https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_de07ba17a3de8e12b093834c9_o.jpg
26 avqust saat 17:00-da Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vaciya Səmədova adına sərgi salonunda (Xəqani küç. 19) Batuxan Baymenin NOMADE BLACK & WHITE sərgisinin təntənəli açılışı oldu. Sərginin açılışında Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel, Azərbaycanın mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov iştirak ediblər.
Batuxan Baymen Qazaxıstanın ən məşhur müasir qrafika rəssamlarından biridir, onun əsərləri öz miqyası, düşüncə dərinliyi və özünəməxsus çöl rəngi ilə seçilir. Müasir təsviri sənətdə yeni cərəyanlara sadiq qalaraq, o, yaradıcılığında əcdadlarının köçəri mədəniyyətinin əvəzsiz irsindən ilham alır. Əsərləri qədim türklərin tarixini, nomadlar dünyasını əks etdirir.
Sərgidə təqdim olunan əsərlər öz miqyası və ifadəsi ilə heyran qalır. Batuxan Baymenin əsərlərinin özünəməxsus quruluşu metaforik, simvolik və alleqorik süjetlərlə doludur. Hər bir rəsm kompozisiya quruluşuna görə harmonikdir, çox mənalıdır, xalqın ruhunu ifadə edir. Rəssam türk xalqlarının ortaq fəlsəfəsini tədqiq və təhlil edərək qrafika əsərlərində tez-tez Abay Kunanbayev, Çingiz Aytmatovun, Əlişir Nəvainin əsərlərindən motivlərdən istifadə edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_de07ba17a3de8e12b093834c9_o.jpg
The grand opening of the exhibition NOMADE BLACK & WHITE by Batukhan Baymen took place in the Exhibition Salon named after Vadjia Samedova of the Union of Artists of Azerbaijan (Khagani Street 19) on August 26 at 17:00. The opening of the exhibition was attended by the Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan Alim Bayel, Deputy Minister of Culture of Azerbaijan Saadat Yusifova and Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan Farhad Khalilov.
Batukhan Baymen is one of the most famous contemporary graphic artists of Kazakhstan, his works are distinguished by their scale, depth of thought, and unique steppe color. Adhering to new trends in contemporary fine art, he draws inspiration in his work from the priceless heritage of the nomadic culture of his ancestors. His works reflect the history of the ancient Turks and the world of nomads.
The works presented at the exhibition impress with their scale and expression. The unique structure of Batukhan Baymen's works is filled with metaphorical, symbolic, and allegorical plots. Each painting is harmonious in compositional structure, very meaningful, they express the spirit of the people. The artist often uses motifs from the works of Abay Kunanbayev, Chingiz Aitmatov, Alisher Navoi in his graphic works, studying and analyzing the common philosophy of the Turkic peoples.