https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_5f8ab9da351b76801bd693ad8_o.jpg
Fərmanın tələblərinə uyğun olaraq, daha bir dövlət qurumu – Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb. Komitə informasiya sistemləri və ehtiyatlarını tam şəkildə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinə yerləşdirib.
“AzInTelecom” tərəfindən Dövlət Komitəsi Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) xidməti ilə təmin olunub. Bununla da qurum öz kritik sistemləri üçün daha dayanıqlı və əlçatan İT infrastrukturu əldə edib.
“Hökumət buludu” haqqında
“Hökumət buludu” layihəsi AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən icra edilir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların İT xərcləri azalır, informasiya sistemləri ölkə daxilində – vahid mərkəzdə saxlanılır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə və 24/7 rejimində monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_5f8ab9da351b76801bd693ad8_o.jpg
The implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 718 "On the establishment of the Government Cloud (G-cloud) and the provision of cloud services" continues.
As part of the implementation of the Decree, another state institution – State Committee on Work with the Diaspora of the Republic of Azerbaijan – has migrated its information systems and resources to the “Government Cloud.”
The Committee’s core digital assets have been fully transferred to the Baku Data Center, managed by “AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding. “AzInTelecom” provided the Committee with “Virtual Server – IaaS” (Infrastructure-as-a-Service) cloud service. As a result, the Committee has attained high availability of its critical systems.
It should be noted that within the framework of the “Government Cloud” project, state institutions are migrating their IT systems—either fully or partially—to AzInTelecom’s Baku Main and Yevlakh Backup Data Centers. As a result of migration, organizations' current IT costs are reduced, and the efficiency of their information systems is improved. This ensures enhanced information security, a resilient IT infrastructure, high-quality service delivery, and 24/7 monitoring support.