https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_5c2a6d94be76d7113fb124160_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının müdafiə nazirinin müvafiq əmrinə əsasən, şəhidlərimiz - jurnalist Məhərrəm İbrahimov və operator Sirac Abışovun “Hərbi əməkdaşlıq sahəsində xidmətlərə görə” medalı (ölümündən sonra) avqustun 27-də Müdafiə Nazirliyinin Mətbuat və İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsində onların ailə üzvlərinə təqdim edilib.
Bir qrup media mənsublarının da iştirak etdiyi tədbirdə Müdafiə Nazirliyinin Şəxsi Heyət Baş İdarəsinin rəisi general-mayor Müşfiq Məmmədov çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsində şəhidlərimizin göstərdikləri qəhrəmanlıq və şücaətlərdən söz açıb, onların əziz xatirəsinin daim ehtiramla yad olunduğunu vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ermənilər tərəfindən törədilmiş vəhşiliklərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə həmin bölgələrə ezam olunmuş, 2021-ci ilin iyununda xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən Kəlbəcər rayonu ərazisində minaya düşərək şəhid olan jurnalist M.İbrahimov və operator S.Abışov xalqımızın yaddaşında daim fədakarlıq nümunəsi kimi qalacaq.
Hər iki şəhidimizin ailə üzvləri və yaxınları onlara göstərilən diqqət və qayğıya, eləcə də bütün şəhidlərimizin xatirəsinin hər zaman uca tutulduğuna görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya, həmçinin Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, ordu quruculuğu sahəsində aparılan uğurlu islahatların ictimaiyyətə çatdırılmasında, hərbi-vətənpərvərliyin təbliğində və dezinformasiyalara qarşı mübarizədə Müdafiə Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıqda fərqlənən bir qrup media nümayəndələri də tədbirdə təltif ediliblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_5c2a6d94be76d7113fb124160_o.jpg
В соответствии с приказом министра обороны Азербайджанской Республики, 27 августа в Управлении по связям с медиа и общественностью Министерства обороны семьям журналистов-шехидов ‒ Магеррама Ибрагимова и оператора Сираджa Абышова были вручены медали «За заслуги в области военного сотрудничества» (посмертно).
Выступивший на мероприятии, в котором принимали участие и представители ряда средств массовой информации, начальник Главного управления по личному составу Министерства обороны генерал-майор Мушвиг Мамедов рассказал о героизме и доблести, проявленных нашими шехидами в 44-дневной Отечественной войне, и подчеркнул, что их светлая память будет чтиться вечно.
Было отмечено, что журналист Магеррам Ибрагимов и оператор Сирадж Абышов, командированные в освобождённые от оккупации регионы в целях донесения до мировой общественности фактов о зверствах, совершённых армянами на этих территориях, и погибшие в июне 2021 года при исполнении служебных обязанностей в результате подрыва на мине в Кяльбаджарском районе, навсегда останутся в памяти нашего народа примером самоотверженности.
Члены семей и близкие обоих шехидов выразили признательность Президенту Азербайджанской Республики, Верховному Главнокомандующему Вооружёнными Силами Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан ханым Алиевой, а также руководству Министерства обороны за проявленное внимание, заботу и почтение памяти всех шехидов.
Отметим, что на мероприятии были награждены и представители ряда средств массовой информации, отличившиеся в деле донесения до широкой общественности успешных реформ в сфере армейского строительства, военно-патриотической пропаганды, борьбы с дезинформацией и в сотрудничестве с Министерством обороны.