https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_e9fb9038ff5e690705c91d32b_o.jpg
Cari ilin hazırlıq planına əsasən, Azərbaycan Ordusunun qoşun növü, birlik, birləşmə və hərbi hissələrinin, həmçinin Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrinin rabitə ixtisaslı zabitlərinin iştirakı ilə təlim-metodiki toplanış keçirilib.
Azərbaycan Ordusunda rabitə hissə və bölmələrinin fəaliyyətinin, qoşunlar arasında vahid rabitə və idarəetmə sistemlərinin işinin, həmçinin rabitə ixtisaslı zabitlərin peşə hazırlıqlarının yüksəldilməsi məqsədilə keçirilən toplanışda rabitə sahəsində mövcud olan yeniliklər barədə iştirakçılar məlumatlandırılıb.
Təlim-metodiki toplanış çərçivəsində müxtəlif tipli müasir radiostansiyaların imkan və qabiliyyətləri, radiokommunikasiya sistemində tətbiqi və inkişaf perspektivləri, peyk rabitəsinin və kommunikasiya fəaliyyətinin təşkili mövzusunda təqdimatlar verilib.
Qoşunlarda istismara yeni qəbul edilmiş idarəetmə sistemləri, rabitə qurğuları, radiostansiyalar, rəqəmsal texnologiya, müasir məlumatötürmə proqramlarının inkişaf istiqamətləri, kibertəhlükəsizliyin təşkili və kibergigiyena qaydaları haqqında nümayiş olunan təqdimatlar ixtisasçı zabitlər tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Under the current year's training plan, training-methodical session was held with the participation of communications officers from various types of troops, army corps, formations of the Azerbaijan Army, as well as from specialized educational institutions operating under the National Defense University.
During the session aimed at improving the operations of communication units and subunits, ensuring unified communication and automated command systems among the troops, and enhancing the professional training of communications officers within the Azerbaijan Army the participants were informed about the latest developments in the field of military communications.
As part of the training-methodical session, presentations were given on the capabilities of various types of modern radio stations, their application and development prospects in the radio communication system, as well as on the organization of satellite communications and communication activities.
Specialized officers showed great interest in the presentations demonstrated on newly introduced command systems, communication equipment, radio sets, digital technologies, development directions of modern data transmission programs, as well as the organization of cybersecurity and cyber hygiene protocols in the troops.