https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0d266abf6d833cb51cdb42ae8_o.jpg
İyulun 16-da ölkəmizdə səfərdə olan Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisə gəlib. Qonaqları Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qarşılayıb.
Xalq Məsləhətinin sədri əvvəlcə Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan xatirə zalına gələn qonaqlar burada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatının və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlara baxıblar. Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafı və möhkəmlənməsi işinə xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib.
2022-ci ilin dekabrında Türkmənistana rəsmi səfərini xatırlayan Milli Məclisin sədri həmin səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlərdən məmnunluqla danışıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, xalqlarımızın ortaq tarixi, mədəni, dil, din və ailə dəyərləri, oxşarlıqları ölkələrimiz arasında münasibətlərin təməlini təşkil edir. Müstəqillik qazandıqdan sonra məhz bu möhkəm təməl üzərində ölkələrimiz arasında geniş münasibətlər qurulub.
Bildirilib ki, dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsində və dərinləşdirilməsində qarşılıqlı səfərlər və ali səviyyədə görüşlər müstəsna rol oynayır.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Türkmənistan bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda uğurla əməkdaşlıq edirlər. Türkmənistan tərəfinin Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi təşəbbüslərinə daimi dəstəyi yüksək qiymətləndirilir.
Görüşdə, həmçinin qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında mövcud müqavilə-hüquq bazası çox geniş olmaqla siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar və digər əməkdaşlıq sahələrini əhatə edir.
Söhbət zamanı diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və Türkmənistan arasında iqtisadi sahədə də tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün möhkəm təməl mövcuddur, energetika, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir. Bununla yanaşı, ölkələrimiz arasında humanitar əməkdaşlıq da xüsusi məna və xarakter kəsb edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkmənistan arasında ikitərəfli və çoxşaxəli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri kimi parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyəti barədə danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, qarşılıqlı səfərlər, parlament sədrlərinin və qanunvericilərin görüşləri bu əməkdaşlığa mühüm təkan verir. Parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupları birgə fəaliyyətləri və əməkdaşlıqları ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar.
Qeyd olunub ki, iki ölkənin parlamentarilərinin həm ikitərəfli formatda, həm də parlamentlərarası qurumlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətinin genişləndirilməsi Azərbaycan və Türkmənistan arasında münasibətləri daha da intensivləşdirməyə kömək edəcək.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluqla danışan Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov bu səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüş və aparılmış müzakirələr barədə yüksək təəssüratlarını bölüşüb.
O, Sahibə Qafarovanın 2022-ci ilin dekabrında Türkmənistana səfərini xatırlayaraq, həmin səfərin çox məhsuldar keçdiyini qeyd edib.
Xalqlarımızın və dövlətlərimizin türk ailəsinin üzvləri kimi dünya siyasətinə verdiyi mühüm töhfələrdən danışan qonaq, COP29-un Azərbaycanda yüksək səviyyədə keçirilməsinə və mühüm məsələlərin müzakirəsinə görə bir daha təbriklərini çatdırıb.
Söhbət zamanı qonaq regional məsələlər, gender məsələləri, gənclər siyasəti, iqtisadi əlaqələr, Hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti, parlament diplomatiyası, parlamentlərarası dialoq və digər mövzular barəsində fikirlərini bölüşüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0d266abf6d833cb51cdb42ae8_o.jpg
Находящаяся с визитом в нашей стране делегация во главе со спикером Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым 16-го июля посетила Милли Меджлис. Гостей встретила спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова.
Вначале спикер Халк Маслахаты ознакомился с залом пленарных заседаний Милли Меджлиса. Затем гости посетили мемориальный зал им. Гейдара Алиева, где они осмотрели экспонаты, отражающие различные периоды жизни и политической деятельности Национального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Спикер Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов вписал сердечные слова в книгу памяти.
Вслед за этим прошла встреча сторон в расширенном формате.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова с уверенностью заявила о том, что данный визит будет способствовать развитию и укреплению отношений между нашими странами.
Вспоминая свой официальный визит в Туркменистан в декабре 2022-го года, спикер Милли Меджлиса с удовлетворением отметила встречи, проведенные в рамках этого визита.
В ходе беседы спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что общие история, культурные, языковые, религиозные и семейные ценности, а также схожесть наших народов составляют основу взаимоотношений наших стран. Именно на этом прочном фундаменте были выстроены широкие связи между нашими государствами после обретения ими независимости.
Как было также отмечено, встречные визиты и встречи на высшем уровне играют исключительную роль в укреплении и углублении межгосударственных отношений.
Подчёркивалось и успешное сотрудничество Азербайджана и Туркменистана в ряде международных организаций. Была озвучена высокая оценка Азербайджаном неизменной поддержки туркменской стороной инициатив Азербайджана в качестве председателя Движения Неприсоединения.
На встрече было сказано, что имеющаяся между нашими странами договорно-правовая база весьма обширна и охватывает сферы политического, экономического, торгового, гуманитарного и иного сотрудничества.
В ходе беседы отмечалась существующая между Азербайджаном и Туркменистаном мощная основа для дальнейшего укрепления партнёрства в экономической сфере, а также упоминалось успешное развитие сотрудничества в энергетике, транспорте и прочих сферах. Наряду с этим, собеседники отметили особые значение и характер, приобретаемые гуманитарным сотрудничеством наших стран.
Говоря о взаимодействии наших парламентов как об одном из факторов важного благотворного влияния на двусторонние и многосторонние отношения между Азербайджаном и Туркменистаном, спикер Сагиба Гафарова сказала, что встречные визиты, а также встречи спикеров парламентов и законодателей придают значительный импульс этому сотрудничеству. Группы дружбы по межпарламентским связям играют роль моста между парламентами посредством совместной деятельности и сотрудничества.
Как было сказано, расширение взаимодействия парламентариев двух стран в двустороннем формате и в рамках межпарламентских организаций будет способствовать дальнейшему углублению отношений между Азербайджаном и Туркменистаном.
С удовлетворением комментируя свой визит в нашу страну, спикер Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов поделился наилучшими впечатлениями от встречи с Президентом Ильхамом Алиевым и проведённых в ходе визита обсуждений.
Он также упомянул визит Сагибы Гафаровой в Туркменистан в декабре 2022-го года, сказав, что тот визит был весьма плодотворным.
Гость коснулся существенного вклада наших народов и государств как членов Тюркской семьи в мировую политику, вновь поздравив азербайджанскую сторону с высоким уровнем организации COP29 в Баку и с обсуждением важных вопросов на данной конференции.
Также, в ходе беседы гость поделился своими взглядами на региональные вопросы, гендерные вопросы, молодёжную политику, экономические связи, деятельность Межправительственной комиссии, парламентскую дипломатию, межпарламентский диалог и другие темы.