https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_4716d2b1ed25a2671235101a1_o.jpg
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Çexiyaya səfəri çərçivəsində çexiyalı iş adamları ilə keçirilmiş dəyirmi masada biznes dairələri arasında əməkdaşlığın təşviqi haqqında müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Çexiyaya səfəri çərçivəsində Praqada bu ölkənin iş adamlarının iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycan ilə Çexiya arasında münasibətlərin qarşılıqlı etimada və ortaq strateji prioritetlərə əsaslandığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, 2015-ci ildə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyanat uzunmüddətli əməkdaşlığın inkişafı baxımından önəm kəsb edir.
Çexiya ilə iqtisadi-ticarət əlaqələri inkişaf edir. 2025-ci ilin yanvar-iyun aylarında ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 485 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
İnvestisiya sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər var. 2011-ci ildə imzalanmış "İnvestisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında Saziş" birgə layihələr, həmçinin kapital axını üçün möhkəm hüquqi baza yaradır. Çexiyaya məxsus 25 şirkət Azərbaycanda kənd təsərrüfatı, sənaye, nəqliyyat, tikinti, ticarət və xidmət sahələrində fəaliyyət göstərir.
Görüşdə Çexiya ilə enerji, nəqliyyat, sənaye, ticarət və digər istiqamətlər üzrə səmərəli əməkdaşlıq potensialı diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, Ələt azad iqtisadi zonası, sənaye parkları və azad edilmiş ərazilərimizdə investorlar üçün yaradılmış imkanlar, nəqliyyat-tranzit potensialı haqqında məlumat verilib, çexiyalı iş adamları fəal əməkdaşlığa dəvət olunub.
Tədbirdə Çex Respublikasının Sənaye və Ticarət Nazirliyinin Avropa İttifaqı və Xarici Ticarət Bölməsinin baş direktoru David Müller ölkəsinin Azərbaycanla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əlaqələrini vurğulayıb. Müxtəlif istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq, o cümlədən, ölkələrimizin işgüzar dairələri arasında işbirliyinin gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar qeyd olunub. Çex şirkətlərinin ölkəmizlə əməkdaşlıqda maraqlı olduğu bildirilib.
Dəyirmi masada işgüzar münasibətlərin təşviqi haqqında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə Çexiyanın “Chemoprojekt”, “Czechoslovak Group”, “Mavel”, “Omnipol”, “Shkoda”, “TES VSETIN”, “VSL Group Activities” şirkətlərinin fəaliyyəti və istehsal etdiyi məhsullara dair təqdimatlar keçirilib, suallar cavablandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_4716d2b1ed25a2671235101a1_o.jpg
В рамках визита министра экономики Микаила Джаббарова в Чешскую Республику, в рамках круглого стола с чешскими бизнесменами, прошли обсуждения развития сотрудничества между деловыми кругами.
В Праге, в рамках визита министра экономики Микаила Джаббарова в Чешскую Республику, состоялся круглый стол с чешскими бизнесменами.
Министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Чехией основаны на взаимном доверии и общих стратегических приоритетах. Было отмечено, что для развития долгосрочного сотрудничества важное значение имеет подписанная в 2015 году совместная Декларация о стратегическом партнерстве.
Развиваются торгово-экономические отношения с Чехией. В январе-июне 2025 года товарооборот между странами составил около 485 млн долларов США.
Широкие перспективы сотрудничества имеются в сфере инвестиций. Подписанное в 2011 году Соглашение о поощрении и взаимной защите инвестиций создает прочную правовую основу для совместных проектов и движения капитала. В Азербайджане действует 25 чешских компаний в сферах сельского хозяйства, промышленности, транспорта, строительства, торговли и услуг.
На встрече был отмечен потенциал эффективного сотрудничества с Чехией в энергетике, транспорте, промышленности, торговле и других областях. Была представлена информация о благоприятной деловой и инвестиционной среде Азербайджана, свободной экономической зоне Алят, промышленных парках и возможностях, созданных для инвесторов на освобожденных территориях, транспортно-транзитном потенциале. Чешские бизнесмены были приглашены к активному сотрудничеству.
На мероприятии генеральный директор Отдела Европейского Союза и внешней торговли Министерства промышленности и торговли Чешской Республики Давид Мюллер подчеркнул взаимовыгодное сотрудничество свой страны с Азербайджаном. Было отмечено партнерство в различных областях, в том числе широкие возможности для укрепление взаимодействия между деловыми кругами двух стран. Отмечена заинтересованность чешских компаний в сотрудничестве с нашей страной.
На круглом столе также были обсуждены вопросы развития деловых отношений.
На мероприятии были представлены презентации о деятельности и продукции чешских компаний Chemoprojekt, Czechoslovak Group, Mavel, Omnipol, Shkoda, TES VSETIN и VSL Group Activities, а также даны ответы на интересующие вопросы.