“Sumqayıt Texnologiyalar Parkı” MMC-nin (STP) Müşahidə Şurasının sədri vəzifəsinə Mir Camal Paşayevin təyin edilməsi barədə qərar qəbul olunub. Eyni zamanda, şirkətin Baş icraçı direktoru vəzifəsinə Ələkbər Abbaslının, Müşahidə Şurasına üzv vəzifəsinə isə Kamran Nəbizadənin təyin olunmasına dair qərar qəbul olunub.
STP-nin Müşahidə Şurasının yeni sədri Mir Camal Paşayev uzun illər ərzində “PAŞA Qrup”a daxil olan strukturlarda rəhbər vəzifələrdə fəaliyyət göstərib, korporativ idarəetmə və strateji planlaşdırma sahəsində zəngin təcrübə qazanıb. Bu baxımdan, yeni sədrin rəhbərliyi STP-nin institusional gücünü daha da artıracaq və dayanıqlı inkişafına töhfə verəcək.
Ələkbər Abbaslı 2023-2024-cü illərdə STP-nin Müşahidə Şurasının üzvü olub. Yeni Baş icraçı direktor daha əvvəl SOCAR, “Equinor”, “Ernst & Young”, “PwC”, “PAŞA İnşaat” və bir sıra digər iri şirkətlərdə rəhbər vəzifələrdə çalışıb. Onun fəaliyyəti energetika və tikinti sahələrini əhatə edir və bu da öz növbəsində STP-nin növbəti inkişaf mərhələsinin həyata keçirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradır.
Kamran Nəbizadə iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktorudur. Karyerası ərzində SOCAR, LUKOIL və Azərbaycan Sənaye Korporasiyası kimi qurumlarda rəhbər vəzifələrdə çalışıb, 2015-2020-ci illərdə Milli Məclisin deputatı olaraq beynəlxalq parlament əməkdaşlığı və sənaye siyasətləri sahəsində fəal iştirak edib.
Yeni rəhbər heyətin iştirakı ilə STP əməliyyat səmərəliliyinin artırılması, texnoloji yenilənmə və davamlı inkişafı hədəfləyən transformasiya mərhələsinə start verib.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Müşahidə Şurasının sədri vəzifəsini Nəriman Sərdarlı, Baş icraçı direktor vəzifəsini isə Hicran Valehov icra edirdi.
Hazırda STP Şirkətlər Qrupu 250 hektarlıq ərazidə, 30-dan çox istehsalat sahəsi ilə fəaliyyət göstərir və 2000-dən artıq əməkdaş çalışır. Şirkət “Made in Azerbaijan” brendi altında Avropa, Rusiya, Türkiyə və Mərkəzi Asiya bazarlarına yüksəkkeyfiyyətli məhsullar ixrac edir. STP Şirkətlər Qrupunun tərkibində fəaliyyət göstərən şirkətlərin bütün məhsul və xidmətləri haqqında ətraflı məlumatı *0990 nömrəsi ilə əlaqə saxlayaraq, rəsmi internet səhifəsinə daxil olaraq və ya sosial şəbəkələrdəki səhifələrimizi izləyərək əldə edə bilərsiniz.

Принято решение о назначении Мир Джамала Пашаева председателем Наблюдательного совета ООО «Сумгайытский технологический парк» (СТП). Одновременно принято решение о назначении Алекпера Аббаслы Генеральным исполнительным директором компании, а Кямрана Набизаде – членом наблюдательного совета.
Новый председатель Наблюдательного совета СТП Мир Джамал Пашаев на протяжении многих лет занимал руководящие должности в структурах PASHA Group, накопив богатый опыт в области корпоративного управления и стратегического планирования. В связи с этим, руководство нового председателя будет способствовать дальнейшему укреплению институциональной устойчивости и развитию СТП.
Алекпер Аббаслы входил в состав Наблюдательного совета СТП в 2023–2024 годах. Ранее новый Генеральный исполнительный директор занимал руководящие должности в SOCAR, Equinor, Ernst & Young, PwC, PASHA Construction и ряде других крупных компаний. Его деятельность охватывает энергетический и строительный секторы, что, в свою очередь, создаёт прочную основу для реализации следующего этапа развития СТП.
Кямран Набизаде – доктор философии в области экономических наук. За свою карьеру он занимал руководящие должности в таких организациях, как SOCAR, LUKOIL и Азербайджанская промышленная корпорация. Будучи депутатом Милли Меджлиса с 2015 по 2020 год, он активно участвовал в международном парламентском сотрудничестве и промышленной политике.
С участием новой команды руководителей компания STP начала этап трансформации, направленный на повышение операционной эффективности, внедрение технологических инноваций и устойчивое развитие.
Следует отметить, что ранее пост председателя Наблюдательного совета занимал Нариман Сардарлы, а пост Генерального исполнительного директора – Хиджран Валехов.
В настоящее время Группа компаний STP осуществляет свою деятельность на территории площадью 250 гектаров, имеет более 30 производственных площадок и насчитывает более 2000 сотрудников. Компания экспортирует высококачественную продукцию на рынки Европы, России, Турции и Центральной Азии под брендом Made in Azerbaijan. Подробную информацию о продукции и услугах компаний, входящих в Группу компаний STP, можно получить, позвонив по номеру *0990, посетив официальный сайт или подписавшись на наши страницы в социальных сетях.