https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_233cb75ef1a62b33fc961748e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Açıq qapı” günləri çərçivəsində BDU-nun rektoru Elçin Babayevin abituriyentlərlə görüşü keçirilib.
Rektor bu il sentyabrın 1-də 106 yaşını qeyd edəcək BDU-nun hər daşının tarix olduğunu deyib. O bildirib ki, hər insan uğur hekayəsini özü yazır. Düzgün universitet seçimi uğur qazanmaq üçün əsas mərhələlərdən biridir: “BDU hər zaman uğurlu məzunları ilə fəxr edib. Universitetimizin ən böyük məzunu xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevdir. BDU məzunları içərisində dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin üzvləri var. İndiyədək BDU ölkəmiz üçün 200 mindən artıq yüksəkixtisaslı mütəxəssis yetişdirib. Bu gün Bakı Dövlət Universiteti beynəlxalq reytinq göstəriciləri ilə yalnız ölkəmizdə deyil, Cənubi Qafqazda birincidir. Bununla bərabər, BDU Azərbaycanda ali təhsil müəssisələrinin flaqmanı kimi bir çox universitetin bazası rolunu oynayıb”.
1919-ci ildə iki fakültə - Tarix-filologiya və Tibb fakültələri ilə fəaliyyətə başlayan Universitetin böyük bir inkişaf yolu qət etdiyini bildirən rektor diqqətə çatdırıb ki, hazırda BDU-da 8-i humanitar, 8-i təbiət yönümlü olmaqla 16 fakültə var. Hazırda BDU-da müasir dövrün və əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni ixtisas və ixtisaslaşmalar yaradılır, elmi tədqiqatlar aparılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_233cb75ef1a62b33fc961748e_o.jpg
Cостоялась встреча ректора Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчина Бабаева с абитуриентами в рамках "Дней открытых дверей" в вузе.
Ректор отметил, что 1 сентября этого года БГУ отметит свое 106-летие. "БГУ всегда гордился своими успешными выпускниками. Величайший выпускник университета — общенациональный лидер Гейдар Алиев. Среди выпускников БГУ есть представители государства и правительства, депутаты. До сегодняшнего дня БГУ подготовил более 200 тысяч высококвалифицированных специалистов для страны. Сегодня Бакинский государственный университет по показателям международных рейтингов занимает первое место не только в стране, но и на Южном Кавказе. Наряду с этим, БГУ как флагман высших учебных заведений Азербайджана послужил базой для многих университетов", — подчеркнул ректор Эльчин Бабаев.
Он отметил, что университет, начавший свою деятельность в 1919 году с двух факультетов — историко-филологического и медицинского, прошел большой путь развития. В настоящее время в БГУ функционируют 16 факультетов, из которых 8 гуманитарных и 8 естественнонаучных. В университете создаются новые специальности и специализации в соответствии с требованиями современного времени и рынка труда, проводятся научные исследования.