https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_d10027dee20568fd385e6aa52_o.jpg
Çin Xalq Respublikasının Lanzhou Maliyyə və İqtisad Universitetinin prorektoru Huang Hengjunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində olub.
Rektor Elçin Babayev qonaqlara Universitetin tarixi, beynəlxalq əlaqələri, xüsusilə də Çin ali təhsil və elmi-tədqiqat qurumları ilə əməkdaşlığı haqqında məlumat verib. O, iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin elm və təhsil sahəsində də uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb, BDU-da fəaliyyət göstərən Konfutsi İnstitutunun bu əməkdaşlıqda xüsusi rol oynadığını qeyd edib. Rektor Elçin Babayev iki ölkə arasında münasibətlərin son illər yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib. Xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri, iki ölkə arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasından sonra bu münasibətlər keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyub. Rektor iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsində mədəni-humanitar, təhsil sahəsində həyata keçirilən layihələrin xüsusi rolu olduğunu vurğulayıb.
Lanzhou Maliyyə və İqtisad Universitetinin prorektoru Huang Hengju Azərbaycanın ən böyük ali təhsil müəssisəsi olan BDU ilə əlaqələrin qurulmasına maraqlı olduqlarını, bu əməkdaşlığın ölkələrimizin elm-təhsil sahəsindəki inkişafına fayda verəcəyini bildirib.
Görüşdə BDU və Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universiteti arasında elm, təhsil, tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_d10027dee20568fd385e6aa52_o.jpg
A delegation led by Huang Hengzhu, Vice-Rector of Lanzhou University of Finance and Economics (People’s Republic of China), visited Baku State University (BSU).
During the meeting, BSU Rector Elchin Babayev briefed the guests on the university’s history, its international relations, and particularly its cooperation with Chinese universities and research institutions. He emphasized that the friendly relations between Azerbaijan and China are successfully developing in the fields of science and education, highlighting the special role of the Confucius Institute operating at BSU.
Rector Babayev noted that in recent years, bilateral relations have been progressing steadily, reaching a qualitatively new level following the state visit of President Ilham Aliyev to China. He underlined that projects implemented in cultural, humanitarian, and educational spheres play an important role in strengthening the friendship between the two countries.
Vice-Rector Huang Hengzhu expressed interest in establishing cooperation with BSU, noting that such collaboration would contribute to the development of both countries in the fields of science and education.
The meeting concluded with an exchange of views on opportunities for integration and future collaboration between BSU and Lanzhou University of Finance and Economics.