https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_ab5990131cec275878b50ce76_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Strasburqa səfəri çərçivəsində Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin sədri Robert Spano ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər arasında insan hüquqları sahəsində müxtəlif məsələlərə dair qarşılıqlı müzakirə aparılıb.
S.Əliyeva Ombudsman Aparatı ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlıq əlaqələrindən danışarkən təsisatın ayrı-seçkilik üzrə fəaliyyətinin gücləndirilməsinə verilən dəstəyi də qeyd edib. Ombudsman bu mövzuda paytaxt və regionlarda keçirilən təlimlərdə vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin də fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman çıxışında informasiya əldə etmək hüququnun təmininə nəzarət funksiyası ilə bağlı fəaliyyətin genişləndirildiyini, maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunduğunu və bu hüququn pozulması halları ilə bağlı protokollar tərtib olunduğunu qeyd edib.
Görüşdə Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasına uyğun olaraq milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə Ombudsman tərəfindən verilmiş təkliflər barədə də danışılıb.
Bununla yanaşı, Ombudsman tərəfindən Konstitusiya Məhkəməsinə müxtəlif məzmunlu sorğular göndərildiyi nəzərə çatdırılıb. S.Əliyeva həmçinin Ombudsmanın illik məruzələrində verilən təkliflərin həyata keçirilməsi ilə bağlı təcrübə haqqında da geniş məlumat verib.
Ombudsman görüşdə onu da bildirib ki, postmüharibə dövründə Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərinə təhlükəsiz qayıdışa və bərpa-quruculuq işlərinin tam sürətlə aparılmasına ən böyük əngəl Ermənistanın həmin ərazilərdə basdırdığı minalar və onların düzgün xəritələrini təqdim etməməsidir. Bundan başqa, qarşı tərəfin hələ də Azərbaycana 30 ilə yaxındır ki, itkin düşmüş hesab olunan 4 minə yaxın soydaşımız barədə məlumat vermədiyi nəzərə çatdırılıb.
Görüş zamanı R.Spanoya Ombudsman təsisatının yeni hazırlanmış və xarici dillərə tərcümə olunmuş hüquqi maarifləndirici nəşrləri, habelə müharibə və postmüharibə dövründə Ombudsmanın fəaliyyətini əks etdirən materiallar toplusu təqdim olunub.

Ombudsman met with the President of the European Court of Human Rights Ombudsman met with the President of the European Court of Human Rights
Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan met with Robert Spano, the President of the European Court of Human Rights (ECtHR) during her official visit to Strasbourg, France.
At the meeting, the sides discussed various human rights issues of common interest.
While outlining the mutual cooperation between the Ombudsman Institution of Azerbaijan and the Council of Europe (CoE), S.Aliyeva appreciated the support provided by this international organization to strengthen the activity of the Ombudsman Institution in the field of prohibition of discrimination. The Ombudsman added that civil society members are also actively involved in the relevant training organized in the capital city and regions.
In her speech, the Ombudsman said that the work towards strengthening the control mechanism over ensuring the right of access to information was extended, relevant awareness-raising events were held and related protocols were compiled for the violation of this right.
In the course of the meeting, R. Spano was informed of the measures taken for the incorporation of the national legislation into the European Convention on Human Rights and relevant proposals put forward by the Ombudsman.
Furthermore, it was noted that the Ombudsman has sent requests of various content to the Constitutional Court. S.Aliyeva also shared information about the experience of the Ombudsman regarding the implementation of her recommendations reflected in her Annual Reports.
The Ombudsman also said that in the post-war period, the biggest obstacle to the safe return to the liberated territories of Azerbaijan and to the full speed of the reconstruction works is the landmines buried by Armenia in those territories and their failure to present their accurate minefield maps. In addition, it was also emphasized that Armenia has not yet provided any information about the whereabouts of nearly 4 thousand Azerbaijanis, who have been reported missing for almost 30 years.
During the meeting, R.Spano has been presented newly published legal educational materials in foreign languages and the compilation of materials providing information on the Ombudsman’s activity during the war and post-war periods.