https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_54ca8f457b19150ca7eed82b6_o.jpg
“AzerGold” QSC-də Səhmdar Cəmiyyətinin əməkdaşları üçün “Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə uyğunluğun təmin edilməsi” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Seminar “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası çərçivəsində təşkil olunub. Antikorrupsiya davranış modelinin formalaşdırılması və bu sahədə savadlılığın artırılması, korrupsiyaya qarşı dözümsüzlüyün gücləndirilməsi məqsədilə keçirilən seminarda Cəmiyyətin aparatında çalışan və bütün struktur bölmələri təmsil edən əməkdaşlar iştirak edib.
Seminar zamanı təlimçilər tərəfindən "AzerGold" QSC-nin Korrupsiyaya qarşı mübarizəyə dair siyasəti əməkdaşların diqqətinə çatdırılıb, eləcə də korrupsiyanın mənfi təsirləri, onunla mübarizənin vacibliyi və effektiv üsulları barədə ətraflı məlumatlar verilib, yerli və beynəlxalq təcrübələrə əsaslanan nümunələr əsasında müzakirələr aparılıb. Seminar çərçivəsində korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində məlumatlılığın artırılması və maarifləndirmə tədbirlərinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi məqsədilə görülən işlərdən bəhs olunub, gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında danışılıb. Sonda əməkdaşları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, seminar sual-cavab formatında davam etdirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 04 aprel tarixli 3199 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” dövlət qurumlarının fəaliyyətində şəffaflığın daha da artırılması, korrupsiyaya şərait yaradan halların qarşısının alınması, eləcə də korrupsiyaya qarşı mübarizə ilə bağlı görülən tədbirlərin davamlılığının təmin edilməsinə şərait yaradır. Eyni zamanda, Milli Fəaliyyət Planında əks etdirilmiş kompleks tədbirlərin icrası ölkəmizdə korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilən məqsədyönlü və qətiyyətli fəaliyyətin tərkib hissəsi kimi, dövlət qurumların fəaliyyətində şəffaflığın artırılmasına və korrupsiyanın ifşa edilməsində effektiv nəzarət mexanizmlərin tətbiqinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_54ca8f457b19150ca7eed82b6_o.jpg
В ОАО «AzerGold» был проведен обучающий семинар для сотрудников Акционерного общества на тему «Обеспечение соответствия требованиям по борьбе с коррупцией».
Семинар был организован в рамках реализации мероприятий, предусмотренных «Национальным планом действий по усилению борьбы с коррупцией на 2022–2026 годы». В семинаре, проведенном с целью формирования модели антикоррупционного поведения, повышения грамотности в этой сфере и укрепления нетерпимости к коррупции, приняли участие сотрудники, представляющие аппарат Общества и все его структурные подразделения.
В ходе семинара тренеры ознакомили участников с политикой ЗАО «AzerGold» по борьбе с коррупцией, подробно рассказали о негативных последствиях коррупции, важности противодействия ей и эффективных методах борьбы. Также были проведены обсуждения на основе примеров из внутренней и международной практики. Были представлены меры, направленные на повышение осведомленности в этой области, и обсуждены планы по дальнейшей реализации таких мероприятий. В рамках семинара были обсуждены проделанная работа по повышению осведомленности и эффективности образовательных мер в сфере борьбы с коррупцией, а также меры, планируемые к реализации в будущем. В завершение семинара работникам была предоставлена возможность задать интересующие их вопросы, и обсуждение продолжилось в формате «вопрос-ответ».
Следует отметить, что «Национальный план действий по усилению борьбы с коррупцией на 2022–2026 годы», утвержденный Указом Президента Азербайджанской Республики № 3199 от 4 апреля 2022 года, направлен на повышение прозрачности в деятельности государственных органов, предотвращение условий, способствующих коррупции, а также обеспечение последовательности в реализуемых мерах по борьбе с коррупцией. В то же время комплекс мероприятий, отраженных в Национальном плане действий, является частью целенаправленной и решительной антикоррупционной деятельности по борьбе с коррупцией, проводимой в нашей стране, и способствует усилению прозрачности в работе государственных органов и внедрению эффективных механизмов контроля для выявления коррупционных правонарушений.