https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_74c4d68bfa0c5345ec62fd9e6_o.jpg
Kaspersky və “VDC Research”in birgə araşdırmasının nəticələrinə görə, dünya üzrə sorğuda iştirak edən sənaye müəssisələrinin yalnız 37%-nin istehsal və əməliyyat proseslərində süni intellektdən (AI) istifadə təcrübəsi var*. Lakin növbəti iki il ərzində bu pay 44%-ə qədər arta bilər. Kaspersky tərəfindən bu barədə “Innoprom-2025” beynəlxalq sərgisi çərçivəsində keçirilən “Kibermüdafiənin avtomatlaşdırılması: təhdidlərə qarşı süni intellekt” adlı sessiyasında məlumat verilib.
Araşdırmaya görə, süni intellekt sənayedə digər texnologiyalara nisbətən daha az yayılıb. Müəssisələrdə, xüsusilə qabaqcıl analitika, uzaqdan monitorinq və kibertəhlükəsizlik şlüzlərindən daha geniş istifadə olunur. Bununla belə, iki illik perspektivdə respondentlər süni intellektin tətbiqinə üstünlük verəcəklərini bildiriblər.
Texnologiyaların tətbiqində ən fəal sektor avtomobil sənayesi olub. Sənayedən sorğuda iştirak edən təşkilatların demək olar ki, yarısı (47%) öz işlərində süni intellektdən istifadə edir və 2027-ci ilə qədər bu pay 74%-ə çata bilər.
"Süni intellekt sənaye müəssisələrinə real üstünlüklər verir ki, nəticədə səmərəliliyin artırılmasına, proseslərin optimallaşdırılmasına və istehsalda risklərin azaldılmasına kömək edir. Prediktiv (öncədən məlumat verən) analitika getdikcə populyarlaşır, yəni sənaye sistemlərinin texniki vəziyyətini proaktiv şəkildə izləmək və xətalarn xəbərçisi ola biləcək anomaliyaları müəyyən etmək imkanları genişlənir. Bu, xüsusilə mürəkkəb sənayelərdə vacibdir, burada kiçik bir xəta belə baha başa gələ bilər", - deyə Kaspersky-nin Rusiya və MDB ölkələrində biznesin inkişafı üzrə vitse prezidenti Anna Kulaşova qeyd edir. "Yadda saxlamaq lazımdır ki, sənaye obyektləri kiberhücumlar üçün əsas hədəflərdən biri olaraq qalır və süni intellektin tətbiqi təcavüzkarların bu müəssisələrə marağını daha da artırır. Ona görə də nəinki yeni texnologiyalar tətbiq etmək, həm də onları lazımi şəkildə qorumaq lazımdır".
Kaspersky və “VDC Research”in “İxtisaslaşdırılmış həllərlə sənaye təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” adlı birgə tədqiqatı sənaye nəzarəti sisteminin (ICS) kibertəhlükəsizliyinin cari vəziyyətinin təhlilini təqdim edir, dünya üzrə sənaye təşkilatlarına təsir edən əsas texnologiya və biznes tendensiyalarını təsvir edir və yaranan problemlərin həlli üçün tətbiq edilən ən yaxşı təcrübələri sadalayır.
"Azərbaycanda sənaye sektoru getdikcə daha çox rəqəmsal həllərə, o cümlədən süni intellekt texnologiyalarına yönəlir. Bu, səmərəliliyin artırılması və avadanlıqlara prediktiv qulluğun gücləndirilməsi üçün ciddi perspektivlər açır. Bununla belə, unutmaq olmaz ki, kibertəhlükəsizlik də bu yeniliklərlə ayaqlaşmalıdır. Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, müəssisə süni intellekti nə qədər dərindən tətbiq edirsə, kibercinayətkarlar üçün bir o qədər maraqlı olur. Artan təhdidlər fonunda təkcə yeni texnologiyaların tətbiqi deyil, real risklərə uyğunlaşdırılmış sistemli mühafizənin qurulması, xüsusən də strateji əhəmiyyətli obyektlər üçün vacibdir”, – deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Kaspersky sənaye müəssisələri üçün xüsusi təhlükəsizlik texnologiyalarını və ekspertlərin təcrübə və biliklərini birləşdirən platforma yanaşması təklif edir. Onun əsas komponenti yerli XDR platforması olan Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS)-dir. O, hərtərəfli infrastruktur təhlükəsizliyini təmin edir və insidentlərə reaksiya, mərkəzləşdirilmiş aktivlərin idarə edilməsi, audit və risklərin qiymətləndirilməsi kimi imkanları təmin edir və mürəkkəb mühitlərdə müdafiə miqyasını artırmağa imkan verir.
Kaspersky-nin portfelindəki başqa bir həll Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection həllidir – müxtəlif sənaye sahələrində avadanlıqların işində prediktiv analitikanın təqdim edilməsi və gizli anomaliyaların aşkarlanması üçün proqram məhsuludur.
