https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_70033f5c399c1ff0cc1fe10b2_o.jpg
8 iyul 2025-ci il tarixində Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin və Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının təşkilatı dəstəyi ilə “Qarabağ Gecəsi” adlı növbəti xeyriyyə konserti keçirilib.
Qeyd edək ki, artıq 5-ci dəfə təşkil olunan konsert “Tamstore” marketlər şəbəkəsi, “Azərlotereya” ASC və “Huner Group” şirkətinin sponsorluğu, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin və “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” QSC-nin informasiya dəstəyi ilə baş tutub.
Tədbirdə rəsmilər, Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edərək işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində görülən işlərə dəstək göstərən donor şirkətlərin və Fondun tərəfdaşlarının nümayəndələri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev konsertin əsas məqsədi barədə məlumat verərək əldə edilən vəsaitin Qarabağın bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə töhfə verəcəyini vurğulayıb:
“Məlum olduğu kimi, Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı tarixi qələbədən sonra işğaldan azad edilmiş doğma Qarabağımız yeni mərhələyə - bərpa, dirçəliş və inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Zərərin aradan qaldırılmasında dövlət, biznes və cəmiyyətin səylərinin birləşdirilməsinin, işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası və yenidən qurulmasında həmrəyliyin rolu olduqca vacibdir. Bu məqsədlə dövlət başçısının Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən Qarabağın dirçəlişinə ianələrin cəlb edilməsi, bu sahədə aktiv iştirakçılığın, habelə fərdlər arasında məsələyə məqsədyönlü və şüurlu yanaşmanın təmin edilməsi üçün bir sıra tədbirlər və layihələr həyata keçirilir. “Qarabağ Gecəsi” xeyriyyə konserti də məhz belə layihələrdəndir”.
Rəhman Hacıyev “Qarabağ Gecəsi” xeyriyyə konsertinin ərsəyə gəlməsində dəstək göstərən, eyni zamanda bilet əldə edərək işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası və yenidən qurulmasına töhfə verən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Sonra tədbir bədii hissə ilə davam edib. Dünya şöhrətli tenor, Xalq artisti Yusif Eyvazov, Əməkdar artist Afaq Abbasova, solistlər Mahir Tağızadə və Aytac Şıxəlizadə məşhur xarici və yerli müəlliflərin opera janrında yazdıqları əsərlərdən parçalar ifa edərək qonaqlara əsl musiqi ziyafəti yaşadıblar. Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının Simfonik Orkestrinin müşayiət etdiyi konsertin dirijoru isə Mustafa Mehmandarov olub.
Konsertin bədii hissəsindən sonra tədbir rəsmi ziyafətlə davam edib. Rəsmi ziyafətdə həmrəylik nümayiş etdirərək konsertin ərsəyə gəlməsində Qarabağ Dirçəliş Fonduna dəstək olan tərəfdaşlara və donorlara, eləcə də konsertin ifaçılarına xüsusi plaket və “Təşəkkür sertifikatı” təqdim olunub.
Qeyd edək ki, konsert zamanı Filarmoniyanın foyesində ermənilərin işğal altındakı ərazilərdə törətdikləri dağıntıları nümayiş etdirən “Qarabağda Urbisid” və həmin ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərini əks etdirən “Faciədən Zəfərə” fotosərgiləri də təşkil olunub.
Xatırladaq ki, bu günə qədər ikisi Bakıda (2022 və 2024), biri Gəncədə (2023), biri isə Şuşada (2024) olmaqla 4 analoji konsert təşkil olunub.
2021 - 2024-cü illərdə keçirilmiş konsertlərdən əldə edilən 400 min AZN-ə yaxın vəsait işğaldan azad edilən ərazilərdə mədəniyyət obyektlərinin, o cümlədən Ağdamda yerləşən Pənahəli xanın İmarət kompleksinin bərpasına və yenidən qurulmasına, eyni zamanda Şuşa şəhəri üçün “Yamaha” istehsalı olan böyük konsert royalının alınmasına yönəldilib.
