https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_f89079cf404d70a4e316fd73c_o.jpg
Bu günlərdə Fransa Milli Assambleyasında ermənipərəst və anti-Azərbaycan ünsürlər tərəfindən yeni qətnamə layihəsi irəli sürülüb. Qətnamə layihəsinin müəlliflərinin kimliyi artıq həmin layihənin mahiyyətini açıq şəkildə ortaya qoyur. Regionumuzda baş verən proseslərə növbəti müdaxilə cəhdi olan bu layihədə adəti üzrə reallıqlar təhrif olunur, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirilir və ölkəmiz əleyhinə yalan ittihamlar ortaya atılır.
Belə görünür ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında xüsusən Abu Dabi görüşündən sonra sülh gündəliyinin irəliləməsi müəyyən qüvvələrin maraqlarına heç bir halda cavab vermir. Onlar vəziyyəti yenidən gərginləşdirmək və sülh gündəliyinə xələl gətirmək xəttini seçiblər. İndiki məqamda Fransa Milli Assambleyasında irəli sürülmüş bu lüzumsuz qətnamə cəhdi də bu davranışın növbəti bariz nümunəsidir.
Digər tərəfdən, qeyd etməliyik ki, Yeni Kaledoniya ilə Fransa arasındakı sonuncu razılaşmalar artıq Yeni Kaledoniyanın bir dövlət kimi formalaşma istiqamətində inamla irəlilədiyini göstərir. Belə bir vəziyyətdə vətəndaş cəmiyyəti təsisatı və qeyri-hökumət təşkilatı olan Bakı Təşəbbüs Qrupunun Yeni Kaledoniyaya göstərdiyi dəstək Fransanı olduqca qıcıqlandırır. Əminliklə demək olar ki, Fransa tərəfi Bakı Təşəbbüs Qrupunun fəaliyyətinə özünəməxsus üslubda – həmin qətnamə layihəsi ilə cavab verməyə çalışır.
Bütövlükdə, bu kimi addımların – istər Valeri Pekres, Ann İdalqo kimilərinin anti-Azərbaycan fəaliyyətinin, istərsə də Milli Assambleyada indiyədək ölkəmiz əleyhinə qəbul edilmiş qətnamələrin mahiyyəti bundan ibarətdir ki, Fransa Cənubi Qafqazda sülh gündəliyindən tamamilə kənarda qalmasını həzm edə bilmir. Bu səbəbdən də bütün vasitələrdən istifadə edərək regionda vəziyyəti yenidən gərginləşdirməyə cəhd edir. Bütün bunlara ən böyük dəstəyi də erməni lobbisi və ermənipərəst dairələr verir.
Daha vacib bir məqamı xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, ölkəmizə qarşı atılan bu kimi addımlarda bir-biri ilə əlaqəli olan vahid bir şəbəkənin fəaliyyəti özünü aydın şəkildə büruzə verir. Müəyyən qüvvələrin maraqlarını reallaşdırmağa çalışan həmin şəbəkənin ayrı-ayrı ünsürləri İsveçrə parlamentində, Fransa parlamentində, ABŞ Konqresində müxtəlif təxribatlar ortaya ataraq regiondakı sülh gündəliyini pozmağa çalışırlar.
Lakin onlar bilməlidir ki, bu kimi təxribatlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yürütdüyü müstəqil siyasətə zərrə qədər də təsir göstərə bilməz və Cənubi Qafqaz regionunda baş verən proseslərə xarici müdaxilələrə heç bir halda icazə verilməyəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_f89079cf404d70a4e316fd73c_o.jpg
In recent days, the pro-Armenian and anti-Azerbaijani elements in the Parliament have put forward a draft of a new resolution. The very essence of this draft resolution clearly reveals the identity of its authors. This draft, representing yet another attempt to interfere in the processes occurring in our region, as usual, distorts realities, demonstrates blatant disrespect for Azerbaijan’s territorial integrity and levels false accusations against our country.
It appears that the advancement of the peace agenda between Azerbaijan and Armenia, particularly pursuant to the Abu Dhabi meeting, is entirely contrary to the interests of certain forces. They have chosen a course of action aimed at re-escalating tensions and undermining the peace agenda. At this juncture, the attempt to adopt this futile resolution in the National Assembly of France serves as yet another stark example of such conduct.
On the other hand, we ought to remark that the latest accords between New Caledonia and France already are indicative of the confident progress of New Caledonia towards the formation as a state. Given this situation, France is immensely irritated by the support to New Caledonia from the Baku Initiative Group, a civil society institution and a non-governmental organisation. One could safely say that the French side are tying to respond to the activities of the Baku Initiative Group in their particular style – namely, with the aforementioned draft resolution.
The essence of such steps, whether it be the anti-Azerbaijani activities of individuals like Valérie Pécresse and Anne Hidalgo or the resolutions adopted thus far in the National Assembly of France targeting our country, lies in France’s inability to accept being entirely sidelined from the peace agenda in the South Caucasus. Consequently, France resorts to all means in an attempt to re-escalate tensions in the region. The Armenian Lobby and pro-Armenian circles provide the most significant support for these efforts.
It should be particularly emphasised that a more significant point consists in the clear manifestation of activities of a unified, closely interconnected network in such steps taken against our country. Individual elements of this network, striving to advance the interests of certain forces, promote various provocations in the Swiss Parliament, the French Parliament, and the US Congress in an effort to undermine the regional peace agenda.
However, they should be aware that such provocations cannot in the slightest affect the independent policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and that under no circumstances will external interference in the processes unfolding in the South Caucasus region be permitted.