https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_6999524f84e8eeac995811f0d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin Torpaqşünasalıq və daşınmaz əmlakın kadastrı kafedrasının laboratoriya müdiri Şəfa Əlizadə vəfat edib.
Şəfa Əlizadə 1986-cı il sentyabrın 9-da Salyan rayonunda anadan olub. 1993–2004-cü illərdə 2 saylı Salyan şəhər orta məktəbində təhsil alıb. 2009-cu ildə BDU-nun Biologiya fakültəsinin bakalavr, 2011-ci ildə magistratura pilləsini bitirib.
2011-ci ildə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda doktoranturaya qəbul olub, 2017-ci ildə “Muğan düzü torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi və monitorinqi” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. 2012–2015-ci illərdə AMEA-da elmi işçi və laborant işləyib. Şəfa Əlizadə 2015-ci ildən BDU-nun Torpaqşünaslıq və daşınmaz əmlakın kadastrı kafedrasında laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışırdı. Onun tədqiqat sahəsi torpaqşünaslıq və torpaq ekologiyası idi.
BDU rəhbərliyi və kollektivi Şəfa Əlizadənin vəfatından kədərlənir, ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_6999524f84e8eeac995811f0d_o.jpg
Скончалась заведующая лабораторией кафедры почвоведения и кадастра недвижимости факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) Шефа Ализаде.
Шефа Ализаде родилась 9 сентября 1986 года в Сальянском районе. С 1993 по 2004 год училась в средней школе № 2 города Сальян. В 2009 году окончила биологический факультет БГУ, получив степень бакалавра, а в 2011 году – магистратуру. В 2011 году поступила в докторантуру Института почвоведения и агрохимии НАНА, а в 2017 году защитила диссертацию и получила учёную степень доктора философии по биологии. С 2012 по 2015 год она работала научным сотрудником и лаборантом в НАНА. Шефа Ализаде с 2015 года занимает должность заведующей лабораторией кафедры почвоведения и кадастра недвижимости БГУ. Её научные интересы – почвоведение и экология почв.