https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_3797ab2a8e98533b01ad13517_o.jpg
9 sentyabr 2025-ci il tarixində Abşeron Logistika Mərkəzində Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutundan (TBNM) keçən Çin (Çjetszyan) – Avropa Dəmiryol Ekspres marşrutunun 5 illiyi və Yivu (Çin) – Bakı (Azərbaycan) qatarının qarşılanmasına həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Çinin Çjetszyan vilayəti qubernatorunun müavini Ke Ketszyan, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Fariz Əliyev və Çinin Azərbaycandakı səfiri Qo Min bildiriblər ki, Çin (Çjetszyan) – Avropa Dəmiryol Ekspres marşrutu üzrə Orta Dəhlizdən 100 konteynerdən ibarət 237-ci blok-qatarın keçməsi Çindən Avropaya uzanan nəqliyyat marşrutlarının əhəmiyyətinin və Azərbaycanın qitələri birləşdirən mühüm nəqliyyat qovşağı kimi rolunun artdığını göstərir.
Qeyd olunub ki, Çin (Çjetszyan) – Avropa Dəmiryol Ekspres marşrutu üzrə Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutundan keçən blok-qatarla gətirilmiş konteyner yüklərin (əsasən, metal məmulatları, məişət əşyaları, elektrik avadanlıqları və digər məhsullar) Azərbaycan üzərindən Türkiyə və Avropa bazarlarına göndərilməsi təmin ediləcək.
Çin (Çjetszyan) – Avropa Dəmiryol Ekspres marşrutu ümumilikdə 50-dən çox ölkə, 160-dan çox şəhər və regiondan, Xəzər dənizi və Qara dənizdən, həmçinin 26 beynəlxalq nəqliyyat xəttindən keçir. Bu marşrutun çoxsaylı istiqamət və məntəqələri əhatə etməsi əməliyyatların sabitləşdirilməsinə, marşrutlar üzrə yüklənmənin qarşısının alınmasına töhfə verir. Eyni zamanda, blok-qatarların yük növlərinə dəqiq uyğunlaşdırılması nəticəsində ticarət axınının səmərəliliyi yüksəlir.
Çin (Çjetszyan) – Avropa Dəmiryol Ekspres marşrutu ilə 2020-ci ildən indiyə qədər ümumilikdə 14 mindən çox qatar fəaliyyət göstərib və 19 470 TEU konteyner həcmində yük göndərilib. Bu ilin yanvar-avqust aylarında göndərilmiş yükün həcmi 4182 TEU konteynerə bərabər olub.
Qeyd edək ki, ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi nəqliyyat strategiyası çərçivəsində Azərbaycan tranzit ölkə statusunu möhkəmləndirir, dəmir yolunun ölkənin iqtisadi və geosiyasi xəritəsində rolu daha da artır. Orta Dəhlizin mühüm seqmentlərindən olan Bakı–Tbilisi–Qars (BTQ) xəttinin yükötürmə qabiliyyətinin illik 5 milyon tonadək artırılması və Bakı Limanının dəmir yollarına inteqrasiyası kimi layihələr bir-birini tamamlayaraq Azərbaycanı Avropa ilə Asiyanı birləşdirən əsas nəqliyyat qovşağına çevirir.
Son dövrlərdə Çinlə Azərbaycan arasında nəqliyyat, xüsusilə dəmir yolları ilə daşımalar sahəsində münasibətlər genişlənməyə davam edir. İyul ayında ADY və “Çin Dəmir Yolları” Dövlət Korporasiyası arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu xəttinin potensialının artırılmasına dair razılığın əldə olunması, Sian Limanında ADY nümayəndəsinin təyin edilməsi və illik yükaşırma gücü 20 000 TEU olan konteyner meydançasının açılması, ötən ay isə Çinin “China Railway Container Transport Corp. Ltd.” (CRCT) şirkətinin “Middle Corridor Multimodal Ltd.” birgə müəssisəsinə qoşulması iki ölkənin səmərəli əməkdaşlığının Orta Dəhlizin inkişafı və Şərq-Qərb-Şərq daşımaları baxımından əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.
