https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_b4dc389dd70d39149359c6587_o.jpg
Avropa İttifaqı (Aİ) və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafına dəstək məqsədilə siyasət tövsiyələrini təqdim edib.
Sözügedən tövsiyələrin təqdimatı və müzakirəsinə həsr olunan tədbir sosial sahibkarlar, innovasiya və akselerasiya laboratoriyaları, beynəlxalq təşkilatlar, fərdi ekspert, potensial investorlar və digər tərəfləri bir araya gətirib.
Tədbir Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Təqdim edilən siyasət tövsiyələri beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və yerli kontekst təhlilini əhatə edən, həmçinin yerli sosial müəssisə nümayəndələrinin böyük töhfələrinin olduğu və təxminən bir il davam edən araşdırma və məsləhətləşmələrin nəticəsidir.
Tədbirdə BMT-nin İnkişaf Proqramının Rezident Nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən
xanım Çaru Bista görülən işlərin “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi İnkişaf Strategiyası” ilə uzlaşdığını deyib. O qeyd edib ki, strategiya sənədi məhz dayanıqlı və rəqabətədavamlı iqtisadiyyat prioriteti altında sosial sahibkarlıqdan istifadə mexanizmlərinin tətbiqini təşviq edir. Eyni zamanda, sosial sahibkarlığın inklüziv cəmiyyətdən tutmuş “yaşıl artım ölkəsi”nə kimi digər dörd prioritetlə əlaqələrini göstərir və bu sadalanlar ölkədə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə xitab edir və onlara nail olmağa töhfə verir deyə xanım Bist vurğulayıb.
Yekun seminar innovasiya, tədqiqat və siyasət işlərində ixtisaslaşmış və təsir əsaslı ekosistemin qurulması sahəsində 15 ildən artıq təcrübəsi olan beynəlxalq ekspert xanım Lana Lovaşiç tərəfindən aparılıb.
Ekspert Azərbaycanda sosial müəssisələrin dəstəklənməsi məqsədilə əlverişli mühitin yaradılması üçün əsas siyasət tövsiyələrini təqdim edib. Siyasət tövsiyələri aşağıdakıları əhatə edir:
İnklüziv və müvafiq qaydada, sosial müəssisənin tərifini rəsmiləşdirmək; Sosial Müəssisə Sertifikatı yaratmaq; sosial müəssisələr və onların dəstəkçiləri üçün fiskal stimul yaratmaq; sosial müəssisələrə qrantlar vermək və digər maliyyələşdirənləri uzunmüddətli perspektivdə həvəsləndirmək; sosial sahibkarların potensialının artırılması üçün maliyyə vəsaiti təmin etmək; tədqiqat və maarifləndirmə işlərinin maliyyələşdirilməsini təmin etmək; və sosial müəssisələrdən dövlət satınalmalarını artırmaq.
Bununla yanaşı hesabatda, sosial müəssisələr və ekosistem iştirakçıları üçün şəbəkənin yaradılması; potensialın artırılması üzrə fəaliyyətlərin və mentorluğun genişləndirilməsi; sosial müəssisələr üçün vəsaitlərin səfərbər edilməsi; yerli sosial müəssisələr üzrə tədqiqatların və nümunələrin öyrənilməsinin asanlaşdırılması; maarifləndirmənin və ictimai məlumatlılığın artırılması kimi ekosistemin inkişafını dəstəkləmək üçün daha ümumi tədbirlər tövsiyə olunur.
Tədbirdən sonra siyasət tövsiyələrini və onların hər birinin yol xəritəsini təfərrüatlı şəkildə əks etdirən hesabat yekunlaşdırılacaq və bütün maraqlı tərəflərə təqdim olunacaq.
Bu komponent, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin həyata keçirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi tərəfindən həyata keçirilib.
Layihə - siyasətlərin formalaşdırılması, yerli inkişafa dəstək, sosial sahibkarlığın təşviqi sahələrində VCT-lərin iştirakının artırılması məqsədilə onların potensialının gücləndirilməsini hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_b4dc389dd70d39149359c6587_o.jpg
The European Union (EU) and UNDP presented policy recommendations to support development of social entrepreneurship ecosystem in Azerbaijan.
The event is aimed to present, review and discuss these recommendations with the participation of social entrepreneurs, innovation/acceleration labs, international organizations, individual experts, the potential funders and the other related sides.
The workshop is organised within the EU-funded ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project.
These policy recommendations are the results of nearly a year-long research and consultations involving review of international practice, local context analysis, as well as benefiting from extensive inputs from the local social enterprise (SE) ecosystem.
At the event, UNDP Resident Representative a.i Charu Bist highlighted alignment of these efforts with the "Socio-economic development strategy for 2022-2026 of the Republic of Azerbaijan". She mentioned that the document underscores the introduction of mechanisms leveraging the social entrepreneurship under the priority on the sustainable and competitive economy, but also shows overarching relations with the other four priorities from inclusive society to “green growth country” which are in line with and contributing to achieve Sustainable Development Goals in the country.
The final workshop is led by Ms. Lana Lovasic, the international expert with over 15 years of experience in impact ecosystem building with an emphasis on innovation, research, and policy work.
The expert presented key policy recommendations for creation of an enabling environment to support social enterprises in Azerbaijan. Policy recommendations include to formalize a working definition of social enterprise that is inclusive and relevant; to create a Social Enterprise Certificate; to build fiscal incentives for social enterprises and their supporters; to provide grants to social enterprises and incentivize other funders in the long term; to provide funding for capacity building of SEs; to provide funding for research and awareness raising; and to increase public procurement from social enterprises.
Going beyond the policy, the report also recommends more general actions to support ecosystem development including establishment of a network for social enterprises and ecosystem players; expansion of capacity building activities and mentorship; mobilization of funds for social enterprises; facilitation of research and case studies on local social enterprises; increase of awareness raising and public outreach.
Following the workshop, the report reflecting detailed recommendations and policy roadmap will be finalized and presented to all interested sides.
The component is delivered by the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, funded by the EU and implemented by UNDP. The project aims to help increase civil society organisations’ capacities to engage in policy-making processes, foster local development, and promote social entrepreneurship in the country.