Azərbaycan icması Toronto şəhərində piket keçirib
Kanadanın Toronto şəhərində yaşayan Azərbaycan icması Ermənistanın törətdiyi son təxribatlara və apardığı təcavüzkar siyasətə etiraz məqsədilə piket keçirib.
Aksiya “Vətən” Mədəniyyət və İncəsənət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə şəhərin izdihamlı Mel Lastman meydanında baş tutub.
Azərbaycan, Türkiyə və İsrail bayraqlarının dalğalandırıldığı piketdə dost xalqların nümayəndələri, o cümlədən yəhudi və türk icmalarının üzvləri də iştirak ediblər.
Aksiya iştirakçıları “Qarabağ Azərbaycandır!”, “Azərbaycan sülh istəyir!”, “Ermənistan faktları təhrif edir, dünya ictimaiyyətini aldadır!”, “Ermənistan, qeyri-qanuni silahlı birləşmələrini Qarabağdan çıxar!”, “Ermənistan, sülh müqaviləsini imzala!”, “Ermənistan, işğal siyasətini dayandır!”, “Ermənistan, bölgədə təxribatçı olma, hərbi təxribatlarını dayandır!”, “Ermənilərin basdırdıqları minalar mülki əhalini öldürür!”, “Ermənistan, bizim torpaqlarımızın minalanmasını dayandır!”, “Ermənistan, itkin düşmüş adamlarımızın taleyi barədə məlumatları Azərbaycana təqdim et!”, “Ermənistan Azərbaycanın İrəvandakı mədəni irsini məhv edib!” kimi şüarların əks olunduğu plakatları nümayiş etdiriblər.
Aksiyada çıxış edən soydaşlarımız şəhər sakinlərinə “Azərbaycan dayanıqlı sülh istəyir” tələbinin əks olunduğu bukletlər paylayıblar. Bukletlərdə Azərbaycanın tarixi torpaqlarında Ermənistanın apardığı işğalçılıq siyasəti haqqında məlumat verilib.
Aksiya zamanı Toronto şəhərinin mərkəzi küçələrində Azərbaycan həqiqətlərinin əks olunduğu LED ekranlı avtomobil hərəkət edib. Ekranda “Azərbaycan sülh istəyir, Ermənistan müharibə istəyir!”, “Ermənistan faktları təhrif edir, dünya ictimaiyyətini aldadır!”, “Ermənistan minaları = müharibə cinayətləri!”, “Azərbaycan torpaqlarında erməni əsgərlərinə YOX!”, “Ermənistan Azərbaycanın İrəvandakı mədəni irsini məhv edib!”, “Ermənistanın minaları mülki vətəndaşları öldürür”, “Ermənistan, sülh müqaviləsini imzala!” şüarları və bu mövzuları əhatə edən təsvirlər nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, Ermənistanın sentyabrın 12-13-də Azərbaycanla dövlət sərhədində törətdiyi təxribatlara etiraz əlaməti olaraq dünyanın 30-a yaxın ölkəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları tərəfindən müxtəlif aksiyalar keçirilib, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara və dünya liderlərinə müraciət və bəyanatlar göndərilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f0254966303497d1a54c2d8d9_o.jpg
В канадском городе Торонто азербайджанская община провела пикет в знак протеста против недавних провокаций Армении и проводимой ею агрессивной политики.
Акция прошла на многолюдной городской площади Мела Ластмана при поддержке Центра культуры и искусства «Ветен».
В мероприятии, где развевались флаги Азербайджана, Турции и Израиля, приняли участие представители дружественных народов, в том числе члены еврейской и турецкой общин.
Участники акции демонстрировали плакаты с лозунгами, “Карабах-это Азербайджан!", “Азербайджан хочет мира!", “Армения искажает факты, обманывает мировую общественность!", “Армения, выведи свои незаконные вооруженные формирования из Карабаха!", “Армения, подпиши мирный договор!",”Армения, прекрати оккупационную политику!", “Армения, не будь провокатором в регионе, прекрати военные провокации!", “Мины, заложенные армянами, убивают гражданское население!", “Армения, прекрати оккупацию наших земель!”, “Армения, представь Азербайджану информацию о судьбе наших пропавших без вести граждан!”, "Армения уничтожила культурное наследие Азербайджана в Иреване!”.
Наши соотечественники, выступавшие на акции, раздали жителям города буклеты с требованием “Азербайджан хочет устойчивого мира”. Буклеты содержали информацию об оккупационной политике, проводимой Арменией на исторических землях Азербайджана.
Во время акции по центральным улицам Торонто передвигался автомобиль со светодиодным экраном, на котором отражались азербайджанские реалии.
Демонстрировались лозунги "Азербайджан хочет мира, Армения желает войны!", "Армения искажает факты, обманывает мировую общественность!", "Мины, заложенные Арменией - военное преступление!", "Нет армянским солдатам на азербайджанской земле!”, "Армения уничтожила культурное наследие Азербайджана в Иреване!", "Мины Армении убивают мирных жителей", " Армения, подпиши мирное соглашение!" и охватывающие эти темы изображения.
Следует отметить, что в знак протеста против провокации, совершенной Арменией на государственной границе с Азербайджаном 12-13 сентября, азербайджанские диаспорские организации, действующиие в 30 странах мира, провели различные акции, направили обращения и заявления в международные организации и мировым лидерам.