https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_0a6d9dd09b44b6fb90071603b_o.jpg
8 sentyabr tarixində AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Rövşən Rüstəmov Azərbaycana səfər edən ABŞ-nin biznes nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı qonaqlara ADY-nin fəaliyyəti, xüsusilə Orta Dəhliz üzrə yükdaşıma həcmlərinin artırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, ADY Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üzrə marşrutların şaxələndirilməsi məqsədilə fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Bakı–Tbilisi–Qars dəmiryol xəttinin modernləşdirilməsi nəticəsində yükötürmə gücünün illik 1 milyon tondan 5 milyon tona artırılması, iyulda ADY və “Çin Dəmir Yolları” Dövlət Korporasiyası arasında Bakı–Tbilisi–Qars xəttinin potensialının artırılmasına dair razılığın əldə olunması, Sian Limanında ADY nümayəndəsinin təyin edilməsi və illik yükaşırma gücü 20 000 TEU olan konteyner meydançasının açılması, ötən ay isə Çinin “China Railway Container Transport Corp. Ltd.” (CRCT) şirkətinin “Middle Corridor Multimodal Ltd.” birgə müəssisəsinə qoşulması Orta Dəhlizin inkişafı və Şərq-Qərb-Şərq daşımaları baxımından mühüm nailiyyətlərdir.
Əlavə olaraq vurğulanıb ki, avqustda Vaşinqtonda əldə edilmiş razılığa əsasən reallaşacaq Zəngəzur dəhlizi (“Beynəlxalq Sülh və Rifah üçün Tramp Marşrutu” (Trump Route for International Peace and Prosperity – TRIPP) Orta Dəhliz üzrə yük axınlarının fasiləsizliyini təmin edəcək, iqtisadi inkişafa və regional inteqrasiyaya təkan verəcək.
ADY sədri bildirib ki, görülən işlər, o cümlədən ABŞ-nin biznes nümayəndə heyətinin ötən gün tanış olduğu Bakı Limanının ADY-yə birləşdirilməsi, bununla da ADY-nin dəmir yolu, liman, terminal və ekspeditorluq xidmətlərini özündə birləşdirən irimiqyaslı nəqliyyat və logistika qrupuna çevrilməsi artıq müsbət nəticə verib. 2025-ci ilin 8 ayında Azərbaycan Orta Dəhlizlə Çindən 265 blok-qatar qəbul edib, halbuki ötən ilin analoji dövründə qəbul edilmiş qatarların sayı 168 olub. Bakı Limanında isə həmin dövrdə 70 min TEU-ya yaxın konteyner aşırılıb. Bu, ötən ilin analoji dövrü (47 157 TEU) ilə müqayisədə 48 faiz çoxdur.
Qeyd edilib ki, ADY-nin prioritetləri emissiyaların azaldılması və təmiz texnologiyaların istifadəsi üçün dekarbonizasiya, daha təhlükəsiz, daha sürətli, daha səmərəli əməliyyatlar üçün smart sistemlərdən istifadəyə hesablanmış rəqəmsallaşma və uzunmüddətli inkişafı və ekoloji məsuliyyəti dəstəkləyən dayanıqlılıqdır.
ABŞ-nin biznes nümayəndə heyəti ADY-nin irimiqyaslı fəaliyyəti barədə ətraflı məlumata görə təşəkkür edib, qurumun xüsusilə beynəlxalq dəhlizlər üzrə yükdaşımalarda mühüm rol oynadığını və qarşılıqlı əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_0a6d9dd09b44b6fb90071603b_o.jpg
8 сентября председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в AZCON Holding) Ровшан Рустамов встретился с находящейся с визитом в Азербайджане делегацией американских бизнесменов.
В ходе встречи гостей проинформировали о деятельности АЖД, в частности о работе по увеличению объемов грузоперевозок по Срединному коридору.
Было отмечено, что АЖД продолжает успешную работу по диверсификации маршрутов транспортных коридоров Восток–Запад и Север–Юг. Среди ключевых достижений по развитию Срединного коридора и грузоперевозок Восток–Запад–Восток были обозначены увеличение с 1 млн до 5 млн тонн в год пропускной способности железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс после модернизации; достигнутое в июле соглашение АЖД с «Китайскими железными дорогами» об укреплении потенциала линии Баку–Тбилиси–Карс; назначение представителя АЖД и открытие контейнерной площадки мощностью годовой перевалки в 20 000 TEU в порту Сиань; присоединение в августе этого года китайской компании CRCT к совместному предприятию Middle Corridor Multimodal Ltd.
Было особо подчеркнуто, что Зангезурский коридор (Trump Route for International Peace and Prosperity; TRIPP), договоренность о котором была достигнута в Вашингтоне, обеспечит бесперебойные грузопотоки по Срединному коридору, способствуя экономическому развитию и региональной интеграции.
Председатель АЖД отметил, что проделанная работа, в том числе интеграция Бакинского порта, с которым накануне смогли ознакомиться представители американского бизнеса, с Азербайджанскими железными дорогами, уже дает положительные результаты, превращая АЖД в крупную транспортно-логистическую группу, охватывающую железнодорожные, портовые, терминальные и экспедиторские услуги. За 8 месяцев 2025 года Азербайджан принял из Китая по Срединному коридору 265 блок-поездов, тогда как за аналогичный период прошлого года этот число принятых поездов составляло лишь 168. В Бакинском порту за тот же период было перевалено около 70 тысяч TEU контейнеров, что на 48% больше, чем в прошлом году (47 157 TEU).
На встрече были обозначены приоритеты АЖД, включающие в себя декарбонизацию для сокращения выбросов и использования чистых технологий, цифровизацию с использованием смарт-систем для более безопасных, быстрых и эффективных операций, а также устойчивость, поддерживающую долгосрочное развитие и экологическую ответственность.
Представители делегации американских бизнесменов выразили благодарность за информацию о широкомасштабной деятельности АЖД, указали на важную роль компании в грузоперевозках по международным коридорам и отметили заинтересованность во взаимном сотрудничестве.