Görülən işlərin nəticəsi statistik göstəricilərdə də öz əksini tapıb. Belə ki, 2025-ci ilin avqustunda Azərbaycan Orta Dəhlizlə Çindən 40 blok-qatar qəbul edib. Bu il ərzində ümumilikdə 265 qatar qəbul edilib ki, bunlardan 104-ü tranzit qatarıdır. Ötən ilin analoji dövründə qəbul edilmiş qatarların sayı 168 olub. Bakı Limanında isə 2025-ci ilin 8 ayı ərzində 70 min TEU-ya yaxın konteyner aşırılıb. Bu, ötən ilin analoji dövrünün göstəricisi (47 157 TEU) ilə müqayisədə 48 faiz çoxdur. Bu onu göstərir ki, cari ildə Limanda konteyner aşırmaları 2024-cü ilin göstəricisini böyük həcmdə üstələyəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_3797ab2a8e98533b01ad13517_o.jpg
9 сентября 2025 года в Апшеронском логистическом центре состоялось мероприятие в честь 5-летия со дня запуска по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ) железнодорожного экспресс-маршрута Китай (Чжэцзян) – Европа и торжественной встречи поезда Иу (Китай) – Баку (Азербайджан).
Выступая на мероприятии, заместитель губернатора китайской провинции Чжэцзян Ке Кэцзян, начальник отдела транспортной политики Министерства цифрового развития и транспорта Фариз Алиев и посол Китая в Азербайджане Го Минь отметили, что прохождение 237-го по счету блок-поезда, состоящего из 100 контейнеров, по Срединному коридору на маршруте Китай (Чжэцзян) – Европа свидетельствует о возрастающей значимости транспортных маршрутов из Китая в Европу и растущей роли Азербайджана как важного транспортного узла, соединяющего континенты.
Было отмечено, что контейнерные грузы (в основном, металлические изделия, предметы домашнего обихода, электрооборудование и другая продукция), доставленные этим блок-поездом по ТМТМ, будут отправлены через Азербайджан на рынки Турции и Европы.
Железнодорожный экспресс-маршрут Китай (Чжэцзян) – Европа пролегает через более чем 50 стран, 160 городов и регионов, Каспийское и Чёрное моря, охватывая 26 международных транспортных линий. Столь широкий охват направлений и пунктов этого маршрута способствует стабилизации операций и предотвращению перегрузок. В то же время, точная адаптация блок-поездов под конкретные виды грузов повышает эффективность торговых потоков.
С 2020 года по настоящее время по железнодорожному экспресс-маршруту Китай (Чжэцзян) – Европа проследовало свыше 14 тысяч поездов, которые перевезли грузов объемом 19470 TEU-контейнеров. За январь-август текущего года объем отправленных грузов составил 4182 TEU.
В рамках обозначенной руководством страны транспортной стратегии Азербайджан укрепляет свой статус транзитного государства, а роль железных дорог на экономической и геополитической карте страны продолжает возрастать. Такие проекты, как увеличение до 5 миллионов тонн в год пропускной способности линии Баку–Тбилиси–Карс (БТК), являющейся одним из важнейших сегментов Срединного коридора, и интеграция Бакинского порта с железными дорогами взаимно дополняют друг друга, превращая Азербайджан в ключевой транспортный узел, соединяющий Европу и Азию.
В последнее время отношения между Китаем и Азербайджаном в сфере транспорта, особенно в области железнодорожных перевозок, продолжают расширяться. Достигнутая в июле договоренность об укреплении потенциала железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс в рамках подписанного Меморандума о взаимопонимании между АЖД и Государственной корпорацией «Китайские железные дороги», назначение представителя АЖД в порту Сиань и открытие там же контейнерной площадки с годовой пропускной способностью 20 000 TEU, а также присоединение в прошлом месяце китайской компании China Railway Container Transport Corp. Ltd. (CRCT) к совместному предприятию Middle Corridor Multimodal Ltd. еще раз демонстрируют важность эффективного сотрудничества двух стран для развития Срединного коридора и перевозок Восток-Запад-Восток.
Результаты проделанной работы отразились и на статистике. Так, в августе 2025 года Азербайджан принял 40 блок-поездов из Китая по Срединному коридору. В течение текущего года было принято в общей сложности 265 поездов, из которых 104 – транзитные. В прошлом году количество принятых поездов составило 168. Кроме того, за 8 месяцев 2025 года в Бакинском порту осуществлена перевалка около 70 тысяч TEU-контейнеров, что на 48% больше, чем за аналогичный период прошлого года (47157 TEU). Это указывает на то, что в текущем году объём контейнерных перегрузок в порту значительно превысит показатели 2024 года.