https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_61ebbb166806de01fb2325098_o.jpg
4-5 Oktyabr tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə Heydər Əliyev Fondu, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti və Dünya Barbekü Assosiasiyasının aşpazı Don Davidin təşkilatçılığı ilə Şamaxı şəhərinin Meysəri kəndində Beynəlxalq Barbekü Festivalı baş tutacaq.
Festivalda Ümumdünya Barbekü Assosiasiyası prezidenti, Səudiyyə Ərəbistanı kralının şəxsi aşpazı, Beynəlxalq Kulinariya hakimləri, digər fəxri üzvlər başda olmaqla, dünyanın dörd bir yanından olan professional şeflər tərəfindən canlı barbekü bişirmə üsulları nümayiş etdiriləcək.
Həyata keçiriləcək bu qlobal festivalın əsas məqsədi Azərbaycan qonaqpərvərliyini, mətbəxini və milli dəyərlərini dünyaya tanıtmaq, həmçinin, mədəni mübadiləni gücləndirməkdir.
Yaradılacaq xüsusi zonalarda hər biri ayrılıqda olmaqla, Şimali Amerika və Latın Amerikası, Avropa, Afrika, Asiya və eyni zamanda, Azərbaycanın professional şefləri müxtəlif ləzzətləri və xüsusi bişirmə üsullarını bir araya gətirərək öz mətbəx nümunələrini təqdim edəcəklər. Həmçinin, keçiriləcək əyləncəli yarışda media iştirakçılarının professional şeflər qarşısında öz bacarıqlarını nümayiş etdirib, qalib olaraq, mükafat qazanma şansları olacaqdır.
Əlavə olaraq, tədbir müddəti boyunca davam edəcək müxtəlif canlı musiqi proqramları, alov ilə olan xüsusi şoular, rəqs nümunələri,uşaqlar üçün əyləncəli master-klasslar, özünəməxsus dadlar bu festivalın ən unikal və yaddaqalan tərəflərindəndir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_61ebbb166806de01fb2325098_o.jpg
On October 4-5, for the first time in Azerbaijan, the International Barbecue Festival will take place in Meysari village, Shamakhi. The event is organized by the Heydar Aliyev Foundation, Shamakhi District Executive Authority, and Chef Don David from the World Barbecue Association.
The festival will feature live demonstrations of barbecue cooking techniques by top chefs from around the globe, including the President of the World Barbecue Association, the personal chef of the King of Saudi Arabia, international culinary judges, and other honorary members.
The main aim of this international event is to showcase Azerbaijani hospitality, cuisine, and cultural values to the world, while also fostering cultural exchange.
In designated zones, each representing North and Latin America, Europe, Africa, Asia, and Azerbaijan, professional chefs will present a variety of flavors and cooking styles, sharing their culinary specialties. There will also be a fun competition where media participants can show off their skills in front of professional chefs and have a chance to win prizes.
Throughout the event, there will be various live music performances, spectacular fire shows, dance demonstrations, entertaining master classes for children, and unique flavors, making this festival an unforgettable and extraordinary experience.
This exciting festival is planned to be continued in the coming years, promising an enduring celebration of culture and cuisine.