https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_ff513e546b6921b594387b00a_o.jpg
İyulun 27-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə Azərbaycan parlament nümayəndə heyəti Parlament Sədrlərinin 6-cı Dünya Konfransında və Parlamentlərarası İttifaqın Qadın Parlament Sədrlərinin 15-ci Sammitində iştirak etmək üçün İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə işgüzar səfərə gəlib.
Cenevrə hava limanında Milli Məclisin sədrini Azərbaycanın İsveçrədəki səfiri Fuad İsgəndərov, ölkəmizin BMT-nin Cenevrə bölməsindəki daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədrinin tədbirlərdə çıxışları və nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir sıra görüşləri nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_ff513e546b6921b594387b00a_o.jpg
A parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in Geneva of the Swiss Confederation on 27 July to join the 6th World Conference of Speakers of Parliament and the 15th Summit of Women Speakers of Parliament of the Inter-Parliamentary Union.
At Geneva Airport, Speaker of the Milli Majlis was welcomed by Azerbaijan’s Ambassador to Switzerland Fuad Iskenderov, the Permanent Representative of our country to the UN Office in Geneva Galib Israfilov and other officials.
During the visit, the Speaker of the Milli Majlis is scheduled to deliver speeches at events and hold several meetings with heads of delegations.