https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_26eb9ef3c5c2062d04ccf1b57_o.jpg
Avqustun 4-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistana işgüzar səfəri çərçivəsində Türkmənistan Məclisinin sədri Dünyagözəl Qulmanova ilə görüşüb.
Dünyagözəl Qulmanova Milli Məclisin sədrini salamlayaraq BMT-nin Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə üçüncü Konfransı çərçivəsində keçirilən Parlamentlərarası Forumda iştiraka görə təşəkkürünü bildirib. O, diqqətə çatdırıb ki, konfransda müzakirə olunan məsələlər mühüm əhəmiyyətə malikdir və xalqlarımızın maraqlarına xidmət edir.
Azərbaycanın və Türkmənistanın qanunverici orqanları arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirən Dünyagözəl Qulmanova ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin mövcud səviyyəsindən razılığını bildirib.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri konfransın iştirakçı ölkələrin parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Sahibə Qafarova bu Konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Türkmənistan tərəfinə minnətdarlığını bildirib.
Sahibə Qafarova dost və qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafından danışaraq, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafında böyük rol oynadığını qeyd edib. O, ötən ay Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərini xatırlayaraq, ali qonağın həmin səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüşünün və aparılmış müzakirələrin əhəmiyyətindən danışıb. Spiker bildirib ki, ölkələrimiz arasında imzalanmış sənədlər münasibətlərimizin hüquqi bazasını formalaşdırıb. Bu sənədlər arasında “Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında Strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” ölkələrimizin hərtərəfli əməkdaşlığının daha da inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafında hər iki ölkənin parlamentlərinin əhəmiyyətini vurğulayan Sahibə Qafarova bu sahədə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının fəaliyyətini təqdir edib.
Görüşdə xalqlarımızı dərin tarixi köklərin, mənəvi və mədəni dəyərlərin birləşdirdiyini, bunları qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmağın vacib olduğu diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_26eb9ef3c5c2062d04ccf1b57_o.jpg
4-го августа спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в Туркменистан встретилась со спикером Меджлиса Туркменистана Дуньягозель Гулмановой.
Дуньягозель Гулманова приветствовала спикера Милли Меджлиса и поблагодарила её за участие в Межпарламентском Форуме, проведённом в рамках Третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю. Как она заметила, обсуждённые на Конференции вопросы обладают значительной важностью и служат интересам наших народов.
Высоко оценив сотрудничество между законодательными органами Азербайджана и Туркменистана, Дуньягозель Гулманова выразила удовлетворение текущим состоянием взаимоотношений между нашими странами.
Выразившая признательность за сердечный приём спикер Милли Меджлиса коснулась важности Конференции для развития сотрудничества между парламентами государств-участников. Сагиба Гафарова поблагодарила туркменскую сторону за организацию Конференции на высоком уровне.
Говоря о развитии связей между нашими дружественными и братскими государствами, Сагиба Гафарова отметила большую роль, которую играют в росте взаимоотношений встречные визиты высокого уровня. Она упомянула визит в нашу страну в прошлом месяце делегации во главе со спикером Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, коснувшись затем значения встречи высокого гостя в рамках той встречи с Президентом Ильхамом Алиевым и проведённых на этой встрече обсуждений. Спикер сказала, что подписанные между нашими странами документы сформировали правовую базу наших взаимоотношений. Особой весомостью среди этих документов обладает «Заявление о стратегическом партнёрстве между Азербайджанской Республикой и Туркменистаном» – в контексте дальнейшего развития всестороннего сотрудничества наших стран.
Подчеркнув существенность парламентов обеих стран для развития азербайджано-туркменских отношений, Сагиба Гафарова с похвалой отозвалась о деятельности в этой сфере рабочих групп по межпарламентским связям.
На встрече подчёркивались единение наших народов глубокими историческими корнями, моральными и культурными устоями, и необходимость их сбережения для грядущих поколений.
Во время беседы также состоялся обмен мнениями на иные темы, представляющие интерес для обеих сторон.