https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_de07ba17a3de8e12b093834c9_o.jpg
26 avqust saat 17:00-da Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vaciya Səmədova adına sərgi salonunda (Xəqani küç. 19) Batuxan Baymenin NOMADE BLACK & WHITE sərgisinin təntənəli açılışı oldu. Sərginin açılışında Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel, Azərbaycanın mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov iştirak ediblər.
Batuxan Baymen Qazaxıstanın ən məşhur müasir qrafika rəssamlarından biridir, onun əsərləri öz miqyası, düşüncə dərinliyi və özünəməxsus çöl rəngi ilə seçilir. Müasir təsviri sənətdə yeni cərəyanlara sadiq qalaraq, o, yaradıcılığında əcdadlarının köçəri mədəniyyətinin əvəzsiz irsindən ilham alır. Əsərləri qədim türklərin tarixini, nomadlar dünyasını əks etdirir.
Sərgidə təqdim olunan əsərlər öz miqyası və ifadəsi ilə heyran qalır. Batuxan Baymenin əsərlərinin özünəməxsus quruluşu metaforik, simvolik və alleqorik süjetlərlə doludur. Hər bir rəsm kompozisiya quruluşuna görə harmonikdir, çox mənalıdır, xalqın ruhunu ifadə edir. Rəssam türk xalqlarının ortaq fəlsəfəsini tədqiq və təhlil edərək qrafika əsərlərində tez-tez Abay Kunanbayev, Çingiz Aytmatovun, Əlişir Nəvainin əsərlərindən motivlərdən istifadə edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_de07ba17a3de8e12b093834c9_o.jpg
26 августа в 17:00 в Выставочном салоне им. Ваджии Самедовой Союза Художников Азербайджана (ул. Хагани19) состоялось торжественное открытие выставки NOMADE BLACK & WHITE Батухана Баймена. В открытие выставки приняли участие посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель, заместитель министра культуры Азербайджана Саадат Юсифова и председатель Союза художников Азербайджана Фархад Халилов.
Батухан Баймен – один из самых известных современных художников-графиков Казахстана, его произведения отличаются масштабностью, глубиной мысли, уникальным степным колоритом. Придерживаясь новых тенденций в современном изобразительном искусстве, он в своем творчестве черпает вдохновение в бесценном наследии кочевой культуры предков. Его работы отражают историю древних тюрков и мир номадов.
Представленные на выставке работы впечатляют своим масштабом и экспрессией. Своеобразная структура произведений Батухана Баймена наполнена метафорическими, символическими, аллегорическими сюжетами. Каждая картина по композиционной структуре гармонична, очень содержательна, в них выражен дух народа. Художник часто использует в своих графических работах мотивы из творчества Абая Кунанбаева, Чингиза Айтматова, Алишера Навои, изучая и анализируя общность философии тюркских народов.