https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c99eac9db903eb76f70097b5b_o.jpg
III MDB Oyunlarının başlamasına az vaxt qalıb. Avarçəkənlərimiz artıq hazırlığın həlledici mərhələsindədirlər. 28 sentyabr – 8 oktyabr tarixlərində Azərbaycanın yeddi şəhərində keçiriləcək Oyunlar milli komanda üçün gücünü göstərmək baxımından mühüm sınaq olacaq. Yarışların proqramına akademik avarçəkmə, kayak və kanoe növləri daxildir. Azərbaycanlı idmançılar öz sözlərini deməyə hazırdırlar.
Azərbaycan kayak və kanoe avarçəkməsi üzrə yığma komandasının böyük məşqçisi Mirnazim Cavadov hazırlığın plana uyğun getdiyini bildirib:
“Heyətimiz müəyyənləşib. Oyunlara qədər bir sıra idmançılar beynəlxalq turnirlərdə çıxış edəcəklər. İki avarçəkənimiz Portuqaliyada Gənclər və yeniyetmələr arasında dünya çempionatında iştirak edib. Hazırlıq çərçivəsində Belarusda təlim-məşq toplanışı, həmçinin Rusiyanın Barnaul şəhərində keçiriləcək turnir planlaşdırılır. Bir neçə idmançımız Milanda Böyüklər arasında dünya çempionatında da iştirak ediblər.
III MDB Oyunlarında uğurlu çıxışa ümid edirik. Daha çox qızıl medal istərdik, amma rəqabət güclü olacaq. Buna baxmayaraq, mükafat yerləri uğrunda mübarizə aparmağa hazırıq”, – deyə o bildirib.
Akademik avarçəkmə üzrə yığmanın baş məşqçisi Vladimir Morozov isə komandanın böyük iş gördüyünü vurğulayıb:
“Oyunlara hazırlıq hələ 2024-cü ilin sentyabrında başlayıb. Biz 10 perspektivli idmançı seçdik və onlar Mingəçevir bazasında məşq edirlər. Burada bütün lazımi şərait var. İdmançılar artıq yaxşı nəticələr göstəriblər. Azər İlyasov və Cahangir Məmmədli Avstriyada keçirilən beynəlxalq reqatada ikinci yeri tutublar.
Xüsusi ümidlərimiz Nurlan Paşayev, Azər İlyasov və Cahangir Məmmədliyədir. Onlar medal uğrunda mübarizə aparmaq gücünə malikdirlər. Rəqiblərimiz isə avarçəkmədə zəngin təcrübəsi olan ölkələrdir. Komandamız gəncdir, amma biz onlarla rəqabət aparacağıq”, – deyə Morozov qeyd edib.
Məşqçinin sözlərinə görə, idmançılar intensiv rejimdə – həftədə yalnız bir gün istirahət olmaqla, gündə iki dəfə məşq edirlər. Federasiya isə bütün lazımi şəraiti yaradır və beynəlxalq arenada çıxış imkanlarını təmin edir.
III MDB Oyunları Azərbaycan avarçəkənləri üçün həqiqi sınaq, həm də özlərini göstərmək üçün bir şans olacaq.

Цель - победа: путь азербайджанских гребцов к III Играм стран СНГ
Цель - победа: путь азербайджанских гребцов к III Играм стран СНГ Цель - победа: путь азербайджанских гребцов к III Играм стран СНГ
До старта III Игр стран СНГ остается все меньше времени, и азербайджанские гребцы входят в решающую фазу подготовки. Соревнования, которые пройдут с 28 сентября по 8 октября в семи городах Азербайджана, станут важной проверкой сил для национальной команды. В программу Игр войдут академическая гребля и гребля на байдарках и каноэ - дисциплины, где азербайджанские спортсмены готовы заявить о себе.
Старший тренер сборной Азербайджана по гребле на байдарках и каноэ Мирназим Джавадов отметил, что подготовка команды идет по плану:
«Состав у нас определен. До Игр ряд спортсменов выступит на международных турнирах. Двое уже приняли участие в юношеском и молодежном чемпионате мира в Португалии. В рамках подготовки мы планируем сборы в Беларуси, а также участие в турнире в Барнауле (Россия). В конце августа прошел взрослый чемпионат мира в Милане, куда также поехали несколько наших спортсменов.
На III Играх СНГ мы рассчитываем на успешное выступление. Хотелось бы побольше золотых медалей, но конкуренция будет высокой. Тем не менее, на призовые места мы настроены», - сказал он.
Главный тренер сборной по академической гребле Владимир Морозов подчеркнул, что команда проделала большую работу:
«Подготовка к Играм началась еще в сентябре 2024 года. Мы отобрали 10 перспективных спортсменов, которые тренируются на базе в Мингячевире, где есть все необходимые условия. Ребята уже показали хорошие результаты. Азер Ильясов и Джахангир Мамедли завоевали второе место на международной регате в Австрии.
Особые надежды мы возлагаем на Нурлана Пашаева, Азера Ильясова и Джахангира Мамедли, которые способны побороться за медали. Конечно, наши соперники — это страны с богатым опытом в гребле. У нас молодая команда, но мы постараемся составить им конкуренцию», - отметил Морозов.
По словам тренера, спортсмены работают в интенсивном режиме - по два раза в день, имея лишь один выходной в неделю. Федерация, в свою очередь, обеспечивает все необходимые условия и дает возможность выступать на международной арене.
III Игры стран СНГ обещают стать настоящим испытанием для азербайджанских гребцов, а также шансом заявить о себе.