Builki konsertdən əldə edilən 73 min manatdan artıq vəsait isə Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı möhtəşəm Zəfərin ictimaiyyətə nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə İşğal və Zəfər muzeyləri komplekslərinin yaradılmasına yönəldiləcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_70033f5c399c1ff0cc1fe10b2_o.jpg
8 июля 2025 года по инициативе и при организации Фонда Возрождения Карабаха, при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанской государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева, состоялся очередной благотворительный концерт под названием «Карабахская ночь».
Концерт, организованный уже в пятый раз, прошёл при спонсорской поддержке сети супермаркетов Tamstore, ОАО «Азерлотерея» и компании Huner Group, а также при информационной поддержке Государственного рекламного агентства Азербайджанской Республики и ЗАО «Азербайджанское телевидение и радиовещание» (AzTV).
В мероприятии приняли участие официальные лица, представители компаний-доноров и партнёров Фонда, поддерживающих восстановительные работы на освобождённых территориях, а также известные деятели культуры и искусства.
Выступая на мероприятии, председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев рассказал о главной цели концерта, подчеркнув, что собранные средства будут направлены на реализацию проектов по восстановлению Карабаха:
«Как известно, после исторической Победы, одержанной нашей доблестной армией под руководством Верховного Главнокомандующего, Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Отечественной войне, наш родной Карабах, освобождённый от оккупации, вступил в новый этап — этап восстановления, возрождения и развития.
Объединение усилий государства, бизнеса и общества в ликвидации последствий разрушений, а также солидарность в восстановлении и реконструкции освобождённых территорий имеют важнейшее значение.
С этой целью по Указу Главы государства был создан Фонд Возрождения Карабаха, который реализует ряд мероприятий и проектов, направленных на привлечение пожертвований, обеспечение активного участия общественности в процессе возрождения Карабаха, а также развитие культуры благотворительности среди граждан.
Благотворительный концерт «Карабахская ночь» является одним из таких проектов».
Рахман Гаджиев выразил благодарность всем, кто оказал поддержку в организации концерта, а также тем, кто, приобретя билеты, внёс вклад в восстановление и реконструкцию освобождённых территорий.
После выступлений мероприятие продолжилось художественной программой. Мировая звезда, народный артист Юсиф Эйвазов, заслуженная артистка Афаг Аббасова, солисты Махир Тагызаде и Айтадж Шихализаде исполнили произведения зарубежных и отечественных композиторов в жанре оперы, подарив гостям настоящий музыкальный праздник.
Концерт сопровождал Симфонический оркестр Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета. Дирижёром выступил Мустафа Мехмандаров.
После художественной части последовал официальный приём. В рамках этой части, в знак солидарности, партнёрам и донорам, поддержавшим Фонд в организации концерта, а также исполнителям были вручены специальные плакеты и благодарственные сертификаты.
Следует отметить, что в фойе Филармонии были организованы фотовыставки «Урбицид в Карабахе», демонстрирующая разрушения, совершённые армянскими оккупационными силами и «От трагедии к Победе», отражающая восстановительные и строительные работы на освобождённых территориях.
Напомним, что до настоящего времени было организовано четыре аналогичных концерта: два в Баку (2022 и 2024 годы), один в Гяндже (2023 год) и один в Шуше (2024 год).
Средства, собранные с концертов, проведённых в 2021–2024 годах, в размере около 400 тысяч манатов были направлены на восстановление культурных объектов на освобождённых территориях — в том числе на реставрацию комплекса Имарата Панахали хана в Агдаме, а также на приобретение концертного рояля марки Yamaha для города Шуша.
Более 73 тысяч манатов, собранных на нынешнем концерте, будут направлены на создание комплексов Музеев Оккупации и Победы на освобождённых территориях — с целью демонстрации обществу Победы, одержанной нашей доблестной Армией под руководством Верховного Главнокомандующего, Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, а также увековечения памяти наших шехидов.