https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8d8b55146775bb7f529beef87_o.jpg
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Şərqi Qazaxıstan vilayətinə işgüzar səfərlə gəlib. Diplomat regionun Akimi Nurımbet Saktaqanovla görüş keçirib.
Alim Bayel qeyd edib ki, Altay türklərin vətənidir və Azərbaycan turistləri üçün böyük potensial cazibəyə malikdir. Bundan əlavə, Şərqi Qazaxıstan vilayəti qarşılıqlı ticarətin, sənaye kooperasiyası və kənd təsərrüfatının inkişafı baxımından Azərbaycan üçün maraq kəsb edir. Onun sözlərinə görə, bu il Qazaxıstan Azərbaycanın əsas buğda tədarükçüsü olub və Azərbaycan taxıl idxalının 85 faizini təmin edib. Diplomat, eyni qaydada Şərqi Qazaxıstanın məşhur olduğu günəbaxan yağının da qardaş ölkəyə ixracının təşkilini təklif edib. A. Bayel günəbaxanın emalı ilə bağlı ortaq müəssisə yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb. Səfir həmçinin bildirib ki, bir sıra şərqi qazaxıstanlı sahibkarlar yaxın vaxtlarda Azərbaycan supermarket şəbəkələrinə bal tədarükünə başlayacaqlar.
Regionun Akimi Nurımbet Saktaqanovun sözlərinə görə, Şərqi Qazaxıstan vilayəti ilə Azərbaycanın bu istiqamətlərdə birgə layihələr üçün perspektivləri mövcuddur. Şərqi Qazaxıstan sahibkarlarının Azərbaycan bazarına təklif edəcəyi məhsullar var. Coğrafi yaxınlıq, ölkələrimiz arasındakı mədəni əlaqələr və Şərqi Qazaxıstanın turizm imkanlarının müxtəlifliyini nəzərə alaraq, region Azərbaycan turistləri üçün müalicəvi–sağlamlıq istirahəti təklif etməyə hazırdır. Vilayət rəhbəri həmçinin regionun dağ-mədən sənayesində böyük potensiala malik olduğuna diqqət çəkib.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8d8b55146775bb7f529beef87_o.jpg
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель посетил с рабочим визитом Восточно-Казахстанскую область. Дипломат встретился с Акимом региона Нурымбетом Сактагановым.
Алим Байель отметил, что Алтай является родиной тюрков и обладает большой потенциальной привлекательностью для азербайджанских туристов. Также Восточно-Казахстанская область представляет интерес для Азербайджана с точки зрения развития взаимной торговли, промышленной кооперации и сельского хозяйства. По его словам, в этом году Казахстан стал основным поставщиком пшеницы в Азербайджан, обеспечив 85% азербайджанского импорта зерна. Дипломат предложил таким же образом наладить в братскую страну экспорт подсолнечного масла, которым славится Восточный Казахстан. А. Байель выдвинул инициативу по запуску совместного предприятия по переработке подсолнечника. Посол также сообщил, что ряд восточно-казахстанских предпринимателей уже в ближайшее время начнет поставлять мед в сети азербайджанских супермаркетов.
По словам Акима региона Нурымбета Сактаганова, перспективы совместных проектов ВКО и Азербайджана в этих направлениях имеются. Восточно-казахстанским предпринимателям есть, что предложить азербайджанскому рынку. А учитывая географическую близость, культурные связи между нашими странами и разнообразие туристических возможностей ВКО, регион готов предложить лечебно-оздоровительный отдых для туристов из Азербайджана. Глава области также обратил внимание на большой потенциал региона в горнодобывающей отрасли.