https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f001cd1e8b7dde5d99f38d97b_o.jpg
Paytaxt Bakı 2026-cı il 24–28 may tarixlərində beynəlxalq idman ictimaiyyətinin ən nüfuzlu müzakirə platformlarından biri olan – SportAccord World Sport & Business Summitinə ev sahibliyi edəcək. Bu münasibətilə 8 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, SportAccord və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti arasında rəsmi müqavilə imzalanıb, təqdimat mərasimi keçirilib.
2003-cü ildə təsis edilən SportAccord bu gün həm Olimpiya, həm də qeyri-Olimpiya idman növlərini təmsil edən 120-dən çox beynəlxalq federasiyanı, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsini və digər idman təşkilatlarını bir araya gətirən nüfuzlu qurumlardan biridir. Təşkilatın əsas məqsədi idmanın qlobal inkişafına dəstək vermək, idman qurumları arasında əməkdaşlığı gücləndirmək və idmanın sosial, iqtisadi və mədəni dəyərlərini dünyada təşviq etməkdir.
SportAccord-un hər il keçirilən sammiti qlobal idman və biznes dairələrinin ən mötəbər tədbirlərindən biridir. Burada yüzlərlə beynəlxalq federasiya, təşkilat, sponsor və media nümayəndəsi bir araya gələrək idman dünyasının gələcəyini müzakirə edir, yeni tərəfdaşlıqlar qurur və qlobal şəbəkələşmə imkanlarından yararlanır. Sammit çərçivəsində konfranslar, sərgilər və ikitərəfli görüşlər təşkil edilir.
SportAccord həm Olimpiya, həm də qeyri-Olimpiya idman növlərini birləşdirən Dünya Döyüş Oyunları (World Combat Games), Dünya Zəka Oyunları (World Mind Games) və Dünya Urban Oyunlarını (World Urban Games) təşkil edir və bu tədbirlər 150-dən çox ölkədə tanınır.
Bakının 2026-cı ildə bu mötəbər sammitə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın beynəlxalq idman və biznes dünyasında mövqeyini daha da möhkəmləndirəcək və ölkəmizi qlobal idman ictimaiyyətinin diqqət mərkəzinə çıxaracaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f001cd1e8b7dde5d99f38d97b_o.jpg
Столица Азербайджана, Баку, примет один из самых престижных международных форумов спортивного диалога – SportAccord World Sport & Business Summit, который пройдет с 24 по 28 мая 2026 года. По этому случаю 8 сентября 2025 года было подписано официальное соглашение между Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики, SportAccord и Операционной компанией Baku City Circuit, а также состоялась презентационная церемония.
Основанная в 2003 году, SportAccord сегодня является одной из наиболее влиятельных организаций в мировом спорте, объединяющей более 120 международных федераций, представляющих как олимпийские, так и неолимпийские виды спорта, а также Международный олимпийский комитет и другие ведущие спортивные организации. Цель организации – содействовать глобальному развитию спорта, укреплять сотрудничество между спортивными структурами и продвигать социальные, культурные и экономические ценности спорта во всем мире.
SportAccord World Sport & Business Summit считается одним из ключевых ежегодных мероприятий в международной спортивной и деловой повестке. Каждый год сотни международных федераций, организаций, спонсоров и представителей СМИ собираются, чтобы обсудить будущее спорта, наладить новые партнерства и воспользоваться возможностями для глобального взаимодействия. Программа саммита включает конференции, выставки и двусторонние встречи.
Помимо саммита, SportAccord организует World Combat Games, World Mind Games и World Urban Games – события, объединяющие олимпийские и неолимпийские виды спорта и признанные более чем в 150 странах мира.
Проведение этого престижного саммита в Баку в 2026 году еще больше укрепит позиции Азербайджана в международном спортивном и деловом сообществе и выведет страну в центр внимания глобальной спортивной общественности.