https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_38d5079b5b581ea5f3984a16a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Türkiyənin İhsan Doğramacı adına Bilkent Universitetinin rektoru Kürşat Aydoğanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, BDU-nun beynəlxalq əməkdaşlıq kontekstində qardaş Türkiyənin ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulması və möhkəmləndirilməsi əsas prioritetlərdən birini təşkil edir. Elçin Babayev Bilkent Universitetinin bu sırada öncül yerlərdən birini tutduğunu vurğulayıb. O, Ulu öndər Heydər Əliyevin Bilkent Universitetinin qurucusu, türk dünyasının böyük oğlu, professor İhsan Doğramacı ilə dərin dostluq əlaqəsinə diqqət çəkib, İhsan Doğramacının BDU-nun “Fəxri doktoru” olduğunu bildirib. Elçin Babayev iki universitet arasında qarşılıqlı əlaqələrin xalqlarımızın rifahı və inkişafına xidmət edəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.
Bilkent Universitetinin rektoru Kürşat Aydoğan da çıxışında iki universitet arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin faydalı olacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra BDU ilə Bilkent Universiteti arasında akademik əməkdaşlıq protokolu imzalanıb. Protokolda təhsil və elm sahələri üzrə birgə tədqiqatların aparılması, akademik heyətin, tələbələrin, təhsil, təlim və tədqiqat məqsədləri üçün müxtəlif kitabların, habelə, dövri və digər nəşrlərin mübadiləsi nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_38d5079b5b581ea5f3984a16a_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с делегацией во главе с ректором Билкентского университета имени Ихсана Дограмаджи (Турция) Кюршатом Айдоганом.
Приветствуя гостей, ректор Эльчин Бабаев отметил, что в контексте международного сотрудничества БГУ установление и укрепление связей с высшими учебными заведениями братской Турции является одним из основных приоритетов. Эльчин Бабаев подчеркнул, что Билкентский университет занимает в этом ряду одно из ведущих мест. Ректор обратил внимание на узы дружбы великого лидера Гейдара Алиева с основателем Билкентского университета, великим сыном тюркского мира, профессором Ихсаном Дограмаджи, который является «Почетным доктором» БГУ.
Ректор Билькентского университета Кюршат Айдоган отметил, что дальнейшее укрепление сотрудничества между двумя университетами будет полезным для обеих вузов.
Затем между БГУ и Билкентским университетом подписан протокол об академическом сотрудничестве. Протокол предусматривает проведение совместных исследований в области образования и науки, обмен академическим составом, студентами, различными книгами для образовательных, учебных и исследовательских целей, а также периодическими и другими изданиями.