https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_e9fb9038ff5e690705c91d32b_o.jpg
Cari ilin hazırlıq planına əsasən, Azərbaycan Ordusunun qoşun növü, birlik, birləşmə və hərbi hissələrinin, həmçinin Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrinin rabitə ixtisaslı zabitlərinin iştirakı ilə təlim-metodiki toplanış keçirilib.
Azərbaycan Ordusunda rabitə hissə və bölmələrinin fəaliyyətinin, qoşunlar arasında vahid rabitə və idarəetmə sistemlərinin işinin, həmçinin rabitə ixtisaslı zabitlərin peşə hazırlıqlarının yüksəldilməsi məqsədilə keçirilən toplanışda rabitə sahəsində mövcud olan yeniliklər barədə iştirakçılar məlumatlandırılıb.
Təlim-metodiki toplanış çərçivəsində müxtəlif tipli müasir radiostansiyaların imkan və qabiliyyətləri, radiokommunikasiya sistemində tətbiqi və inkişaf perspektivləri, peyk rabitəsinin və kommunikasiya fəaliyyətinin təşkili mövzusunda təqdimatlar verilib.
Qoşunlarda istismara yeni qəbul edilmiş idarəetmə sistemləri, rabitə qurğuları, radiostansiyalar, rəqəmsal texnologiya, müasir məlumatötürmə proqramlarının inkişaf istiqamətləri, kibertəhlükəsizliyin təşkili və kibergigiyena qaydaları haqqında nümayiş olunan təqdimatlar ixtisasçı zabitlər tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Проведён учебно-методический сбор с офицерами связи Азербайджанской Армии
Проведён учебно-методический сбор с офицерами связи Азербайджанской Армии Проведён учебно-методический сбор с офицерами связи Азербайджанской Армии
В соответствии с планом подготовки на текущий год, с участием офицеров связи видов войск, объединений, соединений и воинских частей Азербайджанской Армии, а также военно-учебных заведений, действующих в подчинении Национального университета обороны, был проведён учебно-методический сбор.
На сборе, проведённом в целях совершенствования деятельности частей и подразделений связи Азербайджанской Армии, работы единой системы связи и автоматизированного управления войсками, а также повышения профессиональной подготовки офицеров связи, участникам была представлена информация о новшествах, существующих в сфере связи.
В ходе учебно-методического сбора были представлены презентации на темы возможностей и характеристик различных типов современных радиостанций, их применения и перспектив развития в системе радиосвязи, а также организации спутниковой связи и коммуникационной деятельности.
Офицеры с интересом ознакомились с представленными демонстрационными материалами о принятых на вооружение в войсках системах управления, средствах связи, радиостанциях, цифровых технологиях, направлениях развития современных программ передачи данных, организации кибербезопасности и правилах кибергигиены.