https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_5b47735c0d188b828ff184299_o.jpg
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti ilə UNEC arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumun imzalanması mərasimi keçirilib.
Görüşdə UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli, universitetin və dövlət xidmətinin struktur rəhbərləri, tələbələr iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC məzunlarının əmək bazarında rəqabət üstünlüklərinin təmin edilməsi məqsədilə tələbələrin yumşaq və sərt bacarıqlarının formalaşdırılması, xarici dil və İT biliklərinin yüksəldilməsi, eləcə də fərdi təhsil trayektoriyasının tədrisi istiqamətində həyata keçirilən yeniliklərdən danışıb. UNEC-də müxtəlif sahələr üzrə elmi-tədqiqat mərkəzlərinin yaradıldığını vurğulayan rektor, Dövlət Xidmətinin fəaliyyət istiqamətinə uyğun elmi tədqiqatların aparılmasının hər iki tərəf üçün faydalı olacağını bildirib.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli UNEC-də tətbiq olunan yenilikləri yüksək qiymətləndirərək, əmək bazarında biliklə yanaşı, bacarıqlı gənclərə böyük ehtiyacın olduğunu bildirib. M.Abbasbəyli paradiqmaların dəyişməsinin zəruriliyindən danışaraq, universitet və iş dünyası arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Sonda UNEC ilə Dövlət Xidməti arasında mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub və memorandumu imzalanıb.
Memoranduma əsasən tərəflər arasında müvafiq sahələr üzrə tədqiqatların aparılması, dövlət satınalmalarına dair birgə təlimlərin keçirilməsi, tələbələrinin istehsalat təcrübəsi və yay təcrübə proqramlarında iştirakının təmin edilməsi, təhsil və texnologiya sahələrində innovasiya fəaliyyətinin birgə həyata keçirilməsi, birgə layihə və tədqiqatların, konfransaların, təlim və seminarların aparılması və s. nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_5b47735c0d188b828ff184299_o.jpg
The signing ceremony of the memorandum on cooperation between Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and UNEC has been held.
The meeting was held by the rector of UNEC Professor Adalat Muradov, head of the Antimonopoly and Consumer Market Control State Service Mammad Abbasbeyli, structural managers of the university and the state service, and the students.
Rector Adalat Muradov talked about innovations implemented in the direction of forming soft and hard skills of students, improving foreign language and IT knowledge, as well as teaching individual education trajectories in order to ensure the competitive advantages of UNEC graduates in the labour market. Emphasizing the creation of scientific-research centres in various fields at UNEC, the rector said that conducting scientific research in accordance with the direction of the State Service will be beneficial for both parties.
Head of the Antimonopoly and Consumer Market Control State Service, Mammad Abbasbeyli, appreciated the innovations applied at UNEC and said that there is a great need for skilled young people along with knowledge in the labour market. M. Abbasbeyli spoke about the need to change paradigms and emphasized the importance of cooperation between the university and the business world.
In the end, possible cooperation opportunities between UNEC and the State Service were discussed and a memorandum was signed.
According to the memorandum, conducting research in relevant fields between the parties, holding joint pieces of training on public procurement, ensuring the participation of students in production experience and summer internship programs, joint implementation of innovation activities in the fields of education and technology, conducting joint projects and research, conferences, training and seminars, etc. were planned.