https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0a3617907df788082bb37845e_o.jpg
Kaspersky hazırda şirkətlərdə informasiya təhlükəsizliyi prosesinin necə qurulduğunu və onların gələcək çağırışlara necə hazırlaşdıqlarını öyrənmək üçün dünya üzrə 850 kibertəhlükəsizlik mütəxəssisinin iştirakı ilə araşdırma aparıb. Mütəxəssislərin böyük əksəriyyəti (94%) mövcud müdafiə səviyyəsindən razıdır. Bununla belə, respondentlərin əksəriyyətinin fikrincə, onu sonradan müasir kibertəhlükələrdən qorunmaq məqsədilə təkmilləşdirmək olar. Nəticə olaraq repondentlərin 76% kiçik dəyişikliklər, 22% isə əhəmiyyətli dəyişiklikləri lazım bilir.
İnformasiya təhlükəsizliyi sisteminin ən zəif tərəfləri operativ və texniki tərəflərdir. Respondentlərin 30%-i bir çox rutin işləri əl ilə yerinə yetirməli olduqlarını bildirdilər ki, bu da vaxt itkisinə səbəb olur. 29% problemi mühafizənin ənənəvi reaktiv xarakterində görür, yəni bir qayda olaraq o, artıq məlum olan boşluqların bağlanmasına əsaslanır. Müsahiblərin dörddə birindən çoxu (27%) ixtisaslı işçilərin çatışmazlığını, 23%-i isə şirkətin həddən artıq fərqli təhlükəsizlik həllərinin olduğunu və onları idarə etməyin çətin olduğunu qeyd edib.
Mexaniki proseslərə güvənmək əməliyyat xərclərini, eləcə də təhdidlərin müəyyən edilməsi və onlara cavab verilməsində gecikmələri artırır, proaktiv alətlərin olmaması isə onların qarşısını almaq imkanlarını azaldır. Ən kritik məqam şirkətlərin çox sayda müxtəlif təhlükəsizlik həllərini idarə etməlidirlər. Bu, bütün sistemlərin və proseslərin qorunmamasına, həmçinin yanlış konfiqurasiyalara və xəta ehtimalının artmasına gətirib çıxarır.
Müasir kibertəhlükəsizlik sistemlərinin diqqət tələb edən digər çatışmazlıqları arasında korporativ perimetrdəki boşluqlar səbəbindən sistemin yüksək dağılma riski (respondentlərin 22%-i bu fikirdədir), OT/İT sistemlərinin yüksək mürəkkəbliyi (21%), mövcud kibertəhlükəsizlik landşaftı haqqında aktual məlumatların olmaması (20%), müxtəlif təhlükəsizlik sistemlərindən daxil olan həddən artıq bildirişlər (22%) daxildir (17%). Bu problemlər qabaqcıl, “ağıllı” təhlükəsizlik alətlərinə təcili ehtiyacı vurğulayır.
Ənənəvi təhlükəsizlik həllərini təkmilləşdirməklə yanaşı, satıcılar innovativ yanaşmaları da inkişaf etdirirlər. Onlar ilkin mərhələdə həssas olan proqram təminatı üçün mühafizə tədbirlərinin hazırlanmasından kökdən təhlükəsiz olan sistemlərin yaradılmasına keçirlər. Onlar əsas aktivləri, hətta təhlükə altına düşsələr belə, kiberhücumlardan qoruya bilirlər və çox vaxt bunun üçün əlavə minimal kibertəhlükəsizlik xərci tələb olunur və ya ümumiyyətlə əlavə xərc yaranmır.
"Getdikcə daha çox təşkilat anlayır ki, müasir təhdidlərlə mübarizə təkcə sübut edilmiş texniki vasitələr deyil, həm də onların rəqəmsal landşaftının hər bir elementini qoruyan fəal, hərtərəfli kibertəhlükəsizlik strategiyası tələb edir. Buna görə də şirkətlər üçün transformasiya yanaşması vacibdir: kiberkəşfiyyatda ən yaxşı təcrübələri tətbiq etmək və proseslərin optimallaşdırmaq, həmçinin fasiləsiz işi təmin etmək və müştərilərin etibarını gücləndirmək məqsədilə aktivlərini qorumaq üçün etibarlı, hərtərəfli həllərdən itifadə etmək”, – deyə Kaspersky-nin Texnoloji həllərinin inkişafı üzrə rəhbəri Aleksandr Kostyuçenko qeyd edir.
