https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e773721dfb8b16c635d099e8e_o.jpg
Fərmanın tələblərinə uyğun olaraq “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb. İdarə informasiya sistemləri və ehtiyatlarını qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinə yerləşdirib.
“AzInTelecom” tərəfindən “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi isə Virtual server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) xidməti ilə təmin edilib.
Bununla da qurum öz kritik sistemləri üçün daha dayanıqlı və əlçatan İT infrastrukturu əldə edib.
“Hökumət buludu” haqqında
“Hökumət buludu” layihəsi AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən icra edilir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların İT xərcləri azalır, informasiya sistemləri ölkə daxilində – vahid mərkəzdə saxlanılır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə və 24/7 rejimində monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e773721dfb8b16c635d099e8e_o.jpg
The implementation of Presidential Decree No. 718 of the Republic of Azerbaijan, regarding measures for establishing the "Government Cloud" (G-cloud) and providing cloud services, is ongoing.
Under the decree, another government institution, "Icherisheher" State Historical Architectural Reserve, has migrated its IT systems to the “Government Cloud.” The institution has partially relocated its information systems and resources to the Baku Main Data Center, operated by “AzInTelecom” LLC.
AzInTelecom provided "Icherisheher" State Historical Architectural Reserve with Virtual Server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service)).
This ensures high availability of the institution’s critical systems.
About the “Government Cloud” Project
The “Government Cloud” project is being implemented by “AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding. Within the framework of the project, the full or partial migration of state institutions’ IT systems to the Main Data Center in Baku and the Backup Data Center in Yevlax is carried out. As a result of the migration, the IT costs of institutions are reduced, and information systems are stored domestically – in a single centralized location. Enhanced information security and 24/7 monitoring services are ensured.