https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_3449d3618e1af64589884c24f_o.jpg
1 sentyabr 2025-ci il tarixində Bakıda dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri olan 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) dünya finalının açılış mərasimi keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbir ölkəmizdə ilk dəfə təşkil edilən dünya finalı ilə tarixə düşüb.
Qeyd edək ki, ICPC dünya finalı Mərkəzi Bankın tərəfdaşlığı, ICPC Fondunun təşkilatçılığı, ADA Universitetinin ev sahibliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, ICPC Azərbaycan icmasının əməkdaşlığı və PAŞA Holding-in dəstəyi ilə gerçəkləşir. Kapital Bank isə PAŞA Holding-in daxilində bu mühüm qlobal layihədə fəal iştirak edir.
Açılış mərasimində ICPC Fondunun prezidenti Bil Pouçer builki yarışa 63 294 tələbə, 10 573 məşqçi və köməkçi məşqçinin qatıldığını bildirib. Onlar 3 307 universiteti və 93 şirkəti təmsil edərək yarışların seçim mərhələlərində iştirak ediblər. Nəticədə dünyanın ən güclü tələbə proqramçılarından ibarət 148 komanda final mərhələsinə vəsiqə qazanaraq Bakıya toplaşıb.
Tədbirdə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov bu mötəbər yarışın Bakıda keçirilməsini Azərbaycanın texnoloji tərəqqisinin göstəricisi, beynəlxalq əməkdaşlığa açıqlığının nümunəsi adlandırıb. O vurğulayıb ki, bu təcrübə gənclərin ölkənin texnoloji gələcəyinin formalaşdırılmasına və maliyyə sektorunun mürəkkəb çağırışlarının həllinə mühüm töhfə verəcək.
Bankın nümayəndələrinin də qatıldığı açılış mərasimi, Kapital Bank-ın gənclərin inkişafına, innovasiya və texnologiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıqlara verdiyi önəmin nümunəsidir. Bununla yanaşı, PAŞA Holding-in stendində Kapital Bank tərəfindən gənclərə bank sektorunda mövcud iş imkanları, karyera inkişafı, innovativ məhsullar və layihələr haqqında ətraflı məlumat təqdim olunur. Ziyarətçilərin sualları cavablandırılır, onların maraq göstərdiyi mövzular üzrə interaktiv söhbətlər aparılır.
Beş gün davam edəcək layihə çərçivəsində iştirakçılar həm də Bakı Konqres Mərkəzində təşkil olunan sərgidə müxtəlif beynəlxalq şirkətlərin stendləri ilə tanış ola biləcəklər. Sərgidə “OpenAI”, “JetBrains”, “Huawei”, “Google” kimi qlobal lider texnologiya şirkətləri də öz təcrübə və həllərini təqdim edirlər.

On September 1, 2025, the opening ceremony of the 49th International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Finals, one of the most prestigious programming competitions in the world, was held in Baku. The event, hosted at the Heydar Aliyev Center, made history as the World Finals took place in our country for the first time.
It should be noted that the ICPC World Finals are organized in partnership with the Central Bank, the ICPC Foundation, and ADA University, in collaboration with the Innovation and Digital Development Agency and the ICPC Azerbaijan community, and with the support of PASHA Holding. As part of PASHA Holding, Kapital Bank actively participates in this significant global project.
During the opening ceremony, ICPC Foundation President Bill Poucher announced that this year’s competition brought together 63,294 students and 10,573 coaches and assistant coaches. Representing 3,307 universities and 93 companies, they competed in the qualifying rounds. As a result, 148 of the world’s top student programming teams earned their place in the World Finals in Baku.
In his speech, Taleh Kazimov, Chairman of the Central Bank, described the hosting of this prestigious contest in Baku as a testament to Azerbaijan’s technological progress and as a symbol of its openness to international cooperation. He emphasized that this experience will play a crucial role in shaping the technological future of the country and in addressing the complex challenges of the financial sector.
The opening ceremony, attended by representatives of Kapital Bank, reflects the Bank’s commitment to youth development and its support for international cooperation in the fields of innovation and technology. In addition, at the PASHA Holding stand, Kapital Bank representatives provide young people with detailed information about career opportunities in the banking sector, professional growth prospects, as well as the Bank’s innovative products and projects. Visitors’ questions are answered, and interactive discussions are held on topics of their interest.
As part of the five-day project, participants will also have the opportunity to visit the exhibition organized at the Baku Convention Center, where various international companies are represented. Among the exhibitors are global technology leaders such as OpenAI, JetBrains, Huawei, and Google, displaying their expertise and solutions.