Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2025 ərəfəsində Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin təşəbbüsü ilə idman və mədəniyyətin qovuşduğu unikal bir layihə həyata keçirildi. Azərbaycanın dünya şöhrətli şahmat ustası, FIDE Dünya Kubokunun qalibi, şahmat üzrə qrossmeyster Teymur Rəcəbov Ferrari komandasının ulduz pilotları – Lewis Hamilton və Şarl Lekler ilə dostluq oyunu keçirdi.
Bu eksklüziv görüş Azərbaycan Qran Prisi 2025 ərəfəsində Bakı Şəhər Halqasının Paddock ərazisində baş tutdu. Layihə şahmatın strateji düşüncə və intellektual gücü ilə Formula 1-in sürət və texnologiyaya əsaslanan dünyasını bir araya gətirərək iki idman növünün ortaq dəyərlərini – dəqiqlik, diqqət və taktikanı – ön plana çıxardı.
Oyunun sonunda qrossmeyster Teymur Rəcəbov pilotlara Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin incəliklərini və şahmat mədəniyyətini özündə birləşdirən xüsusi hazırlanmış xalçaları təqdim etdi. Bu simvolik hədiyyə həm qədim ənənələrin, həm də müasir yaradıcılığın parlaq təcəssümü kimi qlobal auditoriyaya təqdim olundu.
Görüşdən hazırlanmış video artıq Scuderia Ferrari-nin rəsmi “Instagram” səhifəsində paylaşılaraq milyonlarla azarkeşə təqdim olunub və beynəlxalq auditoriya tərəfindən böyük maraqla izlənilir.

Инициатива Baku City Circuit: Гроссмейстер Теймур Раджабов встретился с пилотами Ferrari за шахматной доской! Инициатива Baku City Circuit: Гроссмейстер Теймур Раджабов встретился с пилотами Ferrari за шахматной доской!
В преддверии Formula 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2025 по инициативе Baku City Circuit OperationsCompany был реализован уникальный проект, объединяющий спорт и культуру. Всемирно известный азербайджанский шахматист, обладатель Кубка мира ФИДЕ, гроссмейстер Теймур Раджабов провёл дружескую партию шахмат с ведущими пилотами команды Ferrari – Льюисом Хэмилтоном и Шарлем Леклером.
Эта эксклюзивная встреча прошла в паддоке Baku City Circuit накануне Гран-при Азербайджана 2025 года. Проект объединил интеллектуальную силу шахмат с миром «Формулы-1», основанным на скорости и технологиях, подчеркнув общие ценности обоих видов спорта – точность, сосредоточенность и стратегию.
В завершение партии гроссмейстер Теймур Раджабов подарил пилотам специально изготовленные ковры с шахматным орнаментом, символически соединив азербайджанское ковроделие и шахматные традиции страны. Этот знаковый подарок стал ярким отражением как древнего наследия, так и современного творчества.
Видео встречи уже опубликовано на официальной странице Scuderia Ferrari в Instagram, где его посмотрели миллионы болельщиков, вызвав большой международный интерес.