“VDC Research” haqqında
1971-ci ildə əsası qoyulmuş “VDC Research” dünya üzrə texnologiya satıcılarına, son istifadəçilərə və investorlara avtomatik identifikasiya və izləmə, müəssisənin mobilliyi, sənaye avtomatlaşdırılması və IoT cihazlarına daxil edilmiş texnologiyalarla bağlı məhsullar haqqında ətraflı ekspert məlumatları təqdim edən konsaltinq və tədqiqat şirkətidir.
* Məlumatlar son bir neçə il ərzində “VDC Research” tərəfindən aparılmış sənaye kibertəhlükəsizliyi tədqiqatlarına, həmçinin enerji, kommunal xidmətlər, nəqliyyat, logistika və istehsalat daxil olmaqla müxtəlif ölkə və sənayeləri təmsil edən 250-dən çox OT və İT qərar qəbul edənlərin sorğusuna əsaslanır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_74c4d68bfa0c5345ec62fd9e6_o.jpg
Лишь у 37% опрошенных промышленных предприятий по всему миру есть опыт применения искусственного интеллекта (ИИ) в производственных и операционных процессах, показали результаты совместного исследования «Лаборатории Касперского» и VDC Research. Однако в течение ближайших двух лет эта доля может вырасти до 44%. Об этом «Лаборатория Касперского» рассказала на сессии «Автоматизация киберзащиты: ИИ для противодействия угрозам», которая прошла в рамках международной выставки «Иннопром-2025».
Согласно проведённому исследованию, в промышленности искусственный интеллект по распространённости уступает другим технологиям. В частности, продвинутая аналитика, удалённый мониторинг и шлюзы кибербезопасности применяются на предприятиях гораздо шире. Однако на горизонте двух лет респонденты отдают приоритет внедрению ИИ.
Наиболее активным сектором по применению технологии оказалась автомобильная промышленность. Уже сейчас почти половина (47%) опрошенных организаций в отрасли использует ИИ в своей работе, а к 2027 году доля может достичь 74%.
«Искусственный интеллект даёт промышленным предприятиям реальные преимущества — он помогает повышать эффективность, оптимизировать процессы и снижать риски на производстве. Всё более востребованной становится предиктивная аналитика, то есть возможность проактивно следить за техническим состоянием промышленных систем и выявлять аномалии, которые могут быть предвестниками сбоя. Это особенно важно на сложных производствах, где даже небольшой простой может обойтись дорого, — рассказывает Анна Кулашова, вице-президент „Лаборатории Касперского“ по развитию бизнеса в России и странах СНГ. — При этом важно помнить, что промышленные объекты по-прежнему остаются одной из главных целей для кибератак, а проникновение ИИ только усиливает интерес злоумышленников к таким предприятиям. Поэтому следует не только внедрять новые технологии, но и защищать их должным образом».
В исследовании «Лаборатории Касперского» и VDC Research «Обеспечение промышленной безопасности с помощью специализированных решений» представлен анализ текущего состояния кибербезопасности АСУ ТП (автоматизированных систем управления технологическим процессом) и описаны ключевые технологические и бизнес-тренды, влияющие на промышленные организации по всему миру, а также перечислены лучшие практики, внедряемые для решения возникающих проблем.
«В Азербайджане промышленный сектор всё чаще делает ставку на цифровые решения, включая технологии искусственного интеллекта. Это открывает серьёзные перспективы для повышения эффективности и предиктивного обслуживания оборудования. Однако нельзя забывать, что кибербезопасность должна идти в ногу с этими инновациями. Международная практика показывает: чем глубже предприятие внедряет ИИ, тем интереснее оно становится для киберпреступников. В условиях растущих угроз важно не просто применять новые технологии, а выстраивать системную и адаптированную под реальные риски защиту, особенно для стратегически значимых объектов», - комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
«Лаборатория Касперского» предлагает для промышленных предприятий платформенный подход, сочетающий в себе специализированные защитные технологии, а также опыт и знания экспертов. Его ключевой компонент — нативная XDR-платформа Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS). Она обеспечивает комплексную безопасность инфраструктуры и предоставляет такие возможности, как реагирование на инциденты, централизованное управление активами, аудит и оценка рисков, а также позволяет масштабировать защиту в сложных распределённых средах.
Ещё одно решение в портфеле «Лаборатории Касперского» — Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection (MLAD). Это программный продукт для предиктивной аналитики и выявления скрытых аномалий в работе оборудования в различных отраслях промышленности.
Консалтинговая и исследовательская компания VDC Research основана в 1971 году. Предоставляет технологическим вендорам, конечным пользователям и инвесторам по всему миру детальную экспертную информацию о продуктах, связанных с автоматической идентификацией и отслеживанием, корпоративных мобильных устройствах, промышленной автоматизации, технологиях, встраиваемых в устройства интернета вещей.