https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_b04127aabd8c5c85c44dec93f_o.jpg
İnnovasiya və sürət lideri “Bakcell” 15 sentyabr – Bilik Günü münasibətilə Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində (MTK) “Növbəti nəsil: Süni intellekt və İnnovasiya” adlı tədbir təşkil edib. Tədbirin əsas məqsədi gənclərin süni intellekt və innovasiya sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, onları gələcəyin rəqəmsal çağırışlarına hazırlamaq olub.
Görüş çərçivəsində “Bakcell” və MTK-nın rəhbərliyinin iştirakı ilə panel müzakirəsi keçirilib. Paneldə süni intellektin gündəlik həyat və iş mühitinə təsirləri, innovasiyaların gələcəyi geniş şəkildə müzakirə edilib. Tədbir zamanı süni intellekt əsaslı robotun iştirakı iştirakçılarda böyük maraq yaradıb. “Prompt mühəndisliyi” mövzusunda keçirilən sessiyada isə iştirakçılar süni intellekt alətlərinin təqdim etdiyi imkanlarla, həmçinin bu alətlərin ölkədə və beynəlxalq miqyasda müxtəlif fəaliyyət sahələrinə təsiri ilə daha yaxından tanış olublar. Gənclər praktiki məşğələlər vasitəsilə öz ideyalarını vizuallaşdıraraq sessiyanın sonunda real təcrübə qazanıblar.
“Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyi məhz gənclərin bacarığı və onların yaratdığı innovasiya ekosistemi üzərində qurulacaq. Bu istiqamətdə təşkil olunan tədbirlər Azərbaycanın gənclərinə biliklərini zənginləşdirmək, praktiki bacarıqlar qazanmaq və gələcəyin innovativ liderləri kimi formalaşmaq üçün imkan yaradır”, – deyə “Bakcell”in baş icraçı direktoru Klaus Müller bildirib.
"Süni intellekt kimi müasir texnoloji platformaların gətirdiyi çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün təhsil müəssisələri sabah yox, bu gün addım atmalıdır", – deyə MTK-nın baş icraçı direktoru Tural Abbasov bildirib.
“Bakcell” sürətlə dəyişən dünyada gənclərin innovativ düşüncə tərzinin formalaşmasını və rəqəmsal bacarıqların inkişafını əsas prioritetlərindən biri hesab edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələr ölkədə innovasiya ekosisteminin güclənməsinə və gələcəyin işçi qüvvəsinin hazırlanmasına töhfə verir.
"Bakcell" Azərbaycanın ilk və ən böyük özəl telekommunikasiya şirkətidir. Hazırda şirkət üç milyondan çox müştərini yüksəkkeyfiyyətli və sürətli telekommunikasiya xidmətləri ilə təmin edir. Ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun ən böyük investorlarından biri olan "Bakcell" süni intellekt əsaslı innovativ həllərlə Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına töhfə verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_b04127aabd8c5c85c44dec93f_o.jpg
The innovation and speed leader Bakcell organized an event titled “NextGen: AI & Innovation” at Modern Educational Complex named in Honour of Heydar Aliyev (MTK) on September 15 – Knowledge Day. The main goal of the event was to enhance students’ knowledge and skills in the fields of artificial intelligence (AI) and innovation, as well as to prepare them for the digital challenges of the future.
As part of the meeting, a panel discussion was held with the participation of the management of Bakcell and MTK. The panel extensively discussed the impact of AI on daily life and the workplace, as well as the future of innovations. An AI-powered robot, which participated in the event, sparked great interest among the audience. During the session on “Prompt Engineering”, participants became more familiar with the opportunities offered by AI tools and their influence across various sectors both in Azerbaijan and globally. Through hands-on activities, students visualized their own ideas and gained real-life experience by the end of the session.
“Azerbaijan's digital future will be built upon the skills of young people and the innovation ecosystem they create. Events organized in this direction provide Azerbaijan’s youth with the opportunity to enrich their knowledge, gain practical skills, and develop as the innovative leaders of tomorrow,” said Klaus Mueller, CEO of Bakcell.
“To overcome the challenges brought by modern technological platforms such as artificial intelligence, educational institutions must take action not tomorrow, but today,” said Tural Abbasov, CEO of the MTK.
Bakcell considers fostering innovative thinking among students and developing their digital skills as one of its main priorities in today’s rapidly changing world. Projects implemented in this direction contribute to strengthening the innovation ecosystem in the country and preparing the workforce of the future.