https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_bf82effc6031d299fa00148d0_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzi, "BDU könüllüləri" təşkilatı və "Əmanət" Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin təşkilatçılığı ilə "Konstitusiya və Suverenlik İli" nə həsr olunmuş tələbələr və şəhid-qazi övladları üçün Yay düşərgəsinin açılışı olub.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov düşərgəni açıq elan edib və Universitetin ictimai fəaliyyətində “BDU könüllüləri” təşkilatının fəal rolunu vurğulayıb. O, Universitetdə həyata keçirilən vətənpərvərlik yönümlü layihələrin gənclərin milli-mənəvi dəyərlər ruhunda formalaşmasına, sosial məsuliyyətlərinin artırılmasına mühüm töhfə verdiyini qeyd edib. Daha sonra düşərgənin proqramı haqqında iştirakçılara məlumat verib.
İƏT Gənclər Forumu Avrasiya Regional Mərkəzinin baş direktorunun müavini Ramin Həbibzadə düşərgənin təşkilində əməyi keçən bütün qurumlara və şəxslərə təşəkkürünü bildirib və düşərgə müddətində tələbə və şəhid-qazi övladları üçün yaradılan şəraitdən bəhs edib.
"Əmanət" Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin rəhbəri Sərxan Bağırlı isə çıxışında bu təşəbbüsün gənclərin və uşaqların inkişafına xidmət etdiyini qeyd edib. O vurğulayıb ki, bu, layihə çərçivəsində keçirilən V Yay düşərgəsidir.
Qeyd edək ki, Qubada BDU-nun Tədris-Təcrübə və İstirahət Mərkəzində 26-29 iyul tarixlərində təşkil olunan düşərgə çərçivəsində iştirakçılar üçün təlimlər, məlumatlandırıcı sessiyalar, mədəni tədbirlər və asudə vaxtın təşkili üçün əyləncəli oyunlar planlaşdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_bf82effc6031d299fa00148d0_o.jpg
Летний лагерь для студентов и детей шехидов и ветеранов открылся при организаторской поддержке Бакинского государственного университета (БГУ), Евразийского регионального центра Молодёжного форума Организации исламского сотрудничества (ОИС), организации «Волонтёры БГУ» и Проекта поддержки личностного развития детей шехидов и ветеранов «Əmanət». Лагерь посвящён «Году Конституции и суверенитета».
Рамин Самедов, заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодёжной политики БГУ, объявил лагерь открытым и подчеркнул активную роль организации «Волонтёры БГУ» в деятельности вуза. Он отметил, что проекты, реализуемые в университете, вносят значительный вклад в формирование молодёжи в духе национально-нравственных ценностей и повышение её социальной ответственности. Затем оратор проинформировал участников о программе лагеря.
Заместитель генерального директора Евразийского регионального центра Молодёжного форума ОИС Рамин Габибзаде рассказал об условиях, созданных в лагере для студентов и детей шехидов и ветеранов.
Руководитель Проекта «Əmanət» по поддержке личностного развития детей шехидов и ветеранов Сархан Багырлы в своём выступлении отметил, что данная инициатива служит развитию молодёжи и детей. Он подчеркнул, что это уже пятый летний лагерь, проходящий в рамках проекта.
Следует отметить, что в рамках лагеря, который проходит в Учебно-практическом центре отдыха БГУ в Губе, для участников запланировано проведение тренингов, информационных сессий, культурных мероприятий и развлекательных игр.