https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_6791de443c0e677edd8264097_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin baş icraçı direktoru Marco Arcelli ilə görüşüb.
Görüşdə “ACWA Power” şirkətinin Azərbaycanda yeni layihələr vasitəsilə fəaliyyətini genişləndirməsi məmnunluqla qeyd olunub. Azərbaycanın “yaşıl enerji” gündəliyinin reallaşdırılmasında şirkətlə tərəfdaşlıq çərçivəsində quruda və dənizdə sənaye miqyaslı külək enerjisi istehsalı, habelə ötürülməsi layihələrinin icrası müzakirə edilib.
240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının tezliklə tam gücdə istismara verilməsi istiqamətində görülən işlər nəzərdən keçirilib. Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində indiyədək 30 külək turbini quraşdırılıb, 220/33 kV-luq yarımstansiyalardan birinin tikintisi başa çatdırılıb, digərində isə son tamamlama işləri aparılır. Həmçinin ixrac, eləcə də daxili istehlak məqsədilə yeni, əlavə “yaşıl enerji” güclərinin enerji sisteminə inteqrasiyası məqsədilə aparılan şəbəkə tədqiqatı çərçivəsində şirkətlə 200 MVt-lıq külək elektrik stansiyası layihəsinin həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi edilib. Naxçıvandan Türkiyəyə elektrik enerjisinin tədarükü məqsədilə aparılan araşdırmalar barədə məlumat verilib və burada “ACWA Power” şirkəti ilə külək enerjisi layihəsinin reallaşdırılması perspektivləri dəyərləndirilib. Söhbət zamanı dənizdə enerji istehsalı üzrə əməkdaşlığa da toxunulub. İxrac aspektində Qara dəniz sualtı kabeli və quruda Gürcüstan, Türkiyə vasitəsilə Azərbaycanı Avropa ilə əlaqələndirəcək interkonnektorların qurulması ilə bağlı görülən tədbirlərdən də bəhs edilib. Regionlararası bağlantıların, eyni zamanda elektrik enerjisi qədər məlumatların ötürülməsinin vacibliyi vurğulanıb. Hazırda fiber-optik komponentin enerji ötürücü xətti ilə paralel inkişaf etdirildiyi qeyd olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_6791de443c0e677edd8264097_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Marco Arcelli, Chief Executive Officer of ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia.
During the meeting, the parties commended ACWA Power's increasing its footprint in Azerbaijan through new projects. Discussions covered the implementation of utility scale onshore and offshore wind energy production and transmission projects as part of Azerbaijan’s green energy agenda in partnership with the company.
The sides also reviewed the progress made towards the timely commissioning of the 240 MW Khizi-Absheron Wind Power Plant at full capacity. It should be noted that within the project, 30 wind turbines have been installed so far, the construction of one of the 220/33 kV substations has been completed, and the other is undergoing finishing work. The sides also exchanged views on the implementation of a 200 MW wind power project with the company within the framework of grid studies carried out to integrate new additional green energy capacities into the energy system for both export and domestic consumption. Discussions also covered feasibility studies for supplying electricity from Nakhchivan to Türkiye, considering the prospects for implementing a wind energy project with ACWA Power. The meeting also touched upon cooperation in offshore energy production. The discussions also addressed the measures put in place to implement the Black Sea submarine cable project and land interconnectors that will connect Azerbaijan with Europe via Georgia and Türkiye. It was emphasized that interregional connections are essential not only for the transmission of electricity but also for data transfer. The fiber-optic component is currently being developed in parallel with the power transmission line.