https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_26eb9ef3c5c2062d04ccf1b57_o.jpg
Avqustun 4-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistana işgüzar səfəri çərçivəsində Türkmənistan Məclisinin sədri Dünyagözəl Qulmanova ilə görüşüb.
Dünyagözəl Qulmanova Milli Məclisin sədrini salamlayaraq BMT-nin Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə üçüncü Konfransı çərçivəsində keçirilən Parlamentlərarası Forumda iştiraka görə təşəkkürünü bildirib. O, diqqətə çatdırıb ki, konfransda müzakirə olunan məsələlər mühüm əhəmiyyətə malikdir və xalqlarımızın maraqlarına xidmət edir.
Azərbaycanın və Türkmənistanın qanunverici orqanları arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirən Dünyagözəl Qulmanova ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin mövcud səviyyəsindən razılığını bildirib.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri konfransın iştirakçı ölkələrin parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Sahibə Qafarova bu Konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Türkmənistan tərəfinə minnətdarlığını bildirib.
Sahibə Qafarova dost və qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafından danışaraq, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafında böyük rol oynadığını qeyd edib. O, ötən ay Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərini xatırlayaraq, ali qonağın həmin səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüşünün və aparılmış müzakirələrin əhəmiyyətindən danışıb. Spiker bildirib ki, ölkələrimiz arasında imzalanmış sənədlər münasibətlərimizin hüquqi bazasını formalaşdırıb. Bu sənədlər arasında “Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında Strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” ölkələrimizin hərtərəfli əməkdaşlığının daha da inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafında hər iki ölkənin parlamentlərinin əhəmiyyətini vurğulayan Sahibə Qafarova bu sahədə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının fəaliyyətini təqdir edib.
Görüşdə xalqlarımızı dərin tarixi köklərin, mənəvi və mədəni dəyərlərin birləşdirdiyini, bunları qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmağın vacib olduğu diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_26eb9ef3c5c2062d04ccf1b57_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting in the course of her working visit to Turkmenistan with Speaker of the Majlis of Turkmenistan Dünýägözel Gulmanowa on 4 August.
Dünýägözel Gulmanowa greeted the Speaker of the Milli Majlis and thanked her for her participation in the Inter-Parliamentary Forum held within the frameworks of the Third United Nations Conference on Landlocked Developing Countries. She said that the matters discussed at the Conference were of considerable importance and served the interests of our peoples.
Praising highly the co-operation between the legislative bodies of Azerbaijan and Turkmenistan, Dünýägözel Gulmanowa voiced her satisfaction with the current state of the relations between our countries.
Thanking for the cordial reception, the Speaker of the Milli Majlis went on to bring up the significance of the Conference for the progress of the co-operation between the Parliaments of the Participating States. Sahiba Gafarova also thanked the Turkmen side for having organised the Conference to high standards.
As sh3e was talking about the progress of the relations between our friendly and fraternal states, Sahiba Gafarova underlined the great role that high-level reciprocal visits play in the growth of the relationship. She mentioned the visit of the delegation led by Speaker of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov to our country last month and highlighted the importance of the esteemed guest’s meeting with President Ilham Aliyev during that visit and of the discussions they held at the meeting. The Speaker said that the documents signed between our countries constituted the legal frameworks for our relations. Of those documents, the Declaration of Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan stands out for its special gravity in view of continued development of our countries’ comprehensive co-operation.
Having pointed up the substance of the two countries’ parliaments in the furtherance of the Azerbaijani-Turkmen relations, Sahiba Gafarova lauded the relevant work done by the working groups for inter-parliamentary relations.
That our peoples are united by deep historical roots as well as moral and cultural foundations, and the need to preserve those for the coming generations were emphasised during the meeting.
The conversation also saw an exchange of opinions regarding other matters of interest to both sides.