https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c99eac9db903eb76f70097b5b_o.jpg
III MDB Oyunlarının başlamasına az vaxt qalıb. Avarçəkənlərimiz artıq hazırlığın həlledici mərhələsindədirlər. 28 sentyabr – 8 oktyabr tarixlərində Azərbaycanın yeddi şəhərində keçiriləcək Oyunlar milli komanda üçün gücünü göstərmək baxımından mühüm sınaq olacaq. Yarışların proqramına akademik avarçəkmə, kayak və kanoe növləri daxildir. Azərbaycanlı idmançılar öz sözlərini deməyə hazırdırlar.
Azərbaycan kayak və kanoe avarçəkməsi üzrə yığma komandasının böyük məşqçisi Mirnazim Cavadov hazırlığın plana uyğun getdiyini bildirib:
“Heyətimiz müəyyənləşib. Oyunlara qədər bir sıra idmançılar beynəlxalq turnirlərdə çıxış edəcəklər. İki avarçəkənimiz Portuqaliyada Gənclər və yeniyetmələr arasında dünya çempionatında iştirak edib. Hazırlıq çərçivəsində Belarusda təlim-məşq toplanışı, həmçinin Rusiyanın Barnaul şəhərində keçiriləcək turnir planlaşdırılır. Bir neçə idmançımız Milanda Böyüklər arasında dünya çempionatında da iştirak ediblər.
III MDB Oyunlarında uğurlu çıxışa ümid edirik. Daha çox qızıl medal istərdik, amma rəqabət güclü olacaq. Buna baxmayaraq, mükafat yerləri uğrunda mübarizə aparmağa hazırıq”, – deyə o bildirib.
Akademik avarçəkmə üzrə yığmanın baş məşqçisi Vladimir Morozov isə komandanın böyük iş gördüyünü vurğulayıb:
“Oyunlara hazırlıq hələ 2024-cü ilin sentyabrında başlayıb. Biz 10 perspektivli idmançı seçdik və onlar Mingəçevir bazasında məşq edirlər. Burada bütün lazımi şərait var. İdmançılar artıq yaxşı nəticələr göstəriblər. Azər İlyasov və Cahangir Məmmədli Avstriyada keçirilən beynəlxalq reqatada ikinci yeri tutublar.
Xüsusi ümidlərimiz Nurlan Paşayev, Azər İlyasov və Cahangir Məmmədliyədir. Onlar medal uğrunda mübarizə aparmaq gücünə malikdirlər. Rəqiblərimiz isə avarçəkmədə zəngin təcrübəsi olan ölkələrdir. Komandamız gəncdir, amma biz onlarla rəqabət aparacağıq”, – deyə Morozov qeyd edib.
Məşqçinin sözlərinə görə, idmançılar intensiv rejimdə – həftədə yalnız bir gün istirahət olmaqla, gündə iki dəfə məşq edirlər. Federasiya isə bütün lazımi şəraiti yaradır və beynəlxalq arenada çıxış imkanlarını təmin edir.
III MDB Oyunları Azərbaycan avarçəkənləri üçün həqiqi sınaq, həm də özlərini göstərmək üçün bir şans olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c99eac9db903eb76f70097b5b_o.jpg
There is little time left until the start of the 3rd CIS Games. Our rowers are already in the crucial phase of their preparation. Held between September 28 and October 8 across seven cities in Azerbaijan, the Games will serve as an important test for the national team to demonstrate its strength. The event program includes academic rowing, kayaking, and canoeing disciplines. Azerbaijani athletes are ready to make their mark.
Head coach of Azerbaijan’s national kayaking and canoeing team, Mirnazim Javadov, stated that preparations are going according to plan:
“Our lineup has been determined. Before the Games, several athletes will compete in international tournaments. Two of our rowers have already participated in the World Championship for juniors and youth in Portugal. As part of the preparation, we’re planning a training camp in Belarus and participation in a tournament in Barnaul, Russia. At the end of August, some of our athletes were also competed in the senior World Championship in Milan.
We hope to perform successfully at the 3rd CIS Games. We would like to win more gold medals, though competition will be strong. Nevertheless, we are ready to fight for podium finishes,” he added.
Head coach of the national academic rowing team, Vladimir Morozov, emphasized the team’s dedicated efforts:
“Preparation for the Games began back in September 2024. We selected 10 promising athletes who are now training at the Mingachevir base, which offers all the necessary conditions. The athletes have already shown good results. Azar Ilyasov and Jahangir Mammadli placed second in an international regatta held in Austria.
We have high hopes for Nurlan Pashayev, Azar Ilyasov, and Jahangir Mammadli. They are capable of competing for medals. Our rivals are countries with rich experience in rowing. Our team is young, but we will put up strong competition,” said Morozov.
According to the coach, the athletes are training intensively—twice a day with only one rest day per week. The federation provides all necessary conditions and ensures opportunities for international competition.