https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_b90d9bedc0f85eb02728930b1_o.jpg
İsveçrənin Cenevrə şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) Baş katibi Martin Çunqonq ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Spiker Sahibə Qafarova beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi və prezidenti ilə müxtəlif görüşlərini məmnunluqla xatırladaraq, Milli Məclislə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyətindən məmnunluğunu ifadə edib. Bildirilib ki, Parlamentlərarası İttifaq beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından səmərəli platformadır.
Söhbət zamanı Azərbaycanın təşkilatda yüksək səviyyədə və fəal şəkildə təmsil olunması müsbət qiymətləndirilib. Milli Məclisin deputatlarının təşkilatın rəhbər orqanlarında təmsil olunmasından məmnunluq ifadə edilib.
Görüşdə ötən il Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən COP29 çərçivəsində Parlamentləarası İttifaq və Milli Məclisin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan parlament konfransının yüksək səviyyədə təşkil olunduğu bir daha qeyd olunaraq, vurğulanıb ki, tərəflərin birgə əməkdaşlığı ilə bir sıra tədbirlərin uğurla reallaşdırılması əməkdaşlığımızın daha da dərinləşməsinə imkanlar yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_b90d9bedc0f85eb02728930b1_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in Geneva of the Swiss Confederation on a working visit has had a meeting with Secretary General of the Inter-parliamentary Union Martin Chungong. Their meeting broached the issues of co-operation between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Inter-parliamentary Union.
Speaker Sahiba Gafarova fondly remembered her various meetings with the Inter-parliamentary Union Secretary General and President on the margins of international events, also expressing contentment with the current state of collaboration between the Milli Majlis and the Inter-parliamentary Union. It was remarked that the Inter-parliamentary Union is an effective platform in terms of international co-operation.
The high-level and active representation of Azerbaijan in the Organisation was lauded during the conversation. Satisfaction was also voiced with the presence of Members of the Milli Majlis in the governing bodies of the Organisation.
It was repeated at the meeting that the parliamentary conference that the the Inter-parliamentary Union and the Milli Majlis had co-arranged in the COP29 format last year had been conducted to high standards. Besides, it was emphasised that the successful implementation of a number of events thanks to the parties' joint activities provides opportunities for the continued deepening of our co-operation.