https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d0e20ad83e52bedc6309c795d_o.jpg
Tədbirdə Oyunların Təşkilat Komitəsinin sədr müavini, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri Fərid Qayıbov, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Adil Tağıyev iştirak ediblər.
Çıxışlarda vurğulanıb ki, belə əhəmiyyətli idman tədbirinin Azərbaycanda keçirilməsi ölkənin idman və mədəni həyatında mühüm hadisədir.
Xüsusilə Adil Tağıyev qeyd edib ki, III MDB Oyunlarına hazırlıq çərçivəsində şəhərdə genişmiqyaslı təmir-tikinti işləri aparılır. Gəncədə həmçinin Qafqazın ən böyük idman sarayı inşa olunub.
Öz növbəsində nazir Fərid Qayıbov Gəncə sakinlərini Oyunlar zamanı idmançıları fəal dəstəkləməyə çağırıb. “Oyunların başlanmasına bir aydan da az vaxt qalıb. Bildiyiniz kimi, idman Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Ölkəmiz artıq müxtəlif multi-idman yarışlara ev sahibliyi edib. Lakin ilk dəfə belə böyük idman tədbiri regionlarda keçiriləcək. Gəncədə açılış və bağlanış mərasimləri, eləcə də bir sıra idman növləri üzrə yarışlar təşkil olunacaq”, – deyə o bildirib.
Mərasim çərçivəsində geniş ictimaiyyətə III MDB Oyunlarının rəsmi talismanları – Bəbir və Leyla təqdim olunub.
Tədbirin əsas məqamı xüsusi quraşdırılmış stendlərdə geri sayım saatlarının işə salınması olub.
Bayram proqramı populyar ifaçılar Əmiliya Yaqubova və Çingiz Mustafayevin iştirakı ilə maraqlı konsertlə davam edib. Həmçinin tamaşaçılara Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən hazırlanan musiqi-xoreoqrafik nümayiş təqdim olunub.
III MDB Oyunları 28 sentyabr – 8 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycanın yeddi şəhərində keçiriləcək: Gəncə, Yevlax, Mingəçevir, Qəbələ, Şəki, Göygöl və Xankəndi. Açılış və bağlanış mərasimləri Gəncə Şəhər Stadionunda olacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d0e20ad83e52bedc6309c795d_o.jpg
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Организационного комитета, министр молодежи и спорта Азербайджанской Республики Фарид Гаибов, заместитель главы Исполнительной власти города Гянджа Адиль Тагиев.
В своих выступлениях они подчеркнули, что проведение столь значимого спортивного мероприятия в Азербайджане является важным событием в спортивной и культурной жизни страны.
В частности, Адиль Тагиев отметил, что в рамках подготовки к III Играм стран СНГ в городе проводятся масштабные ремонтно-строительные работы. В Гяндже также построен крупнейший спортивный дворец Кавказа.
В свою очередь министр Фарид Гаибов призвал жителей Гянджи активно поддерживать спортсменов во время проведения Игр. «До начала соревнований остаётся меньше месяца. Как известно, спорт является одним из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана. Наша страна уже принимала различные мультиспортивные соревнования. Однако впервые столь крупное спортивное мероприятие пройдет в регионах страны. В Гяндже состоятся церемонии открытия и закрытия, а также соревнования по ряду видов спорта», – отметил он.
В рамках церемонии широкой общественности были представлены официальные талисманы III Игр стран СНГ – Бабир и Лейла.
Ключевым моментом мероприятия стало включение часов обратного отсчёта на специально установленном стенде.
Праздничная программа продолжилась ярким концертом, в котором приняли участие популярные исполнители Эмилия Ягубова и Чингиз Мустафаев.
III Игры стран СНГ пройдут с 28 сентября по 8 октября 2025 года в семи городах Азербайджана: Гяндже, Евлахе, Мингячевире, Габале, Шеки, Гёйгёле и Ханкенди. Церемонии открытия и закрытия состоятся на Городском стадионе Гянджи.