https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_2663b9036f4264aab2faa1009_o.jpg
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə yaradılmış “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunun hibrid formada növbəti iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq iqtisadiyyatın, o cümlədən energetika sahəsinin inkişafının təmin edilməsi, qarşıda duran hədəflərə nail olunması məqsədilə ölkə başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın icrasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. “Yaşıl Enerji Məkanı” məqsədinin enerji təhlükəsizliyi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə, enerji səmərəliliyi, yaşıl texnologiyalardan istifadə, iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub. Strategiyanın icrası ilə bağlı ilkin hesabat layihəsindən bəhs edilərək hesabat dövrü ərzində görülmüş işlər üzrə nəticələrin qənaətbəxş olduğu vurğulanıb və gündəlikdə duran məsələlərə diqqət çəkilib.
Sonra İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda 5.2-ci məqsədi - “Yaşil enerji məkani” üzrə nəzərdə tutulmuş aidiyyəti tədbirlərin icrasına dair 2025-ci ilin 1-ci yarımili üzrə hesabat təqdim edilib, görülmüş işlər, aparılmış monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri nəzərdən keçirilib, hədəf indikatorları üzrə tədbirlərin icra göstəriciləri, çağırış və tövsiyələr barədə məlumat verilib.
Sonda qrup üzvlərinin ilkin monitorinq və qiymətləndirmə hesabatına dair rəy və təklifləri dinlənilib, icrası davam edən tədbirlərlə bağlı mövcud vəziyyət və atılacaq növbəti addımlar müzakirə edilib və qarşıdakı dövrdə tədbirlərin tam və effektiv icrası ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qeyd edək ki, “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunur.

The next meeting of the Working Group on the green energy zone was held The next meeting of the Working Group on the green energy zone was held
The next hybrid-format meeting of the Green Energy Space Working Group, established to ensure the implementation of measures envisaged in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026 and to coordinate the activities of relevant state bodies, has held.
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, who chaired the meeting, underlined that in line with the Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 2 February 2021, the implementation of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026, approved by the Head of State, plays a crucial role in ensuring economic growth, including in the energy sector, and in achieving the set targets. The importance of the Green Energy Space goal in terms of energy security, the use of renewable energy sources, energy efficiency, the application of green technologies, and combating climate change was emphasized. Referring to the draft initial implementation report of the Strategy, he noted that the outcomes achieved during the reporting period were satisfactory and drew attention to the agenda items under consideration.
Subsequently, Deputy Chair of the Working Group, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Ramil Huseyn, presented the report for the first half of 2025 on the implementation of the measures envisaged under goal 5.2 – Green Energy Space – of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026. The report covered the activities carried out, monitoring and evaluation results, progress against target indicators, as well as key challenges and recommendations.
At the end, members of the Working Group shared their opinions and proposals regarding the initial monitoring and evaluation report. The current status of ongoing measures and the next steps were discussed, and relevant instructions were given to ensure the full and effective implementation of measures in the upcoming period.
It should be noted that alongside the Ministry of Energy and CAERC, the Working Group includes representatives from the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, as well as the State Statistics Committee, State Committee on Urban Planning and Architecture, State Customs Committee, SOCAR, the Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, Azerbaijan National Academy of Sciences, State Water Resources Agency, Azerenergy, Azerishig, and Azeristiliktechizat JSCs.