https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_b90d9bedc0f85eb02728930b1_o.jpg
İsveçrənin Cenevrə şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) Baş katibi Martin Çunqonq ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Spiker Sahibə Qafarova beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi və prezidenti ilə müxtəlif görüşlərini məmnunluqla xatırladaraq, Milli Məclislə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyətindən məmnunluğunu ifadə edib. Bildirilib ki, Parlamentlərarası İttifaq beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından səmərəli platformadır.
Söhbət zamanı Azərbaycanın təşkilatda yüksək səviyyədə və fəal şəkildə təmsil olunması müsbət qiymətləndirilib. Milli Məclisin deputatlarının təşkilatın rəhbər orqanlarında təmsil olunmasından məmnunluq ifadə edilib.
Görüşdə ötən il Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən COP29 çərçivəsində Parlamentləarası İttifaq və Milli Məclisin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan parlament konfransının yüksək səviyyədə təşkil olunduğu bir daha qeyd olunaraq, vurğulanıb ki, tərəflərin birgə əməkdaşlığı ilə bir sıra tədbirlərin uğurla reallaşdırılması əməkdaşlığımızın daha da dərinləşməsinə imkanlar yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_b90d9bedc0f85eb02728930b1_o.jpg
Пребывающая в городе Женева Швейцарской Конфедерации с рабочим визитом спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с Генеральным секретарём Межпарламентского Союза (МПС) Мартином Чунгонгом. На встрече были рассмотрены вопросы сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Межпарламентским Союзом.
Спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила свои различные встречи с Генеральным секретарём и президентом Межпарламентского Союза на полях международных мероприятий, выразив, при этом, удовлетворение текущим состоянием сотрудничества между Милли Меджлисом и Межпарламентским Союзом. Было отмечено, что Межпарламентский Союз является эффективной платформой с точки зрения международного сотрудничества.
В ходе беседы положительную оценку получила представленность Азербайджана в организации на высоком уровне и в активном ключе. Было выражено удовлетворение присутствием депутатов Милли Меджлиса в руководящих органах организации.
Как было вновь отмечено на встрече, парламентская конференция, организованная совместно Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом в рамках COP29, проведённого в прошлом году под председательством Азербайджана, была проведена на высоком уровне. Также, подчёркивалось, что успешная реализация ряда мероприятий благодаря совместному сотрудничеству сторон создает возможности для дальнейшего углубления нашего сотрудничества.