2025-ci il sentyabrın 16-da Daşkənd şəhərində tarixi bir mədəni hadisə gerçəkləşəcək. İlk dəfə olaraq, görkəmli bəstəkar, böyük musiqişünas və Azərbaycan musiqi elminin banisi Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” adlı ölməz əsəri özbək dilində təqdim ediləcək. Təqdimat Yunus Rəcəbi adına Özbək Milli Musiqi İncəsənəti İnstitutunda keçiriləcək və həm elmi, həm də mədəni mühit üçün xüsusi bir bayrama çevriləcək.
Bu nəşr Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilmiş və tarixdə ilk dəfə olaraq kitab tam şəkildə özbək dilinə tərcümə edilərək nəfis şəkildə çap olunmuşdur. Bununla da dahi bəstəkarın ideyaları daha geniş oxucu kütləsinə çatdırılır, Azərbaycan və Özbəkistan arasında mədəni körpülər daha da möhkəmləndirilir.
Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” əsəri təkcə bir kitab deyil, milli musiqi düşüncəsinin bünövrəsini təşkil edən, xalq musiqimizin fəlsəfəsini, muğamın incəliklərini, melodiyanın ruhunu elmi əsaslarla izah edən fundamental tədqiqatdır. Bu monumental irs, Azərbaycan musiqisinin zənginliyini sistemləşdirərək onun ümumbəşəri dəyər daşıdığını bir daha sübut edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması haqqında imzaladığı sərəncama əsasən təşkil edilən bu tədbir, görkəmli bəstəkarın zəngin yaradıcılıq irsinin özbək tələbələri və musiqisevərləri tərəfindən dərindən öyrənilməsi, onun milli musiqi mədəniyyətinin inkişafındakı müstəsna xidmətlərinin təbliği və gələcək nəsillərə çatdırılması məqsədi daşıyır.
Daşkənddə keçiriləcək bu təqdimat sadəcə bir kitabın tanıdılması deyil, həm də Azərbaycan və Özbəkistan arasında musiqi və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın yeni mərhələsinə açılan bir qapıdır. Bu tarixi hadisə iki qardaş xalqın musiqi yaddaşını birləşdirərək gələcək nəsillər üçün zəngin bir irs qoyacaq.

16 сентября 2025 года в городе Ташкенте состоится историческое культурное событие. Впервые будет представлено на узбекском языке бессмертное произведение выдающегося композитора, крупного музыковеда и основателя азербайджанской музыкальной науки Узеира Гаджибейли — книга «Основы азербайджанской народной музыки». Презентация пройдёт в Узбекском национальном институте музыкального искусства имени Юнуса Раджаби и станет особым праздником как для научной, так и для культурной среды.
Это издание осуществлено по инициативе Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджана в Узбекистане и впервые в истории книга полностью переведена на узбекский язык и издана в изящном полиграфическом оформлении. Тем самым идеи великого композитора доводятся до более широкой читательской аудитории, а культурные мосты между Азербайджаном и Узбекистаном ещё более укрепляются.
Произведение Узеира Гаджибейли «Основы азербайджанской народной музыки» — это не просто книга, а фундаментальное исследование, составляющее основу национальной музыкальной мысли и научно объясняющее философию нашей народной музыки, тонкости мугама и дух мелодии. Это монументальное наследие, систематизируя богатство азербайджанской музыки, в очередной раз доказывает её общечеловеческую ценность.
Это мероприятие, организованное на основании подписанного Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым распоряжения о государственном праздновании 140-летия со дня рождения Узеира Гаджибейли, направлено на глубокое изучение богатого творческого наследия выдающегося композитора узбекскими студентами и любителями музыки, на популяризацию его исключительных заслуг в развитии национальной музыкальной культуры и на передачу этого наследия будущим поколениям.
Предстоящая в Ташкенте презентация — это не просто знакомство с книгой, но и дверь в новый этап сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном в области музыки и культуры. Это историческое событие объединит музыкальную память двух братских народов и оставит богатое наследие для будущих поколений.