе со спикером Национальной Ассамблеи Исламской Республики Пакистан Сардаром Айазом Садигом.
Как подчёркивалось на встрече, стратегические отношения между Азербайджаном и Пакистаном основываются на принципах дружбы и братства. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заметила, что текущий визит является очередным проявлением высокого уровня отношений между нашими странами. Упомянув вслед за этим встречу гостей с Президентом Ильхамом Алиевым, спикер Милли Меджлиса сказала, что глава нашего государства уделяет особое внимание укреплению отношений между нашими странами.
В ходе беседы отмечалась высокая оценка народом Азербайджана поддержки, оказанной Пакистаном нашей стране в период 30-летней оккупации наших территорий Арменией и во время Отечественной войны.
Говоря об особой роли визитов высокого уровня в развитии отношений между двумя странами, спикер Милли Меджлиса коснулась значения визитов Президента Ильхама Алиева в Пакистан, визитов руководителей Пакистана в Азербайджан, а также подписанных документов. Как было отмечено, участие Премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа в 17-м саммите Организации Экономического Сотрудничества в Ханкенди несколько дней назад стало ещё одним примером нашей дружбы.
Затронув межпарламентские связи, спикер Сагиба Гафарова упомянула успешную деятельность групп дружбы в обоих законодательных собраниях, добавив, что сегодня между нашими парламентами выстроены очень хорошие взаимоотношения. Кроме того, наши законодательные органы тесно сотрудничают в ряде международных организаций. Выстроенный между Азербайджаном, Пакистаном и Турцией формат трёхстороннего сотрудничества – одно из достижений наших государств, являющихся стратегическими союзниками.
Также, в ходе беседы спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова особо отметила трёхсторонний саммит лидеров Азербайджана, Пакистана и Турции, состоявшийся 28 мая этого года в городе Лачин, и подчеркнула его значимость. По её словам, сотрудничество в трёхстороннем формате продолжается и на уровне парламентов; она поделилась своими мыслями о запланированной третьей встрече спикеров трёх парламентов.
Спикер Национальной Ассамблеи Пакистана Сардар Айаз Садиг выразил признательность за гостеприимство и приглашение в нашу страну, заявив, что Пакистан и Азербайджан неизменно являются братскими странами, поддерживающими друг друга. Спикер Ассамблеи поблагодарил Азербайджан за проявленную солидарность с Пакистаном в конфликте с Индией.
Как он сказал, весьма важно для будущего укрепление связей между географическими районами, в которых располагаются наши страны. К тому же, была подчёркнута всегдашняя поддержка Пакистаном Азербайджана на всех международных площадках.
Гость заявил, что участие глав государств и правительств в состоявшемся несколько дней назад в Ханкенди саммите было и сигналом мировому сообществу, и поддержкой победы Азербайджана.
В продолжение беседы спикер Национальной Ассамблеи поделился соображениями о перспективах развития межпарламентских связей между Пакистаном и Азербайджаном и об обмене опытом, а также предоставил информацию о структуре и принципах деятельности Парламента Пакистана, и поведал о важной роли регулярных взаимных визитов.