https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0d266abf6d833cb51cdb42ae8_o.jpg
İyulun 16-da ölkəmizdə səfərdə olan Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisə gəlib. Qonaqları Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qarşılayıb.
Xalq Məsləhətinin sədri əvvəlcə Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan xatirə zalına gələn qonaqlar burada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatının və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlara baxıblar. Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafı və möhkəmlənməsi işinə xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib.
2022-ci ilin dekabrında Türkmənistana rəsmi səfərini xatırlayan Milli Məclisin sədri həmin səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlərdən məmnunluqla danışıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, xalqlarımızın ortaq tarixi, mədəni, dil, din və ailə dəyərləri, oxşarlıqları ölkələrimiz arasında münasibətlərin təməlini təşkil edir. Müstəqillik qazandıqdan sonra məhz bu möhkəm təməl üzərində ölkələrimiz arasında geniş münasibətlər qurulub.
Bildirilib ki, dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsində və dərinləşdirilməsində qarşılıqlı səfərlər və ali səviyyədə görüşlər müstəsna rol oynayır.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Türkmənistan bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda uğurla əməkdaşlıq edirlər. Türkmənistan tərəfinin Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi təşəbbüslərinə daimi dəstəyi yüksək qiymətləndirilir.
Görüşdə, həmçinin qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında mövcud müqavilə-hüquq bazası çox geniş olmaqla siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar və digər əməkdaşlıq sahələrini əhatə edir.
Söhbət zamanı diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və Türkmənistan arasında iqtisadi sahədə də tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün möhkəm təməl mövcuddur, energetika, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir. Bununla yanaşı, ölkələrimiz arasında humanitar əməkdaşlıq da xüsusi məna və xarakter kəsb edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkmənistan arasında ikitərəfli və çoxşaxəli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri kimi parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyəti barədə danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, qarşılıqlı səfərlər, parlament sədrlərinin və qanunvericilərin görüşləri bu əməkdaşlığa mühüm təkan verir. Parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupları birgə fəaliyyətləri və əməkdaşlıqları ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar.
Qeyd olunub ki, iki ölkənin parlamentarilərinin həm ikitərəfli formatda, həm də parlamentlərarası qurumlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətinin genişləndirilməsi Azərbaycan və Türkmənistan arasında münasibətləri daha da intensivləşdirməyə kömək edəcək.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluqla danışan Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov bu səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüş və aparılmış müzakirələr barədə yüksək təəssüratlarını bölüşüb.
O, Sahibə Qafarovanın 2022-ci ilin dekabrında Türkmənistana səfərini xatırlayaraq, həmin səfərin çox məhsuldar keçdiyini qeyd edib.
Xalqlarımızın və dövlətlərimizin türk ailəsinin üzvləri kimi dünya siyasətinə verdiyi mühüm töhfələrdən danışan qonaq, COP29-un Azərbaycanda yüksək səviyyədə keçirilməsinə və mühüm məsələlərin müzakirəsinə görə bir daha təbriklərini çatdırıb.
Söhbət zamanı qonaq regional məsələlər, gender məsələləri, gənclər siyasəti, iqtisadi əlaqələr, Hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti, parlament diplomatiyası, parlamentlərarası dialoq və digər mövzular barəsində fikirlərini bölüşüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0d266abf6d833cb51cdb42ae8_o.jpg
The visiting delegation led by Speaker of Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov called at the Milli Majlis on 16 July. Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova welcomed the guests.
First, the Speaker of Halk Maslahaty acquainted himself with the Plenary Chamber of the Milli Majlis. The guests then visited the Heydar Aliyev Memorial Hall where they reviewed the exhibits telling of the different periods of the life and political activities of the Azerbaijani people’s National Leader Heydar Aliyev. Speaker of Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov wrote down heartfelt words in the memorial book.
The parties had an enlarged-format meeting thereafter.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova voiced confidence that this visit will contribute to the advancement and strengthening of the relations between our countries.
The Speaker of the Milli Majlis recalled her official visit to Turkmenistan in December 2022 and mentioned with pleasure the meetings held during that visit.
As the conversation went on, Speaker Sahiba Gafarova emphasised that the shared history, cultural, linguistic, religious, and family values as well as the similarities between our peoples form the foundation underpinning our countries’ relationship. It is on this solid foundation that extensive ties have been built between our states since their independence was won.
The exceptional role that reciprocal visits and high-level meetings play in strengthening and deepening the interstate relations was mentioned, too.
Then, the successful collaboration between Azerbaijan and Turkmenistan in a number of international organisations was brought up. Besides, Azerbaijan’s high appreciation of the unwavering Turkmen backing for the initiatives motioned by Azerbaijan the Non-Aligned Movement Chair was underlined.
It was also remarked at the meeting that the existing contractual and legal framework between our countries is extensive and encompasses political, economic, trade, humanitarian and other areas of our co-operation.
It was pointed out during the conversation that there is a firm foundation upon which to strengthen further the partnership between Azerbaijan and Turkmenistan in the economic sphere; the progress of the energy, transport and otherwise co-operation was pointed up as well. Besides, the Speakers broached the special significance and character that the humanitarian co-operation of our countries had developed. As she talked about the interaction between our parliaments as one of the factors exerting significant benevolent influence upon the bilateral and multilateral relations of Azerbaijan and Turkmenistan, Speaker Sahiba Gafarova said that reciprocal visits and meetings of parliamentary speakers and legislators provide a considerable impetus to this co-operation. The interparliamentary friendship groups serve bridge the legislatures with their joint activities and collaboration.
They also addressed how expansion of the two national parliaments’ interaction, bilaterally and via international organisations, would bring about further deepening of the Azerbaijan-Turkmenistan relations.
Speaker of Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov shared his excellent impressions from the meeting with President Ilham Aliyev and the discussions held in the course of this visit.
He also recalled Sahiba Gafarova’s visit to Turkmenistan in December 2022, saying that that visit had been very fruitful.
Regarding the substantial contribution that our nations and states are making to global politics as members of the Turkic Family, the guest again congratulated the Azerbaijani side on the high standards set by the COP29 organisation in Baku and the fact that tremendously important matters had been discussed at that conference.
Also, the guest shared his views upon regional issues, gender matters, youth policy, economic ties, the workings of the Inter-Governmental Commission, parliamentary diplomacy, inter-parliamentary dialogue and other subjects.