https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_f62fa0bc1856ac6a5244beef2_o.jpg
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun təsdiq etdiyi 2025-ci ilin hazırlıq planına uyğun olaraq, avqustun 17-də Azərbaycan Ordusunda gənc əsgərlərin andiçmə mərasimləri keçirilib.
Hərbi orkestrlərin müşayiəti ilə döyüş bayraqları təntənəli surətdə sıra meydanlarına gətirildikdən sonra tədbirlər açıq elan olunub.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin, həmçinin Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Təntənəli surətdə hərbi andı qəbul edən gənc əsgərlər Vətənə sadiq olacaqlarına söz veriblər.
Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri və hərbi hissə komandirləri çıxış edərək gənc əsgərləri əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, onlara Vətənə, dövlətə və Ali Baş Komandana, hərbi anda sadiq olmalarını, nümunəvi xidmət etməyi, silah və texnikanın sirlərini dərindən öyrənərək döyüş hazırlıqlarını daim yüksəltmələrini, komandir-rəis heyətinin əmr və göstərişlərini dəqiq və vaxtında yerinə yetirmələrini, torpaqlarımızın müdafiəsi naminə hər an hazır olmalarını tövsiyə ediblər.
Çıxış edən gənc əsgərlərin valideynləri övladlarının Vətən qarşısında şərəflə xidmət etmələrindən qürur duyduqlarını və yaradılan şəraitə görə dövlət başçısına, həmçinin Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Andiçmə mərasimləri hərbi qulluqçuların təntənəli marşlarla tribunaların önündən keçidləri ilə başa çatıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_f62fa0bc1856ac6a5244beef2_o.jpg
In accordance with the training plan for 2025 approved by the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov, the military oath-taking ceremonies for young soldiers were held in the Azerbaijan Army on August 17.
The ceremonies were declared open after the battle flags were brought to the parade grounds in accompaniment of military orchestras.
First, the memory of the National Leader Heydar Aliyev, and Shehids, who sacrificed their lives for the independence, territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence. Then the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
The young soldiers solemnly took the military oath and promised to be loyal to the Motherland.
Representatives of the Ministry of Defense and commanders of military units spoke at the events and congratulated the young soldiers on this significant occasion and urged them to remain loyal to the Motherland, the state, and the Commander-in-Chief, to serve as exemplary soldiers, to thoroughly learn the secrets of weapons and equipment, to constantly improve combat training, to precisely and promptly fulfill orders of the command staff, and to always be prepared to defend Azerbaijani lands.
The parents of the young soldiers expressed their pride in their children's honorable service to Motherland and thanked the head of state and the leadership of the Ministry of Defense for providing necessary conditions.