https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_3449d3618e1af64589884c24f_o.jpg
1 sentyabr 2025-ci il tarixində Bakıda dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri olan 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) dünya finalının açılış mərasimi keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbir ölkəmizdə ilk dəfə təşkil edilən dünya finalı ilə tarixə düşüb.
Qeyd edək ki, ICPC dünya finalı Mərkəzi Bankın tərəfdaşlığı, ICPC Fondunun təşkilatçılığı, ADA Universitetinin ev sahibliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, ICPC Azərbaycan icmasının əməkdaşlığı və PAŞA Holding-in dəstəyi ilə gerçəkləşir. Kapital Bank isə PAŞA Holding-in daxilində bu mühüm qlobal layihədə fəal iştirak edir.
Açılış mərasimində ICPC Fondunun prezidenti Bil Pouçer builki yarışa 63 294 tələbə, 10 573 məşqçi və köməkçi məşqçinin qatıldığını bildirib. Onlar 3 307 universiteti və 93 şirkəti təmsil edərək yarışların seçim mərhələlərində iştirak ediblər. Nəticədə dünyanın ən güclü tələbə proqramçılarından ibarət 148 komanda final mərhələsinə vəsiqə qazanaraq Bakıya toplaşıb.
Tədbirdə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov bu mötəbər yarışın Bakıda keçirilməsini Azərbaycanın texnoloji tərəqqisinin göstəricisi, beynəlxalq əməkdaşlığa açıqlığının nümunəsi adlandırıb. O vurğulayıb ki, bu təcrübə gənclərin ölkənin texnoloji gələcəyinin formalaşdırılmasına və maliyyə sektorunun mürəkkəb çağırışlarının həllinə mühüm töhfə verəcək.
Bankın nümayəndələrinin də qatıldığı açılış mərasimi, Kapital Bank-ın gənclərin inkişafına, innovasiya və texnologiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıqlara verdiyi önəmin nümunəsidir. Bununla yanaşı, PAŞA Holding-in stendində Kapital Bank tərəfindən gənclərə bank sektorunda mövcud iş imkanları, karyera inkişafı, innovativ məhsullar və layihələr haqqında ətraflı məlumat təqdim olunur. Ziyarətçilərin sualları cavablandırılır, onların maraq göstərdiyi mövzular üzrə interaktiv söhbətlər aparılır.
Beş gün davam edəcək layihə çərçivəsində iştirakçılar həm də Bakı Konqres Mərkəzində təşkil olunan sərgidə müxtəlif beynəlxalq şirkətlərin stendləri ilə tanış ola biləcəklər. Sərgidə “OpenAI”, “JetBrains”, “Huawei”, “Google” kimi qlobal lider texnologiya şirkətləri də öz təcrübə və həllərini təqdim edirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_3449d3618e1af64589884c24f_o.jpg
1 сентября 2025 года в Баку состоялась церемония открытия мирового финала 49-го Международного межуниверситетского конкурса по программированию (ICPC), одного из самых престижных соревнований в области программирования в мире. Мероприятие, проходящее в Центре Гейдара Алиева, стало историческим, ведь мировой финал впервые проводится в нашей стране.
Стоит отметить, что мировой финал ICPC организован при партнерстве Центрального банка, организации Фонда ICPC и Университета ADA, при совместном сотрудничестве Агентства инноваций и цифрового развития и сообщества ICPC Азербайджан, а также при поддержке PAŞA Holding. Kapital Bank, являющийся частью PAŞA Holding, активно участвует в этом важном глобальном проекте.
На церемонии открытия президент Фонда ICPC Уильям Б. Пучер сообщил, что в этом году в соревновании приняли участие 63 294 студента, 10 573 тренера и помощника тренеров. Они представляли 3 307 университетов и 93 компании, участвуя в отборочных этапах. В результате в финал, который проходит в Баку, вышли 148 команд из лучших студентов-программистов мира.
В своем выступлении председатель Центрального банка Талех Казымов назвал проведение этого престижного конкурса в Баку показателем технологического прогресса Азербайджана и примером открытости международному сотрудничеству. Он подчеркнул, что этот опыт окажет важное влияние на формирование технологического будущего страны и решение сложных задач в финансовом секторе.
Открытие, в котором приняли участие представители Kapital Bank, является наглядным примером внимания банка к развитию молодежи, а также к международному сотрудничеству в сфере инноваций и технологий. Кроме того, на стенде PASHA Holding представители Kapital Bank подробно информируют молодежь о карьерных возможностях в банковской сфере, перспективах профессионального роста, инновационных продуктах и реализуемых проектах. В ходе мероприятия посетителям даются ответы на все их вопросы, проходят интерактивные беседы по темам, вызывающим наибольший интерес.
В рамках проекта, который продолжается в течение пяти дней, участники имеют возможность посетить выставку в Бакинском Конгресс-центре, где представлены стенды различных международных компаний. Среди участников – мировые лидеры в области технологий, такие как OpenAI, JetBrains, Huawei и Google, демонстрирующие свои решения и опыт.