https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_0a6d9dd09b44b6fb90071603b_o.jpg
8 sentyabr tarixində AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Rövşən Rüstəmov Azərbaycana səfər edən ABŞ-nin biznes nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı qonaqlara ADY-nin fəaliyyəti, xüsusilə Orta Dəhliz üzrə yükdaşıma həcmlərinin artırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, ADY Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üzrə marşrutların şaxələndirilməsi məqsədilə fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Bakı–Tbilisi–Qars dəmiryol xəttinin modernləşdirilməsi nəticəsində yükötürmə gücünün illik 1 milyon tondan 5 milyon tona artırılması, iyulda ADY və “Çin Dəmir Yolları” Dövlət Korporasiyası arasında Bakı–Tbilisi–Qars xəttinin potensialının artırılmasına dair razılığın əldə olunması, Sian Limanında ADY nümayəndəsinin təyin edilməsi və illik yükaşırma gücü 20 000 TEU olan konteyner meydançasının açılması, ötən ay isə Çinin “China Railway Container Transport Corp. Ltd.” (CRCT) şirkətinin “Middle Corridor Multimodal Ltd.” birgə müəssisəsinə qoşulması Orta Dəhlizin inkişafı və Şərq-Qərb-Şərq daşımaları baxımından mühüm nailiyyətlərdir.
Əlavə olaraq vurğulanıb ki, avqustda Vaşinqtonda əldə edilmiş razılığa əsasən reallaşacaq Zəngəzur dəhlizi (“Beynəlxalq Sülh və Rifah üçün Tramp Marşrutu” (Trump Route for International Peace and Prosperity – TRIPP) Orta Dəhliz üzrə yük axınlarının fasiləsizliyini təmin edəcək, iqtisadi inkişafa və regional inteqrasiyaya təkan verəcək.
ADY sədri bildirib ki, görülən işlər, o cümlədən ABŞ-nin biznes nümayəndə heyətinin ötən gün tanış olduğu Bakı Limanının ADY-yə birləşdirilməsi, bununla da ADY-nin dəmir yolu, liman, terminal və ekspeditorluq xidmətlərini özündə birləşdirən irimiqyaslı nəqliyyat və logistika qrupuna çevrilməsi artıq müsbət nəticə verib. 2025-ci ilin 8 ayında Azərbaycan Orta Dəhlizlə Çindən 265 blok-qatar qəbul edib, halbuki ötən ilin analoji dövründə qəbul edilmiş qatarların sayı 168 olub. Bakı Limanında isə həmin dövrdə 70 min TEU-ya yaxın konteyner aşırılıb. Bu, ötən ilin analoji dövrü (47 157 TEU) ilə müqayisədə 48 faiz çoxdur.
Qeyd edilib ki, ADY-nin prioritetləri emissiyaların azaldılması və təmiz texnologiyaların istifadəsi üçün dekarbonizasiya, daha təhlükəsiz, daha sürətli, daha səmərəli əməliyyatlar üçün smart sistemlərdən istifadəyə hesablanmış rəqəmsallaşma və uzunmüddətli inkişafı və ekoloji məsuliyyəti dəstəkləyən dayanıqlılıqdır.
ABŞ-nin biznes nümayəndə heyəti ADY-nin irimiqyaslı fəaliyyəti barədə ətraflı məlumata görə təşəkkür edib, qurumun xüsusilə beynəlxalq dəhlizlər üzrə yükdaşımalarda mühüm rol oynadığını və qarşılıqlı əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_0a6d9dd09b44b6fb90071603b_o.jpg
During the meeting, guests were briefed on ADY’s operations, with a particular focus on its efforts to increase freight volumes along the Middle Corridor.
It was highlighted that ADY is successfully diversifying its routes along the East–West and North–South transport corridors. The modernization of the Baku–Tbilisi–Kars railway line has increased its annual freight capacity from 1 million to 5 million tons. In July, ADY and the China State Railway Group reached an agreement to further enhance the line’s capacity. Additionally, ADY appointed a representative to the Xi’an Port and launched a new container terminal there with an annual handling capacity of 20,000 TEUs. Last month, China’s “China Railway Container Transport Corp. Ltd.” (CRCT) joined the joint venture “Middle Corridor Multimodal Ltd.” These developments are significant achievements for the Middle Corridor and East–West–East freight transportation.
Furthermore, it was noted that, under an agreement reached in Washington in August, the Zangazur Corridor—also known as the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP)—will ensure uninterrupted freight flows along the Middle Corridor, driving economic growth and fostering regional integration.
The Chairman of ADY stated that the recent integration of the Port of Baku, which the U.S. business delegation had visited the previous day, into ADY's operations has already yielded positive results. This integration has transformed ADY into a comprehensive transport and logistics group offering railway, port, terminal, and forwarding services. In the first eight months of 2025, Azerbaijan received 265 block trains from China via the Middle Corridor, a significant increase from the 168 trains received during the same period last year. During this same period, the Port of Baku handled nearly 70,000 TEUs of containers, a 48% increase compared to the 47,157 TEUs handled during the corresponding period in 2024.
ADY's priorities were also highlighted: decarbonization to reduce emissions and adopt clean technologies; digitalization to implement smart systems for safer, faster, and more efficient operations; and sustainability to support long-term growth and environmental responsibility.
The U.S. business delegation expressed their gratitude for the detailed information on ADY’s extensive operations. They acknowledged the company's vital role in international corridor freight transportation and confirmed their strong interest in mutual cooperation.