"Tədqiqat təsdiq edir ki, proseslərin avtomatlaşdırılması, vahid idarəetmə sistemi və müasir kiberkəşfiyyat dayanıqlılığın əsas amillərinə çevrilir. Sürətlə dəyişən təhdid landşaftında təkcə boşluqların aradan qaldırılmasına deyil, həm də risklər haqqında ilkin mərhələlərdə xəbərdarlıq edilməsinə yönəlmiş mühafizənin qurulması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Kibertəhlükəsizliyi hərtərəfli, strateji yanaşma artıq bir seçim deyil, müştərilərin etibarını və əməliyyatların stabilliyini saxlamağa can atan şirkətlər üçün artıq bir zərurətdir”, – deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Biznes aktivlərinin və proseslərin hərtərəfli qorunması üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- çevik və effektiv təhlükəsizlik sistemini qurmağa, o cümlədən iş stansiyalarının etibarlı mühafizəsi, infrastrukturun bütün mənbələrindən təhlükəsizlik hadisələri haqqında məlumatların toplanması və təhlili, istənilən mürəkkəblikdə olan hücumların ilkin mərhələdə aşkarlanması və dayandırılması və işçilərə rəqəmsal savadlılığın əsas bacarıqlarının öyrədilməsini təmin etməyə imkan verən hərtərəfli həllər tətbiq edin. İstənilən ölçülü şirkətin ehtiyacları üçün bu cür həllərin kombinasiyası biznesin müdafiəsi üçün Kaspersky Symphony məhsul xəttinin səviyyələrində mövcuddur;
- təcavüzkarlar tərəfindən istifadə olunan cari texnika, taktika və prosedurlardan xəbərdar olmaq üçün müasir Threat Intelligence məlumatlarından istifadə edin;
- ənənəvi kibertəhlükəsizlik alətlərinə alternativ olaraq standart (Secure-by-Design), kod və arxitektura səviyyəsində qorunan təhlükəsiz həlləri hazırlayın. KasperskyOS əsasında yaradılmış məhsullar bu tip xüsusiyyətlərə malikdir və əlavə təhlükəsizlik həlləri olmadan aqressiv mühitdə belə kritik funksiyaları yerinə yetirə bilir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0a3617907df788082bb37845e_o.jpg
«Лаборатория Касперского» провела исследование, в ходе которого опросила 850 профессионалов в области кибербезопасности по всему миру, чтобы узнать, как выстроен процесс информационной защиты в компаниях сейчас и как они готовятся к будущим вызовам. Подавляющее число экспертов (94%) удовлетворены текущим уровнем защиты. Однако, по мнению большинства опрошенных, в дальнейшем его можно улучшить — чтобы противостоять современным киберугрозам. Так, 76% видят необходимость в небольших изменениях, а 22% — в значительных.
Самые слабые аспекты системы информационной безопасности — операционные и технические. 30% респондентов сообщили, что множество рутинных задач им приходится выполнять вручную, а это приводит к потере времени. 29% видят проблему в реактивном характере защиты, то есть, как правило, она строится на закрытии уже известных уязвимостей. Более четверти (27%) отметили нехватку квалифицированных сотрудников, а 23% — что в компании есть очень много разрозненных защитных решений и ими сложно управлять.
Зависимость от ручных процессов приводит к увеличению операционных затрат и задержкам в выявлении угроз и реагировании на них, а отсутствие проактивных инструментов снижает способность их предотвращать. Наиболее критичный аспект — компаниям приходится управлять множеством различных решений безопасности. Это приводит к тому, что не все системы и процессы оказываются защищены, а также к неправильной конфигурации и повышенной вероятности ошибок.
В числе других недостатков современных систем кибербезопасности, требующих внимания, — высокий риск системного коллапса из-за уязвимостей в корпоративном периметре (об этом сказали 22%), высокий уровень сложности OT/ИТ-систем (21%), отсутствие актуальных данных о текущем ландшафте киберугроз (20%), слишком большое количество уведомлений от разных систем безопасности (18%), нехватка важных функций в имеющихся защитных решениях (17%). Эти проблемы указывают на острую необходимость в усовершенствованных, «умных» инструментах безопасности.
Наряду с улучшением традиционных защитных решений поставщики разрабатывают инновационные подходы. От разработки мер защиты для изначально уязвимого программного обеспечения они переходят к созданию исходно безопасных систем. Они способны оградить от кибератак основные активы даже в случае компрометации, причём зачастую с минимальными дополнительными расходами на кибербезопасность или вообще без них.
«Всё больше организаций понимают, что для борьбы с современными угрозами необходимы не только проверенные технические средства, но и проактивная, всеобъемлющая стратегия в области кибербезопасности, которая обеспечивает защиту каждого элемента их цифрового ландшафта. Именно поэтому компаниям важно применять трансформационный подход: внедрять передовые практики в области киберразведки и оптимизировать процессы, а также использовать надёжные, комплексные решения для защиты своих активов, чтобы обеспечивать непрерывность работы и укреплять доверие клиентов», — комментирует Александр Костюченко, руководитель направления развития технологических решений «Лаборатории Касперского».
«Исследование подтверждает: автоматизация процессов, единая система управления и актуальная киберразведка становятся ключевыми факторами устойчивости. В условиях быстро меняющегося ландшафта угроз особенно важно строить защиту, ориентируясь не только на устранение уязвимостей, но и на предупреждение рисков на самых ранних этапах. Комплексный, стратегический подход к кибербезопасности — это уже не опция, а необходимость для компаний, стремящихся сохранить доверие клиентов и стабильность операций», — подчеркнул Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Для всесторонней защиты бизнес-активов и процессов эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- применять комплексные решения, которые позволят выстроить гибкую и эффективную систему безопасности, включающую в себя обеспечение надёжной защиты рабочих мест, сбор и анализ данных о событиях безопасности со всех источников в инфраструктуре, выявление и остановку атак любой сложности на ранних стадиях и обучение сотрудников базовым навыкам цифровой грамотности. Комбинации таких решений под потребности компании любого масштаба содержатся в уровнях линейки продуктов для защиты бизнеса Kaspersky Symphony;
- использовать актуальные данные Threat Intelligence, чтобы оставаться в курсе актуальных техник, тактик и процедур, используемых злоумышленниками;
- в качестве альтернативы традиционным средствам кибербезопасности разрабатывать безопасные по умолчанию (Secure-by-Design), защищённые на уровне кода и архитектуры решения. Продукты, созданные на базе KasperskyOS, обладают такими свойствами и могут выполнять критически важные функции даже в агрессивной среде без дополнительных наложенных защитных решений.