https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7e88b40e2c630cd1093ed1348_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzi, "BDU könüllüləri" təşkilatı və "Əmanət" Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin təşkilatçılığı ilə "Konstitusiya və Suverenlik İli" nə həsr olunmuş tələbələr və şəhid-qazi övladları üçün Yay düşərgəsinin iştirakçıları üçün astronomiya haqqında sərgi təşkil olunub.
Sərgi zamanı iştirakçılara astronomiya elminin əsas istiqamətləri, kainatın quruluşu, göy cisimlərinin hərəkət trayektoriyaları, planetlərarası dinamika və bu hərəkətlər zamanı yaranan zaman fərqləri barədə ətraflı məlumat təqdim edilib.
Bundan başqa, astronomiya və kosmos mövzusunda çəkilmiş tanınmış elmi-fantastik filmlər, onların süjet xəttində əks olunan elmi elementlər və bu elementlərin reallıqla əlaqəsi də iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Sərgi interaktiv xarakter daşıyıb və iştirakçılara müzakirələrdə fəal iştirak etmək, suallar vermək və mövzu ətrafında fikir bildirmək imkanı yaradılıb.
Axşam saatlarında keçirilən kosmik müşahidə sessiyası zamanı isə iştirakçılar teleskop vasitəsilə Ayın səthini, bir sıra planetləri və digər göy cisimlərini müşahidə ediblər. Müşahidə prosesi təlimatçıların müşayiəti ilə aparılıb və iştirakçılara gördükləri obyektlər haqqında elmi izahlar təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7e88b40e2c630cd1093ed1348_o.jpg
Летний лагерь для студентов и детей шехидов и ветеранов, посвященный «Году Конституции и суверенитета», организованный Бакинским государственным университетом (БГУ), Евразийским региональным центром Молодежного форума Организации исламского сотрудничества (ОИС), организацией «Волонтеры БГУ» и Проектом поддержки личностного развития детей шехидов и ветеранов Əmanət.
В ходе выставки участникам была предоставлена подробная информация об основных направлениях астрономической науки, строении Вселенной, траекториях небесных тел, межпланетной динамике и возникающих при этом временных разницах.
Кроме того, вниманию участников были представлены известные научно-фантастические фильмы на тему астрономии и космоса, научные элементы, отраженные в их сюжетах, и связь этих элементов с реальностью. Выставка была интерактивной, и участники получили возможность активно участвовать в дискуссиях, задавать вопросы и высказывать свое мнение по теме.
В ходе сеанса наблюдения за космосом, состоявшегося вечером, участники наблюдали поверхность Луны, ряд планет и других небесных тел в телескоп. Наблюдения проводились под руководством инструкторов, и участникам давались научные объяснения увиденных объектов.